Rudolfinum

Novorenesanční Rudolfinum se řadí mezi nejvýznamnější stavby České republiky postavené v tomto stylu. Již v době svého vzniku v druhé polovině 19. století se Rudolfinum svým pojetím víceúčelového domu stalo unikátem evropského významu. I dnes je Rudolfinum nejvýznamnějším centrem kulturního dění v Praze.

V dnešní době jsou prostory Rudolfina využívány pro koncerty orchestrální i komorní vážné hudby. Nachází se zde domácí scéna České filharmonie, své koncerty v Rudolfinu pořádá celá řada předních domácích i světových souborů a sólistů. Sály budovy jsou využívány při organizaci recepcí, výstav, konferencí, inaugurací či jiných slavnostních příležitostech.

Historie

V 19. století se Česká spořitelna nazývala Böhmische Sparkasse, a právě tomuto finančnímu domu vděčí za vznik Rudolfinum. Peněžní ústav slavil právě 50. výročí svého založení. Padlo proto rozhodnutí postavit velkolepou budovu hodnou české kulturní tradice, budovu, jež v sobě spojí provoz koncertních produkcí konzervatoře, galerie a muzea. Na stavbu Rudolfina bylo vynaloženo 2 miliony zlatých.

Roku 1874 vypsala Česká spořitelna soutěž, z níž jako vítězný projekt vyšel společný návrh dvou předních českých architektů Josefa Zítka a Josefa Schultze. Oba již byli osvědčení mistři. Josef Zítek dostavěl Národní divadlo, Josef Schultz pak Národní muzeum.

Na počest rakouského korunního prince Rudolfa, jenž byl dne 7. února 1885 přítomen na slavnostním otevření, byla budova nazvána Rudolfinum. Krátce po vzniku samostatného Československa a hlavně pak po druhé světové válce byl mezi lidmi vžitý na tehdejší dobu přijatelnější název Dům umělců. V dnešní době se opět používá starý název Rudolfinum. Ten je uveden i na pamětních deskách budovy.

Ihned po svém otevření se Rudolfinum stalo centrem české kultury. V galerii měla své stálé místo Obrazárna společnosti vlasteneckých přátel umění, jejíž kolekce se později stala jedním ze základů sbírek budoucí Národní galerie.

Roku 1896 začala působit v prodtorách Rudolfina Česká filharmonie. Na prvním konzertě zahrála pod taktovkou Antonína Dvořáka III. slovanskou rapsodii a symfonii Z nového světa. Na počest tohoto aktu dostala koncertní síň název Dvořákova síň.

Po vzniku Československa byla do budovy umístěna Poslanecká sněmovna Národního shromáždění ČSR. Pro potřeby sněmovny byly provedeny značné stavební úpravy, které velmi zasáhly vzhled interiéru. Z koncertního sálu tak byly odstraněny varhany, jež nahradila parlamentní tribuna. V severní budově byly vytvořeny kanceláře, jídelny a poslanecké kluby.

Za okupace začala v Rudolfinu působit Německá filharmonie, a proto byla budova opět upravena. Po osvobození opět začalo Rudolfinum sloužit jako koncertní prostory se zázemím České filharmonie a jako výukové prostory Akademie múzických umění a konzervatoře.

Roku 1946 se v Rudolfinu konal historicky první ročník festivalu Pražské jaro. Centrem tohoto festivalu je Rudolfinum dodnes.

Nejnovější rekonstrukce Budovy pocházejí z let 1990-1992. Rudolfinum byl od základu přestavěno a modernizováno. Podle návrhu Karla Pragera bylo vše obnoveno do původního dispozičního stavu a vzhledu. Zejména a především se Rudolfinum vedle svého názvu vrátilo i k původnímu společnému využití pro koncertní a galerijní účely.

Výzdoba

Na atice a kolem budovy stojí restaurované sochy slavných hudebníků kupříkladu: Georg Friedrich Händel, Ludwig van Beethoven, Wolfgang Amadeus Mozart nebo Johann Sebastian Bach. Jsou zde vypodobněny hudební múzy, dvojice lvů a sfing na jejichž hrudi je včelka jako symbol spořivosti České spořitelny, mecenáše stavby.

Interiér budovy tvoří na 80 místností, jež zabírají osm tisíc čtverečních metrů plochy. Nejznámějšími a nejvelkolepějšími sály jsou Dvořákova síň a Sukova síň.

Celá severní část Rudolfina je učena k výstavním účelům. Ústředním prostorem této části budovy je velká dvorana se slavnostním schodištěm.

Budova, jež byla uznána národní kulturní památkou, je v dnešní době sídlem České filharmonie a také galerie Rudolfinum.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
17. listopadu 79/1
Praha 
Web: Rudolfinum
Email: pronajem@ceskafilharmonie.cz
Telefon: +420 227 059 244

Místa v okolí

Praha - Praha je hlavní a také největší město České republiky. Rozkládá se severně od středu Čech na obou březích Vltavy. Sídlí zde většina státních institucí a mnoho dalších firem a organizací.
Vzdálenost: 1km
Klementinum - Klementinum (historicky Clementinum) bylo postaveno Jezuity a mělo sloužit jako kolej v Praze, podobně jako Jezuitská kolej v Kutné Hoře. Založení Klementina se váže s rokem 1556, kdy jezuité přijali pozvání Ferdinanda I. Habsburského a přišli do Prahy.
Vzdálenost: 1km
Staroměstská radnice - Staroměstská radnice v Praze byla jako první radnice v Čechách založena roku 1338. Privilegium postavit radnici získali staroměstští měšťané od krále Jana Lucemburského. Staroměstskou radnici tvoří komplex několika domů přiléhajících ke Staroměstskému náměstí. Domy byly v průběhu doby postupně připojovány do jednoho celku podle potřeby správy Starého Města pražského.
Vzdálenost: 1km
Staronová synagoga - Staronová synagoga v Praze patří mezi jednu z nejstarších synagog v Evropě, která se stále používá k náboženským obřadům. Zároveň je tato budova jednou z nejstarších dochovaných synagog ve střední Evropě a také nejstarší dochovanou stavbou Josefova.
Vzdálenost: 1km
Staroměstský Orloj - Staroměstský orloj je součástí Staroměstské radnice a patří mezi ty nejznámější z orlojů. Byl vytvořen hodinářem Mikulášem z Kadaně. Jeho první astronomicko-astrologická část pochází z roku 1410.
Vzdálenost: 1km
Pinkasova synagoga - Synagoga je druhou nejstarší v Židovském městě. Její postavení se datuje ve 30. letech 16. století. Je postavena v kombinaci pozdní gotiky a rané renesance.
Vzdálenost: 1km
Minipivovar a restaurace U Medvídků - Historie prastarého pivovarského domu U medvídků stojícího v ulici Na Perštýně počíná v 15. století. Dům byl pojmenován po prvním majiteli Janovi Medvídkovi, který roku 1466 založil pivovar, jenž vyráběl pivo nepřetržitě až do roku 1898.
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Kulturní dům Všelibice - Kulturní dům Všelibice
Sekvojovce v Michelském lese Praha - V Michelském lese v Praze objevíte na dětském hřišti dva obří exempláře sekvojovce, latinsky Sequoiadendron giganteum. Stromy dorůstají do výšky přes třicet metrů.
Kino Vlast - Kino Vlast Janské Lázně
Česká beseda Český Dub - Česká beseda - kulturní a spolkové centrum Český Dub.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.