Starý židovský hřbitov

Starý židovský hřbitov v Praze je jedním z nejpamátnějších židovských pohřebišť na světě.

Starý židovský hřbitov v Praze byl založen v 1. polovině 15. století. Na hřbitov bylo v počátcích přeneseno i několik gotických náhrobků z původního, staršího židovského hřbitova nazývaného Židovská zahrada, který ležel v místech dnešní Vladislavovy ulice na Novém Městě.

Starý židovský hřbitov bylo nutno v minulosti několikrát rozšiřovat. Přesto jeho plocha nestačila a na místo se navážely další vrstvy zeminy. Tak vznikl doslova patrový hřbitov. Na některých místech tak můžeme díky posuvům půdy zahlédnout menší či větší část náhrobku ukrytého v podloží.

V roce 1787 se na židovském hřbitově přestalo pohřbívat. Židé od roku 1891 používají k uložení svých zesnulých hřbitov, který je součástí areálu Olšanských hřbitovů.

Náhrobní kameny

Na židovském hřbitově je nyní k vidění kolem 12 000 náhrobních kamenů, které jsou soustavně opravovány. Mnohé další jsou však našemu zraku skryty.

Nejstarší náhrobky jsou vyrobeny z pískovcových desek. Jsou velmi jednoduše tvarovány, zakončeny půlkruhem, štítem či rovinou. Okrasné písmo pak sděluje příslušné údaje o zemřelém.

V období renesance dochází k typické profilaci, jež odděluje nápis od okraje kamene.

První pomníky se na hřbitově objevují až počátkem 17. století. Jsou členěné portálovou architekturou a krášlené ornamentálními prvky. Právě v době 17. století se rozmáhala móda plastických symbolů značících kmen, rod, jméno, stav a povolání dotyčného.

Za doby baroka se začínaly prosazovat čtyřstěnné tumby. Rakve však nebyly umístěny uvnitř tumby, ale až v zemi pod ní. Nejstarších tumbou je hrob Mordechaje Maisla, tumba je také náhrobkem Maharala.

Barokní náhrobky jako první nesou i různá vyobrazení zvířat, lidí či příběhů, které odkazují na příslušnost ke konkrétnímu biblickému kmeni, profesi nebo jméno dotyčného. Lidské figury vypovídali o smrti v mladém věku.

Nápisy

Na pomnících jsou nápisy vyhotoveny běžným hebrejským písmem. Jistým mezníkem v ozdobě náhrobků je rok 1500. Před ním se využívalo rytí do kamene, po tomto roce začíná převažovat plastické písmo.

Obsahem je jméno zemřelého, jméno otce - u ženy jméno jejího manžela, povolání a čestný titul získaný v obci. Samozřejmostí je datum úmrtí či pohřbu. Data mohou být zapsána formou normálního letopočtu nebo tzv. chronostichem, ve kterém se letopočet udává součtem zvlášť podtržených písmen nebo slov.

Část textu tvoří chvalořeč na zbožný život a oddanost Bohu odešlého, dobročinnost, učenost, charakter a další vlastnosti. Podle těchto úryvků i laik pozná z jakého období nápis pochází. Pro renesanci je typická stručnost, pro baroko a rokoko pak zase mnohomluvnost.

Zajímavosti

Od 16. století je pro židy typické, že ke svému prvnímu jménu přidávají název obce (země) ze které pocházejí, nebo kde žili. Nalezneme zde tak Sobotky, Kolíny, Příbramy, Jičíny i Mělníky.

Nejstarším náhrobkem na židovském hřbitově je náhrobek rabína Abigdora Kara z roku 1439, nejmladším je pak náhrobek Mojžíše Becka ze 17. 5. 1787.

Na židovském hřbitově v Praze je pohřbena řada významných osobností židovské komunity: Jehuda Liva ben Becalel zvaný Rabi Löw (1609), Mordechaj Maisel (1601), David Gans (1613) a David Oppenheim (1736).

Otevírací doba

  • listopad až březen - denně mimo soboty a žid. svátky - 9:00 - 16:30
  • duben až říjen - denně mimo soboty a žid. svátky - 9:00 - 18:00

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Praha 

Místa v okolí

Praha - Praha je hlavní a také největší město České republiky. Rozkládá se severně od středu Čech na obou březích Vltavy. Sídlí zde většina státních institucí a mnoho dalších firem a organizací.
Vzdálenost: 1km
Rudolfinum - Novorenesanční Rudolfinum se řadí mezi nejvýznamnější stavby České republiky postavené v tomto stylu. Již v době svého vzniku v druhé polovině 19. století se Rudolfinum svým pojetím víceúčelového domu stalo unikátem evropského významu. I dnes je Rudolfinum nejvýznamnějším centrem kulturního dění v Praze.
Vzdálenost: 1km
Staroměstská radnice - Staroměstská radnice v Praze byla jako první radnice v Čechách založena roku 1338. Privilegium postavit radnici získali staroměstští měšťané od krále Jana Lucemburského. Staroměstskou radnici tvoří komplex několika domů přiléhajících ke Staroměstskému náměstí. Domy byly v průběhu doby postupně připojovány do jednoho celku podle potřeby správy Starého Města pražského.
Vzdálenost: 1km
Klementinum - Klementinum (historicky Clementinum) bylo postaveno Jezuity a mělo sloužit jako kolej v Praze, podobně jako Jezuitská kolej v Kutné Hoře. Založení Klementina se váže s rokem 1556, kdy jezuité přijali pozvání Ferdinanda I. Habsburského a přišli do Prahy.
Vzdálenost: 1km
Staronová synagoga - Staronová synagoga v Praze patří mezi jednu z nejstarších synagog v Evropě, která se stále používá k náboženským obřadům. Zároveň je tato budova jednou z nejstarších dochovaných synagog ve střední Evropě a také nejstarší dochovanou stavbou Josefova.
Vzdálenost: 1km
Staroměstský Orloj - Staroměstský orloj je součástí Staroměstské radnice a patří mezi ty nejznámější z orlojů. Byl vytvořen hodinářem Mikulášem z Kadaně. Jeho první astronomicko-astrologická část pochází z roku 1410.
Vzdálenost: 1km
Pinkasova synagoga - Synagoga je druhou nejstarší v Židovském městě. Její postavení se datuje ve 30. letech 16. století. Je postavena v kombinaci pozdní gotiky a rané renesance.
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Lipová alej Družec - V obci Družec na Kladensku byla v roce 2008 vysázena lipová alej.
Ploskovská kaštanka - Za obcí Žilina v kladenském okrese se nachází stromořadí, zařazené mezi chráněné památné stromy ČR.
Skřípelská alej - Nedaleko Hořovic byla kdysi vysázena alej podél silniční komunikace.
Sakurová alej - Nedaleko Švihova se nachází nádherná sakurová alej.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.