Staroměstská radnice
Historie
Nejstarším domem tvořícím Staroměstskou radnici je nárožní raně gotický dům z konce 13. století. Byl získán od majetného kupce Wolfina od Kamene. Dominantou této budovy je mohutná věž tvaru hranolu, jež byla zvýšena v roce 1364. Nynější výška věže je 56,6 m, šířka 8,4 m a hloubka 7,9 m. Ve staroměstské věži byla stavební hutí Petra Parléře vybudována roku 1381 gotická radniční kaple. Na počátku 15. století byla pak stejnou hutí připojena k jižní stěně věže stavba Staroměstského orloje. Orloj od Mikuláše z Kadaně byl poprvé spuštěn roku 1410.
Druhý dům byl pro potřebu radní síně přistavěn po západním boku Wolflinova domu po roce 1360. Tato síň s dřevěným gotickým stropem dodnes slouží jako oblíbené místo svatebních obřadů.Roku 1458 pražští konšelé přikoupili třetí dům kožešníka Mikše. Ten byl vystavěn na románských základech. Poslední připojenou stavbou tvořící komplex Staroměstské radnice byl dům „U Kohouta“, a to v letech 1830 – 1834.V letech 1805–1807 byly na vrchol staroměstské věže umístěny nové hodiny a byl též přistavěn ochoz.
V polovině 19. století byly domy východního křídla zbourány. Na jejich místě bylo v letech 1838–1848 vystavěno vídeňskými architekty Petrem Nobilem a Pavlem Sprengerem neogotické křídlo. Roku 1880 byl architektem Baumem novorenesančně přestavěn Mikšův dům. V době Pražského povstání na konci 2. světové války v květnu 1945 byla Staroměstská radnice používána jako jedno z hlavních ústředí protifašistického odboje.
V bezprostředním okolí radnice probíhaly boje mezi povstalci a německou armádou. Tyto boje budovu velmi poškodily, stavba byla totiž podpálena. Plameny zničily novogotické křídlo radnice natolik, že zůstaly stát jen obvodové zdi. Těžké škody utrpěla při požáru také věž a Staroměstský orloj. Roku 1947 byla vyhlášena architektonická soutěž, jež měla přinést odpovědi na otázku, co s obvodovými zdmi novogotického křídla udělat. Padlo rozhodnutí zdi strhnout a ponechat jen jedno krajní pole, jež bylo nezbytné pro statické zajištění radniční věže.
Staroměstská radnice však potřebovala dostavět a celkově přebudovat. Proto byly v průběhu 20. století vypisovány další a další architektonické soutěže.V zadáních stálo, že je hlavní zaplnit prostor po zbouraném novogotickém křídle radnice.Všechny soutěže však buďto skončily bez vítězů nebo vítězné návrhy nebyly realizovány.
Zajímavost
Dne 21. června 1621 bylo v blízkosti Staroměstské radnice popraveno 27 českých vůdců českého stavovského povstání. Exekuce byla šokujícím a hrozivým představením, které mělo dokázat tehdejší Evropě, že Habsburkové se nenechají zastrašit stavovským povstáním a žádná protestantská vzpoura nemůže ohrozit jejich autoritu. Tento akt ve svém důsledku upevnil vládu Habsburků na českém trůně a odradil potenciální opozici od jakékoli formy odboje.