Iľava

Iľava je okresní město v Trenčínském kraji na Slovensku. Žije zde přibližně necelých 6 tisíc obyvatel. Město Iľava je poprvé hodnověrně písemně zmiňováno v roce 1339. 

Od 14. století se Iľava již označuje jako město, které spadalo do královského majetku, největší rozkvět zaznamenalo v 15. století, získalo výsadu pořádat výroční trhy a využívalo privilegií stanovených panovníkem. Dočasný úpadek města přišel v souvislosti s husitskými nájezdy a válečnými výpravami. V roce 1432 se poblíž Iľavy střetla husitská vojska s rytíři krále Zikmunda Lucemburského.

V roce 1446 byla pravděpodobně dokončena stavba Iľavského hradu.

Největší rozmach řemesel nastal v 17. století, vzniklo tu několik řemeslných cechů, od roku 1635 se v Iľavě dokonce vařilo pivo. V té době zde byla zavedena evangelická škola, především zásluhou hradních pánů Ostrožičovců.

Řeholníci vybudovali v Iľave i nemocnici

V 18. století již v Iľavě sídlil řád Nejsvětější Trojice – Trinitárů, který vyvíjel bohatou kulturní a duchovní činnost a nechal opravit a přizpůsobit pro své účely horní hrad. Zdejší klášter byl jedním z prvních objektů tohoto druhu v celých Uhrách. Řeholníci provozovali i nemocnici pro obyvatele Iľavy. 

Klášter byl v polovině 19. století zrušen a od roku 1856 byla v jeho prostorách zřízena věznice. Iľava se postupně stala sídlem orgánů státní správy – okresní soud, sídlo okresu, úspěšně se rozvíjel i bankovní sektor s mnoha pobočkami bank a podpůrných spolků.

V roce 1894 zachvátil střed města ničivý požár, který poškodil barokní střechu městské věže. Věž pak byla opravena, ale střecha nebyla obnovena do své původní krásy a velikosti.

Iľavu nepotkal podobný osud jako Považskou Bystricu nebo Púchov

Iľava na přelomu 19. a 20. století se mohla pochlubit mnoha secesními, novorenesančními a neobarokními stavbami, až do 30. let 20. století si město zachovalo ráz plnohodnotného centrálního města s vlastní samosprávou a rozvinutou infrastrukturou, průmyslovou výrobou a službami. V důsledku špatně fungující státní správy však byla Iľava postupně odsouvána pomyslně na druhou kolej a nedostávalo se jí takových privilegií, jaké zažila Považská Bystrica nebo Púchov. Ve městě nebyly žádné významné průmyslové podniky, které by zajistily městu větší migraci obyvatel z okolních obcí, a po druhé světové válce se situace příliš nezměnila. Okres Iľava byl zrušen a město připadlo pod samosprávu Považské Bystrice, počet obyvatel vzrostl pouze díky nové výstavbě panelových sídlišť ma Medňanské, Kukučínově a Štúrově ulici a v ulici SNP.

Počet obyvatel Iľavy je stále jen necelých 6 tisíc

Období stagnace průmyslového rozvoje města pokračovalo i po sametové revoluci v roce 1989. Od roku 1990 do roku 2006 se tu postavily jen 4 bytové domy. Od roku 1996 je zde v provozu nová obchodní akademie (střední škola). Určitý pokrok je možné připsat rozvoji lehkého průmyslu po roce 2003.

 

 

 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Ilava 

Místa v okolí

Workout Park Ilava - Street Workout Park ve městě Ilava.
Vzdálenost: 1km
Street Workout Park Dubnica nad Váhom - V areálu gymnázia v Dubnici nad Váhom je vybudované workout hřiště (Champion Club).
Vzdálenost: 7km
Rozhledna Zliechov - Košecké Rovné - Rozhledna Zliechov - Košecké Rovné je masivní dřevěná vyhlídková stavba.
Vzdálenost: 12km
Rozhledna Malý Jelenec - Rozhledna Malý Jelenec je stylová dřevěná stavba s několika vyhlídkovými patry.
Vzdálenost: 13km
Průklesy - Průklesy je nejvyšší bod okresu Zlín. Nachází se v pohoří Bílé Karpaty, nedaleko od hranic se Slovenskou republikou.
Vzdálenost: 15km
Rozhledna Tlstá hora - Zajímavou realizaci konceptu česko-slovenského příhraničního projektu můžete navštívit nedaleko obce Dohňany v Trenčínském kraji na Slovensku. V roce 2009 tu byla vybudována rozhledna, z jejíž vyhlídkové plošiny je nádherný výhled na desítky kilometrů daleko. V těchto místech rozhledna kdysi stála, v 19. století, v době Rakouska-Uherska se těšila velké oblibě.
Vzdálenost: 16km
Workout Park Púchov - V meste Púchov sa nachádza venkovné ihrisko Street Workout Park. Výstavbu ihriska zrobila firma RVL13 (Revolution 13).
Vzdálenost: 16km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Kmeťovka - Rozhledna Kmeťovka je krásná stylová dřevěná stavba o dvou vyhlídkových patrech.
Rozhledna Trchovnica - Rozhledna Trchovnica je zastřešená stavba dřevem pobité vyhlídkové věže s kamennou podezdívkou.
Rozhledna Klin - Rozhledna Klin nad Oravskou přehradou je dřevěná stavba vyhlídkové věže.
Rozhledna Brabírka - Rozhledna Brabírka je stylová dřevěná stavba na zděné podezdívce.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz