Středočeská pahorkatina - Turistické zajímavosti
celá ČRRozhledna Vestec u Chocerad
- Na okraji obce Vestec, nedaleko Chocerad v okrese Benešov, byla postavena v roce 2012 menší dřevěná vyhlídka. K vyhlídkové zastřešené plošině ve výšce necelých 6 metrů nad zemí vede 28 schodů, rozhlednička je vysoká 8 metrů.
Zřícenina hradu Kožlí
- Zřícenina hradu Kožlí se vypíná nad Janovickým potokem na úpatí hory Chlum v benešovském okrese, nedaleko zámku Konopiště. Od roku 1958 jsou zbytky zdiva chráněny jako kulturní památka.
Rozhledna Babina
- Rozhledna Babina se nachází za městskou částí Tábor - Čelkovice na Babí hoře a poskytuje nádherný výhled na město Tábor. Rozhledna je v provozu od 15.5.2015.
Lázně Bechyně
- Lázně Bechyně se nachází ve stejnojmenném městečku na jihu Čech. Jedná se o vyhlášené rašelinové lázně, které se mohou chlubit jednou z nejdelších tradic v České republice.
Most Žampach
- Žampašský most, někdy také přezdívaný jako Kocourský viadukt, je druhý největší kamenný železniční most ve střední Evropě. (První je most Landwasserviadukt ve Švýcarsku.)
Drtinova rozhledna (Besedná)
- Drtinova rozhledna sloužila svému účelu v letech 1926 - 1966. Po téměř padesáti letech tu byla vztyčena nová vyhlídková věž.
Rozhledna Pepř
- V roce 2007 byl postaven poblíž Jílového u Prahy 30 metrů vysoký telekomunikační stožár mobilních operátorů, který zároveň slouží jako vyhlídkový bod.
Rozhledna Velký Kamýk
- Rozhledna Velký Kamýk je ocelová stavba vysílače mobilních operátorů, postavená v roce 2002. Stožár je vysoký 55 metrů.
Vyhlídka Máj
- Vyhlídka Máj je jedním z nejkrásnějších vyhlídkových míst na dolní tok řeky Vltavy. Ze skály nad řekou spatříte její meandry v místech bývalých Svatojánských proudů, které jsou dnes zatopené kaskádou Slapské a Štěchovické přehrady. Podél řeky vede trasa Naučné stezky Svatojánské proudy.
Alej Tomáše Hellera
- Alej Tomáše Hellera v Sedlčanech pochází z roku 2019.
Pivovar Ferdinand
- Pivovarnictví v Benešově má dlouhou tradici. Není známo, kdo a kdy pivo první vařil, víme pouze, že původně feudální právo vařit pivo přešlo koncem 14. století do rukou měšťanů. Mnoho domácností si dokonce vařilo pivo samo doma ve speciálních místnostech, tzv. „pivovarech“. Z roku 1569 je doloženo i pěstování vlastního chmele.
Rozhledna Kuníček
- Rozhledna Kuníček je telekomunikační stožár mobilních operátorů. Byla postavena v roce 2003 na kamenných základech.
Pivovar Benešov
- Pivovarnictví v Benešově má dlouhou tradici. Není známo, kdo a kdy pivo první vařil, víme pouze, že původně feudální právo vařit pivo přešlo koncem 14. století do rukou měšťanů. Mnoho domácností si dokonce vařilo pivo samo doma ve speciálních místnostech, tzv. „pivovarech“. Z roku 1569 je doloženo i pěstování vlastního chmele.
Rozhledna Mandava
- Rozhledna Mandava je ve skutečnosti objekt památníku s vyhlídkovou věží, vysokou 12 metrů, který je zasvěcen památce Mistra Jana Husa.
Pivovar Hubertus (Kácov)
- Kácovský pivovar je poprvé připomínán za Košínů z Košíně v r. 1457. Největšího rozkvětu doznal pivovar na začátku 20. století za sládka Josefa Knoblocha, kdy roční výstav piva přesáhl 8000 hl.
Pivovar Herold - Březnice
- Obec Březnice je malebné, pozvolna se rozrůstající městečko, které leží necelých 15 kilometrů jižně od Příbrami.
Jordánský vodopád
- 18 m vysoký Jordánský vodopád.
Benešova vila v Sezimově Ústí
- Tuto vilu si nechal vystavět druhý československý prezident v Sezimově Ústí. Spolu s velkou zahradou mu sloužila k odpočinku. Osobnosti Dr. Edvarda Beneše je věnována expozice v nově vybudovaném památníku nedaleko rodinné vily.
Rozhledna Kupa (Jestřebice)
- Rozhledna Kupa v Jestřebicích je zastřešená dřevěná stavba.
Pivovar Energon (Nový Rybník)
- Pivovar Energon je součástí školicího a sportovního střediska firmy Energon s.r.o. ležícího na samotě v těsné blízkosti Nového rybníka nedaleko Dobříše. Ústřední stavbou areálu je bývalá pila, přeměněná v r. 2013 na moderní penzion s restaurací a minipivovarem.