Česká republika - Turistické zajímavosti
celá ČRHrad Templštejn
- Rozsáhlé a malebné zříceniny kdysi mohutného hradu se nacházejí na skalnatém ostrohu nad pravým břehem řeky Jihlavy, asi 3 km od centra obce Jamolice a cca 7 km severozápadně od Moravského Krumlova na Znojemsku (Jihomoravský kraj). Hrad byl vybudovaný na konci 13. století templáři a patřil k nejvýznamnějším základnám tohoto řádu ve střední Evropě; zanikl však již v první polovině 16. století, zřejmě vinou velkého požáru. Dochovaly se zbytky paláce a štítové zdi, část plášťového opevnění, brána a relikt studny.
Zámek Jaroměřice nad Rokytnou
- Monumentální jaroměřický komplex patří k nejmohutnějším zámeckým stavbám u nás i v Evropě; s přilehlým kostelem sv. Markéty tvoří jednotnou vrcholně barokní architektonickou kompozici. V době své vrcholné slávy, spjaté s hrabětem J. A. Questenberkem a skladatelem F. V. Míčou, byl zámek - s vlastním orchestrem a divadlem - centrem kulturního (zejména hudebního) života. Jaroměřická rezidence s krásnými zahradami a parkem se nachází ve stejnojmenném městě v kraji Vysočina, asi 13 km jižně od Třebíče, a řadí se mezi nejnavštěvovanější památky širokého regionu.
Rozhledna Blatenský vrch
- Rozhledna Blatenský vrch je lákavým cílem mnoha turistů po všechna roční období. Vedle rozhledny vyrostla ještě jedna výšková stavba - telekomunikační věž. Která stavba je krásnější a více zapadá do zdejší přírodní scenérie, můžete posoudit sami. Nedaleko Blatenského vrchu se nachází Vlčí jáma, Ledová jáma, či Blatenský vodní příkop.
Zámek Slatiňany
- Zámek Slatiňany se nachází ve stejnojmenné obci. Zámecký areál je vhodný pro milovníky opravdového ráje.
Hrad Hazmburk
- Zřícenina gotického hradu Hazmburk (dříve zvaného Klapý) stojící na 418 m vysokém čedičovém vrchu je patrně nejznámější a nejkrásnější krajinnou dominantou Českého středohoří. Nachází se u obce Klapý na Litoměřicku v Ústeckém kraji. Hazmburk (někdy uváděn též jako Házmburk) patřil k nejmohutnějším a nejpevnějším hradům své doby a také díky své výhodné poloze byl prakticky nedobytný.
Zámek Křtiny
- Zámek Křtiny ze 17. století byl vyhlášen v roce 2008 Národní kulturní památkou České republiky. Byl přebudován na hotelový komplex s restaurací a slouží zároveň jako tzv. Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně.
Budeč
- Budeč je památné místo, které se nachází v okrese Kladno, v katastru obce Kováry (části Zákolan). Jedná se o zbytky hradiště, spojovaného s památkou na knížete Václava, a na vrcholu kopce stojící rotunda sv. Petra a Pavla je nejstarší dochovanou historickou budovou v České republice.
Hrad Týnec nad Sázavou a Městské muzeum
- Jedná se o částečně dochovaný přemyslovský románský hrad, který se nachází v Týnci nad Sázavou. Patří mezi plnohodnotné pamětihodnosti v Posázaví.
Hrad Frejštejn
- Frejštejn patří k nejstarším šlechtickým hradům na Moravě. Jeho rozsáhlé zříceniny se nacházejí nad ústím Křeslického potoka do Dyje, jižně od obce Podhradí nad Dyjí (dříve Frejštejn) na Znojemsku. Díky nedávnému vykácení hustého porostu v hradním areálu se z Frejštejna, stojícímu v turisticky vyhledávané oblasti Vranovské přehrady, stal atraktivní výletní cíl pro širokou veřejnost.
Hrad Holštejn
- Zřícenina rozsáhlého gotického hradu z druhé poloviny 13. století. Nachází se na osamělém skalním vápencovém suku, skrývajícím ve svém nitru jeskyni zvanou Hladomorna či Lidomorna, cca 300 m jižně od stejnojmenné obce na Blanensku v Moravském krasu (Jihomoravský kraj). Ve své době patřil hrad k největším a nejpohodlnějším sídlům na Moravě.
Zámek Dětenice
- Nedávno zrekonstruovaný pozdně barokní zámek s historií sahající až do 11. století...
CHKO Český ráj
- Český ráj – název, který nese území rozprostírající se ve středním Pojizeří. Koncentrují se zde jak přírodní, tak i historické pamětihodnosti.
Rozhledna Romanka
- Rozhledna Romanka patří k těm neobvyklým technickým řešením vyhlídkových věží, za kterými putují stovky výletníků z celé republiky. Zároveň je jednou z nejvyšších staveb svého druhu u nás, ale určité prvenství ji přece jen patří - je nejníže položenou rozhlednou v ČR, stojí ve výšce pouhých 204 metrů n.m.
Zámek Horšovský Týn
- Zámek Horšovský Týn byl původně biskupským hradem založeným v první polovině 13. století.
Poznejte romantický Nový Hrádek u Lukova, významné útočiště netopýrů
- Zřícenina Nový Hrádek v srdci Národního parku Podyjí nabízí romantické výhledy na údolí řeky Dyje. Dnes je i významným sídlem letounů. S netopýřími obyvateli hradních sklepení se tu lze setkat přímo při prohlídce památky.
Rozhledna Vladimíra Menšíka na Hlíně
- Rozhledna Vladimíra Menšíka v okrese Brno-venkov byla postavena v roce 2007 nedaleko jeho rodiště – města Ivančice. Nachází se pod vrcholem Hlínského kopce, u silnice mezi obcemi Hlína a Neslovice. K rozhledně směřuje cyklostezka č. 5171 a modrá turistická značka.
Hrad Rabí
- Nejrozsáhlejší hradní zřícenina v ČR a jedna z největších a nejlépe opevněných zřícenin ve střední Evropě se tyčí na vápencovém hřebeni v horním Pootaví asi 10 km severovýchodně od města Sušice v těsném sousedství stejnojmenné obce. Rabí nejvíce proslulo jako místo, kde slavný hejtman Jan Žižka přišel o své druhé oko.
Hrad Budyně nad Ohří
- Hrad Budyně nad Ohří tu stál již na počátku 12. století. Původní dřevěnou stavbu nechal přestavět český král Přemysl Otakar I. v gotickém slohu. Kamenný hrad v roce 1316 dobyl Jan Lucemburský a užíval jej zhruba 20 let. V roce 1336 jej odkoupil Zbyněk Zajíc z Valdeka a Hazmburka a začala slavná éra hradu Budyně nad Ohří.
Zámek Žleby
- Romantický zámek láká nejen tajemnou atmosférou interiéru, ale také oborou bílých jelenů.
Hrad Rychleby
- Novodobě upravené a poměrně rozsáhlé zříceniny gotického hradu se tyčí na skalnatém a strmém výběžku Přilbového vrchu (425 m n. m.) nad údolím Račího potoka v Rychlebských horách, cca 4 km jihozápadně od města Javorníku v okrese Jeseník (Olomoucký kraj). Písemné zprávy o hradu neexistují; jména jeho zakladatelů či majitelů proto známa nejsou a nedochoval se ani původní název tohoto středověkého sídla, jehož pojmenování Rychleby je umělé. Hrad, založený patrně koncem 13. nebo na počátku 14. století, sloužil k ochraně stezky vedoucí z Javorníku do Kladska; na protější straně údolí jej doplňovalo menší dřevohlinité opevnění (dnes se mu říká Pustý Zámek) a drobný hrádek předsunutý před vstup do údolí. Při úpravách zříceniny v r. 1910 mj. vznikla vyhlídka a byla zarovnána věž. Zachovala se především obvodová hradba, dále zbytky bergfritu, dvou budov jádra a věžovité brány.