Zřícenina hradu Kožlí

Zřícenina hradu Kožlí se vypíná nad Janovickým potokem na úpatí hory Chlum v benešovském okrese, nedaleko zámku Konopiště. Od roku 1958 jsou zbytky zdiva chráněny jako kulturní památka.

Hrad vznikl na počátku 14. století, jeho vlastníkem byl Ctibor z Kožlí a po něm Kunrát z Chvojna. Majitelé hradu vyoužívali patronátního práva na kostel sv. Jakuba v Chvojenu. Od roku 1404 je majitelem objektu uváděn jistý Petr z Pětichvost, který byl stoupencem krále Václava IV.

Dalším majitelem hradu byl Beneš Libún z Dubé, který se proslavil v bitvě u Lipan, kde bojoval na straně Panské jednoty. Rytíři z Dubé hrad vlastnili zhruba do roku 1460.

O několik let později hrad Kožlí odkoupil Zdeněk Konopišťský ze Šternberka a připojil jej ke svému panství na Konopišti. V průběhu 16. století však přestal být objekt využíván a byl nakonec opuštěn.

V roce 1835 cestoval oblastí Posázaví Karel Hynek Mácha a zdejší romantickou zříceninu navštívil.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 23.1.2021
Zataženo
3°C
-3°C
Srážky: 0.2mm
Tlak: 994.6hPa
Vítr: 6.4m/s
z západo-jiho-západu
Zítra
Neděle 24.1.
Skoro jasno
2°C
-2°C
Pondělí
25.1.2021
Zataženo
-1°C
-4°C
Úterý
26.1.2021
Polojasno
-1°C
-4°C
Středa
27.1.2021
Polojasno
1°C
-8°C

Kontakt

Adresa:
Tisem 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Benešov - Benešov je okresním městem ve Středočeském kraji. Leží 37 km jihovýchodně od Prahy. Žije zde přibližně 17 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Na Horách - Rozhledna s poetickým jménem Na Horách využívá především výhody místního terénu, je postavena na nevysokém návrší, ale s dobrým výhledem do krajiny Českého středohoří.
Rozhledna Mostka - Rozhledna Mostka patří k nejstarším kamenným stavbám tohoto druhu v České republice. byla postavena v roce 1910 podle projektu akademického architekta V. Krause.
Rozhledna Maják (Strupčice) - Osm metrů vysoká dřevěná stavba s vyhlídkovou plošinou postavenou o tři metry níže má velmi neobvyklý vzhled. Byla postavena v roce 2012 za pouhých deset dnů.
Rozhledna Lucemburkův kopec - Celodřevěná rozhledna Lucemburkův kopec je vysoká 14 metrů a o tři metry níže se nachází krytá vyhlídková plocha.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.