Detva

Detva je okresní město ve středním Slovensku v Banskobystrickém kraji.

První usedlosti na lazových pozemcích, manufaktura na bryndzu, sklárna, modrotisk

Detva vznikla osídlením poddanské obce kolem roku 1637. Pro oblast Detvy a její okolí bylo charakteristické, a je v podstatě dodnes, tzv. osídlení formou lazů, což byla nezoraná půda, obvykle louka u lesa. Ke vzniklé osadě se přidávaly další usedlosti na lazových pozemcích, z nichž některé kolem městečka se časem odtrhly od mateřské obce. Jako první se oddělila Detvianska Huta v roce 1804.  Bylo to krátce poté, co Ján Vagač zakládal v Detvě manufakturu na výrobu bryndzy (rok 1786), která byla v provozu až do 50. let 20. století. Ve druhé polovině 18. století vznikla v Detvianské Huti sklárna, která zpracovávala bohatá naleziště zdejšího krystalického křemene. Sklárna se později přesunula do Hriňové a ve 20. Století nakonec zanikla. Vyrábělo se zde jemné sklo, broušený křišťál, tabulové sklo, duté í lisované sklo a barevné, ručně malované sklenice. V Detvě však stále převládala drobná zemědělská produkce, kterou doplňovalo několik rodin zedníků, bednářů, kovářů, obuvníků, krejčích, kožešníků a největšímu úspěchu i v dalekém okolí se těšila výroba modrotisku.

Městská privilegia Detva obdržela v roce 1811, získala je od císaře Františka I., od té doby bylo možno provozovat čtyřikrát ročně jarmark a pravidelné týdenní trhy. Do roku 1848 byla Detva však stále poddanskou obcí v rámci Zvolenské župy. V roce 1848 bylo zrušeno nevolnictví a obec spadala střídavě pod okresy Veľká Slatina (dnes Zvolenská Slatina) a Zvolen. V roce 1927 nahradilo župy nové členění na kraje a okresy.

Dobytčí jarmarky - velká estetická a hygienická zátěž

V první polovině 20. století Detva pořádala pravidelné dobytčí jarmarky (4x do roka), jejichž monumentalita však městu působila nemalé problémy, zejména z estetických a hygienických důvodů. Od začátku 20. století se tu ujala myšlenka společného efektivnějšího hospodaření, již v roce 1900 vzniklo první družstvo mlékařů, v roce 1906 úvěrové družstvo a v roce 1928 Detvianské elektrizační družstvo.

Folklorní slavnosti pod Poľanou

V roce 1965 získalo městečko Detva status města a centrem okresu bylo vyhlášeno v roce 1996. Od roku 1965 je Detva pravidelným pořadatelem Folklorních slavností pod Poľanou, které se konají v měsíci červenci.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Obrancov mieru
Detva 

Místa v okolí

Vrchdobroč - Vrchdobroč je nejvyšší bod okresu Lučenec v Banskobystrickém kraji na Slovensku.
Vzdálenost: 12km
Konce - Konce je nejvyšší bod okresu Zvolen. Jedná se o zalesněný vrcholek v pohoří Poľana.
Vzdálenost: 14km
Hrad Divín - Hrad Divín je zříceninou bývalého gotického hradu ve stejnojmenné obci na jihu Slovenska, nedaleko hranic s Maďarskem.
Vzdálenost: 15km
Rozhledna Unimo - Rozhledna UNIMO tak trochu připomíná ubytovací Unimo buňky pro stavbaře.
Vzdálenost: 18km
Rechtorov vrch - Rektorov vrch je nejvyšší bod okresu Veľký Krtíš, v Banskobystrickém kraji na Slovensku, ve Slovenském středohoří.
Vzdálenost: 20km
Zvolen - Zvolen je okresní město v Banskobystrickém kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 43 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 22km
Zámek Zvolen - Zvolenský zámek (hrad) v centru města Zvolena je Národní kulturní památkou Slovenské republiky. Jeho historie sahá až do 14. století.
Vzdálenost: 22km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídková věž Tokaj - Vyhlídková věž Tokaj je smělá ocelová konstrukce s dřevěným obložením, připomínající svým tvarem velký sud.
Vyhlídková plošina Beša - Vyhlídková plošina Beša je dřevěná plocha, odkud lze pozorovat spíše blízké okolí.
Rozhledna Čičarovce - Rozhledna Čičarovce je menší patrová dřevěná vyhlídková věž.
Ubytování VERLIBA - Nově vybudovaný rekreační objekt s vlastním rybníkem a ubytováním v mobilheimech,ideální pro rodinnou dovolenou nebo prodloužený víkend s přáteli.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz