Zámek Vigľaš

Zámek Vigľaš v okrese Detva, nedaleko města Zvolen, kdysi býval významnou stavbou, která hrála svou roli v bojích proti tureckým nájezdům. Dochoval se až do konce druhé světové války, v roce 1945 však vyhořel a postupně chátral. Nedávno se podrobil nákladné rekonstrukci a dnes je přístupný veřejnosti.

Středověká opora báňských měst proti Turkům

Předchůdcem zámku byl středověký hrad z počátku 14. století, byl postaven záměrně v místě, kudy v malé úžlabině protéká říčka Slatina. Na konci 14. století byl přestavěn na lovecký zámeček.

V 16. století došlo k dalším významným úpravám zámečku, bylo zesíleno opevnění, aby stavba mohla odolávat nájezdům hord Osmanské říše. K těm také skutečně došlo, zámek chránil významnou cestu k báňským městům ve středním Slovensku. Turci zámek velmi poškodili, ale nedobyli, v té době tu sídlila stálá vojenská posádka pod vedením královských kapitánů.

Požár na konci druhé světové války a ruiny až do roku 2013

V 18. století již turecké vpády nehrozily a zámek prošel stavebními úpravami a modernizací. Musel se přizpůsobit pohodlnějšímu životu a nárokům šlechty v době baroka. V 19. století se zámek opět přestavoval, tentokrát v romantickém stylu. V roce 1945 však zámek Vigľaš vyhořel do základů a po opuštění chátral. Postrádal jakoukoliv údržbu, prakticky až do roku 2007. Pouze v roce 1980 probíhala částečná rekonstrukce vnějšího zámeckého opevnění.

V roce 2007 se jeho obnovy ujal památkový úřad, velmi rozsáhlá rekonstrukce probíhala v letech 2007 – 2013. Byly obnoveny bašty, hradní opevnění, prostor nádvoří a část zámečku dnes slouží jako čtyřhvězdičkový hotel Grand Vigľaš.

Veřejnosti je přístupná mimo hotel i kavárna a cukrárna na prvním nádvoří a obchod se suvenýry. Prohlídky zámeckých interiérů probíhají několikrát denně.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Vígľaš 
Web: Zámek Vigľaš
Email: recepcia@grandviglas.com
Telefon: +421 45 5245795

Místa v okolí

Detva - Detva je okresní město ve středním Slovensku v Banskobystrickém kraji.
Vzdálenost: 9km
Rozhledna Unimo - Rozhledna UNIMO tak trochu připomíná ubytovací Unimo buňky pro stavbaře.
Vzdálenost: 13km
Zvolen - Zvolen je okresní město v Banskobystrickém kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 43 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 13km
Zámek Zvolen - Zvolenský zámek (hrad) v centru města Zvolena je Národní kulturní památkou Slovenské republiky. Jeho historie sahá až do 14. století.
Vzdálenost: 13km
Vodní hrad Hronsek - Vodní hrad Hronsek je nejstarší dochovaná stavba ve stejnojmenné obci. Kromě vodního hradu tu můžete navštívit i dřevěný artikulární kostel nebo Soósovsko-Géczyovský kaštel.
Vzdálenost: 15km
Poľana - Poľana je nejvyšší vrchol stejnojmenného pohoří a zároveň nejvyšší bod okresu Detva ve středním Slovensku, v Banskobystrickém kraji. Pohoří Poľana bylo vyhlášeno v roce 1981 Chráněnou krajinnou oblastí.
Vzdálenost: 17km
Konce - Konce je nejvyšší bod okresu Zvolen. Jedná se o zalesněný vrcholek v pohoří Poľana.
Vzdálenost: 19km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídková věž Tokaj - Vyhlídková věž Tokaj je smělá ocelová konstrukce s dřevěným obložením, připomínající svým tvarem velký sud.
Vyhlídková plošina Beša - Vyhlídková plošina Beša je dřevěná plocha, odkud lze pozorovat spíše blízké okolí.
Rozhledna Čičarovce - Rozhledna Čičarovce je menší patrová dřevěná vyhlídková věž.
Ubytování VERLIBA - Nově vybudovaný rekreační objekt s vlastním rybníkem a ubytováním v mobilheimech,ideální pro rodinnou dovolenou nebo prodloužený víkend s přáteli.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz