Iľava

Iľava je okresní město v Trenčínském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně necelých 6 tisíc obyvatel. Město Iľava je poprvé hodnověrně písemně zmiňováno v roce 1339. 

Od 14. století se Iľava již označuje jako město, které spadalo do královského majetku, největší rozkvět zaznamenalo v 15. století, získalo výsadu pořádat výroční trhy a využívalo privilegií stanovených panovníkem. Dočasný úpadek města přišel v souvislosti s husitskými nájezdy a válečnými výpravami. V roce 1432 se poblíž Iľavy střetla husitská vojska s rytíři krále Zikmunda Lucemburského.

V roce 1446 byla pravděpodobně dokončena stavba Iľavského hradu.

Největší rozmach řemesel nastal v 17. století, vzniklo tu několik řemeslných cechů, od roku 1635 se v Iľavě dokonce vařilo pivo. V té době zde byla zavedena evangelická škola, především zásluhou hradních pánů Ostrožičovců.

Řeholníci vybudovali v Iľave i nemocnici

V 18. století již v Iľavě sídlil řád Nejsvětější Trojice – Trinitárů, který vyvíjel bohatou kulturní a duchovní činnost a nechal opravit a přizpůsobit pro své účely horní hrad. Zdejší klášter byl jedním z prvních objektů tohoto druhu v celých Uhrách. Řeholníci provozovali i nemocnici pro obyvatele Iľavy. 

Klášter byl v polovině 19. století zrušen a od roku 1856 byla v jeho prostorách zřízena věznice. Iľava se postupně stala sídlem orgánů státní správy – okresní soud, sídlo okresu, úspěšně se rozvíjel i bankovní sektor s mnoha pobočkami bank a podpůrných spolků.

V roce 1894 zachvátil střed města ničivý požár, který poškodil barokní střechu městské věže. Věž pak byla opravena, ale střecha nebyla obnovena do své původní krásy a velikosti.

Iľavu nepotkal podobný osud jako Považskou Bystricu nebo Púchov

Iľava na přelomu 19. a 20. století se mohla pochlubit mnoha secesními, novorenesančními a neobarokními stavbami, až do 30. let 20. století si město zachovalo ráz plnohodnotného centrálního města s vlastní samosprávou a rozvinutou infrastrukturou, průmyslovou výrobou a službami. V důsledku špatně fungující státní správy však byla Iľava postupně odsouvána pomyslně na druhou kolej a nedostávalo se jí takových privilegií, jaké zažila Považská Bystrica nebo Púchov. Ve městě nebyly žádné významné průmyslové podniky, které by zajistily městu větší migraci obyvatel z okolních obcí, a po druhé světové válce se situace příliš nezměnila. Okres Iľava byl zrušen a město připadlo pod samosprávu Považské Bystrice, počet obyvatel vzrostl pouze díky nové výstavbě panelových sídlišť ma Medňanské, Kukučínově a Štúrově ulici a v ulici SNP.

Počet obyvatel Iľavy je stále jen necelých 6 tisíc

Období stagnace průmyslového rozvoje města pokračovalo i po sametové revoluci v roce 1989. Od roku 1990 do roku 2006 se tu postavily jen 4 bytové domy. Od roku 1996 je zde v provozu nová obchodní akademie (střední škola). Určitý pokrok je možné připsat rozvoji lehkého průmyslu po roce 2003.

 

 

 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Ilava 

Místa v okolí

Workout Park Ilava - Street Workout Park ve městě Ilava.
Vzdálenost: 1km
Street Workout Park Dubnica nad Váhom - V areálu gymnázia v Dubnici nad Váhom je vybudované workout hřiště (Champion Club).
Vzdálenost: 7km
Průklesy - Průklesy je nejvyšší bod okresu Zlín. Nachází se v pohoří Bílé Karpaty, nedaleko od hranic se Slovenskou republikou.
Vzdálenost: 15km
Rozhledna Tlstá hora - Zajímavou realizaci konceptu česko-slovenského příhraničního projektu můžete navštívit nedaleko obce Dohňany v Trenčínském kraji na Slovensku. V roce 2009 tu byla vybudována rozhledna, z jejíž vyhlídkové plošiny je nádherný výhled na desítky kilometrů daleko. V těchto místech rozhledna kdysi stála, v 19. století, v době Rakouska-Uherska se těšila velké oblibě.
Vzdálenost: 16km
Workout Park Púchov - V meste Púchov sa nachádza venkovné ihrisko Street Workout Park. Výstavbu ihriska zrobila firma RVL13 (Revolution 13).
Vzdálenost: 16km
Púchov - Púchov je okresní město v západním Slovensku, v Trenčianském kraji. Žije zde přibližně 18 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 16km
Vodní nádrž Nosice - Vodní nádrž Nosice je také přezdívána jako Přehrada mládeže. Jedná se o umělou vodní nádrž na řece Váh, která ji přehradila přímo na severovýchodním okraji okresního města Púchov. 
Vzdálenost: 18km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Na Horách - Rozhledna s poetickým jménem Na Horách využívá především výhody místního terénu, je postavena na nevysokém návrší, ale s dobrým výhledem do krajiny Českého středohoří.
Rozhledna Mostka - Rozhledna Mostka patří k nejstarším kamenným stavbám tohoto druhu v České republice. byla postavena v roce 1910 podle projektu akademického architekta V. Krause.
Rozhledna Maják (Strupčice) - Osm metrů vysoká dřevěná stavba s vyhlídkovou plošinou postavenou o tři metry níže má velmi neobvyklý vzhled. Byla postavena v roce 2012 za pouhých deset dnů.
Rozhledna Lucemburkův kopec - Celodřevěná rozhledna Lucemburkův kopec je vysoká 14 metrů a o tři metry níže se nachází krytá vyhlídková plocha.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.