Staronová synagoga

Staronová synagoga v Praze patří mezi jednu z nejstarších synagog v Evropě, která se stále používá k náboženským obřadům. Zároveň je tato budova jednou z nejstarších dochovaných synagog ve střední Evropě a také nejstarší dochovanou stavbou Josefova.

Staronová synagoga vznikla v druhé polovině 13. století. Jelikož v Praze již jedna Stará synagoga stála, nazývala se nově vystavěná synagoga Nová. O několik let později však byl postaven další židovský Boží dům zvaný Nová škola, a tak z Nové synagogy vznikl dnes již známý název Staronová synagoga. V historických materiálech se setkáváme též s názvem Velká škola.

Ke vzniku synagogy se váže i vznik židovského hřbitova Židovská zahrada, na Novém městě pražském. Staronová synagoga se postupně stala centrem Židovského města. V jejím okolí vznikalo volné prostranství využívané jako tržiště, lidé sem také chodili prát prádlo. Tento prostor plnil též funkci důležitou funkci protipožární - pokud hořely okolní domy, plameny nemohly přeskočit na synagogu a ta se tak stávala bezpečným útočištěm.

Historie

Samotné dvoulodní jádro synagogy bylo postaveno ve druhé polovině 13. století ve stylu rané, cisterciácké gotiky. Později byla ke stavbě přidána vstupní síň na jihu a ženská galerie na západní straně synagogy, menší předsíň jako zvláštní vchod do ženské lodě a jako poslední byla vybudována severní ženská galerie.

V roce 1358 byla Karlem IV. synagoze udělena korouhev. Při velikonočních bouřích roku 1389 se Staronová synagoga stala svědkem masakru asi 3 000 židů, kteří se snažili dostat do bezpečí. Tento výjev připomínají hebrejské nápisy na severní a jižní stěně hlavního sálu. Stěny synagogy nesly stopy po krvi obětí až do roku 1618. Teprve pak byla budova opravena.

Roku 1716 byla synagoga na rozkaz krále Karla VI opravena. V roce 1883 byla pak synagoga puristicky rekonstruována. Byly vyměněny krovy a gotický štít do Pařížské ulice byl spolu s řadou dalších architektonických prvků nahrazen kopiemi.

Při památkové rekonstrukci v letech 1966–67 byly mimo jiné obnoveny hebrejské nápisy v interiéru. Chybou projektanta přitom v interiéru došlo k poškození původní gotické kamenné lavice.Nejnovější úpravy synagogy přinesly zjištění, že vzduchotechnika instalovaná při rekonstrukci v roce 1998 nebyla dostatečně dimenzována.

Architektura

Staronová synagoga je obdélná gotická dvojlodní síňová stavba o třech polích křížové žebrové gotické klenby. V každém poli klenby je navíc oproti běžným postupům přidáno páté žebro, vyrůstající stejně jako ostatní přízední žebra z oblých přípor s kalichovitými hlavicemi.

Interiér je osvětlen dvanácti úzkými gotickými lomenými okny, v čelní stěně pak dvojicí drobných rozet. V prostoru mezi sloupy je dochována bima s bohatě kovanou gotickou mříží s motivy oslích hřbetů a v čele sálu Aron ha-kodeš s čtenářským pultem. Výzdoba architektonických článků i schrány na Tóru je tvořena rostlinnými motivy, zejména motivy vinné révy. Aron ha-kodeš je ozdoben dvěma renesančními sloupky ze 16. století.

Synagoga je přístupna bohatě profilovaným lomeným raně gotickým portálem s reliéfem vinných listů tympanonu. Dvanáct větví vinné révy má symbolizovat dvanáct izraelských kmenů. Na exteriéru budovy upoutá řada opěrných pilířů a především dvojice gotických cihelných štítů, pocházející zřejmě až z konce čtrnáctého století, z nichž však východní nahrazen r. 1883 kopií. Ze západu a severu byl k synagoze později připojen ještě další nízký přístavek, který sloužil jako prostor pro ženy a nahrazoval tak v synagogách tradičně používanou ženskou galerii. Přítomné ženy odtud mohly sledovat bohoslužbu pouze úzkými štěrbinovitými okny, směřujícími do hlavního sálu.

Kromě Maharala působili v synagoze jako rabín i jeho žák Jom Tov Lipmann Heller, kabalista Ješajahu Horowitz, Jechezkel Landau nebo Šlomo Jehuda Rapaport. V současnosti je v synagoze rabínem Karol Sidon.

Otevírací doba

  • listopad až březen - denně mimo soboty a žid. svátků - 9:00 - 16:30
  • duben až říjen - denně mimo soboty a žid. svátků - 9:00 - 18:00

Vstupné

  • dospělí - 200,-
  • děti 6-15 let, studenti, důchodci - 140,-
  • děti do 6ti let - zdarma

Program pro tuzemské návštěvníky: dospělí 30,- Kč, děti 6-15 let, studenti 15,- Kč, děti do 6 let zdarma. Vstupenky na tento program je nutné zakoupit pouze v pokladně naproti Staronové synagogoze.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Praha 

Místa v okolí

Praha - Praha je hlavní a také největší město České republiky. Rozkládá se severně od středu Čech na obou březích Vltavy. Sídlí zde většina státních institucí a mnoho dalších firem a organizací.
Vzdálenost: 1km
Staroměstská radnice - Staroměstská radnice v Praze byla jako první radnice v Čechách založena roku 1338. Privilegium postavit radnici získali staroměstští měšťané od krále Jana Lucemburského. Staroměstskou radnici tvoří komplex několika domů přiléhajících ke Staroměstskému náměstí. Domy byly v průběhu doby postupně připojovány do jednoho celku podle potřeby správy Starého Města pražského.
Vzdálenost: 1km
Rudolfinum - Novorenesanční Rudolfinum se řadí mezi nejvýznamnější stavby České republiky postavené v tomto stylu. Již v době svého vzniku v druhé polovině 19. století se Rudolfinum svým pojetím víceúčelového domu stalo unikátem evropského významu. I dnes je Rudolfinum nejvýznamnějším centrem kulturního dění v Praze.
Vzdálenost: 1km
Klementinum - Klementinum (historicky Clementinum) bylo postaveno Jezuity a mělo sloužit jako kolej v Praze, podobně jako Jezuitská kolej v Kutné Hoře. Založení Klementina se váže s rokem 1556, kdy jezuité přijali pozvání Ferdinanda I. Habsburského a přišli do Prahy.
Vzdálenost: 1km
Staroměstský Orloj - Staroměstský orloj je součástí Staroměstské radnice a patří mezi ty nejznámější z orlojů. Byl vytvořen hodinářem Mikulášem z Kadaně. Jeho první astronomicko-astrologická část pochází z roku 1410.
Vzdálenost: 1km
Karolinum - Karolinum je architektonický komplex v Praze na Starém Městě. Nalézá se zde sídlo rektorátu Univerzity Karlovy. Ve své minulosti sloužilo Karolinum jako univerzitní kolej, později sídlo právnické a lékařské fakulty, mezi světovými válkami dokonce sídlo německé univerzity.
Vzdálenost: 1km
Anežský klášter - Anežský klášter byl založen v letech 1233-1234 Anežkou Přemyslovnou a králem Václavem I. Anežka osobně se pak stala jeho první abatyší. Klášter se nachází v severovýchodní části historického území Starého Města.
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Císařská alej Liberec - V roce 1908 byla při příležitosti oslav šedesátileté vlády císaře Františka Josefa I. vysázena alej javorů klenů, javorů mléče a jasanů ztepilých.
Alej Machnín - V Machníně na Liberecku se nachází památné stromořadí, chráněné státem.
Alenčina třešňová alej - Alenčina alej v České Lípě vznikla v roce 2016, vybudovalo ji město, čímž přispělo k návratu dávné tradice sázet ovocné stromy podél silnic.
Lavička Petra Červenky - Lavička Petra Červenky. Komunikace mezi spoluobčany. Dříve to bývalo součástí každého domu, a nahrazovalo dnešní sociální sítě. Návrat ku tradici. Petr Červenka.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.