Zámek Vigľaš

Zámek Vigľaš v okrese Detva, nedaleko města Zvolen, kdysi býval významnou stavbou, která hrála svou roli v bojích proti tureckým nájezdům. Dochoval se až do konce druhé světové války, v roce 1945 však vyhořel a postupně chátral. Nedávno se podrobil nákladné rekonstrukci a dnes je přístupný veřejnosti.

Středověká opora báňských měst proti Turkům

Předchůdcem zámku byl středověký hrad z počátku 14. století, byl postaven záměrně v místě, kudy v malé úžlabině protéká říčka Slatina. Na konci 14. století byl přestavěn na lovecký zámeček.

V 16. století došlo k dalším významným úpravám zámečku, bylo zesíleno opevnění, aby stavba mohla odolávat nájezdům hord Osmanské říše. K těm také skutečně došlo, zámek chránil významnou cestu k báňským městům ve středním Slovensku. Turci zámek velmi poškodili, ale nedobyli, v té době tu sídlila stálá vojenská posádka pod vedením královských kapitánů.

Požár na konci druhé světové války a ruiny až do roku 2013

V 18. století již turecké vpády nehrozily a zámek prošel stavebními úpravami a modernizací. Musel se přizpůsobit pohodlnějšímu životu a nárokům šlechty v době baroka. V 19. století se zámek opět přestavoval, tentokrát v romantickém stylu. V roce 1945 však zámek Vigľaš vyhořel do základů a po opuštění chátral. Postrádal jakoukoliv údržbu, prakticky až do roku 2007. Pouze v roce 1980 probíhala částečná rekonstrukce vnějšího zámeckého opevnění.

V roce 2007 se jeho obnovy ujal památkový úřad, velmi rozsáhlá rekonstrukce probíhala v letech 2007 – 2013. Byly obnoveny bašty, hradní opevnění, prostor nádvoří a část zámečku dnes slouží jako čtyřhvězdičkový hotel Grand Vigľaš.

Veřejnosti je přístupná mimo hotel i kavárna a cukrárna na prvním nádvoří a obchod se suvenýry. Prohlídky zámeckých interiérů probíhají několikrát denně.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Vígľaš 
Web: Zámek Vigľaš
Email: recepcia@grandviglas.com
Telefon: +421 45 5245795

Místa v okolí

Detva - Detva je okresní město ve středním Slovensku v Banskobystrickém kraji.
Vzdálenost: 9km
Zvolen - Zvolen je okresní město v Banskobystrickém kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 43 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 13km
Zámek Zvolen - Zvolenský zámek (hrad) v centru města Zvolena je Národní kulturní památkou Slovenské republiky. Jeho historie sahá až do 14. století.
Vzdálenost: 13km
Vodní hrad Hronsek - Vodní hrad Hronsek je nejstarší dochovaná stavba ve stejnojmenné obci. Kromě vodního hradu tu můžete navštívit i dřevěný artikulární kostel nebo Soósovsko-Géczyovský kaštel.
Vzdálenost: 15km
Poľana - Poľana je nejvyšší vrchol stejnojmenného pohoří a zároveň nejvyšší bod okresu Detva ve středním Slovensku, v Banskobystrickém kraji. Pohoří Poľana bylo vyhlášeno v roce 1981 Chráněnou krajinnou oblastí.
Vzdálenost: 17km
Konce - Konce je nejvyšší bod okresu Zvolen. Jedná se o zalesněný vrcholek v pohoří Poľana.
Vzdálenost: 19km
Rechtorov vrch - Rektorov vrch je nejvyšší bod okresu Veľký Krtíš, v Banskobystrickém kraji na Slovensku, ve Slovenském středohoří.
Vzdálenost: 22km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídka Na Plazu - Vyhlídka Na Plazu je předsunutá vyhlídková plošina.
Vyhlídkové místo Karvánka - Na soutoku Střely a Berounky se nachází vyhlídkový bod do krajiny.
Vyhlídkové místo Dobříč - Čivice - Nad obcí Čivice, na horním toku Berounky, se nachází vyhlídkové místo na řeku Berounku a jez u Žíkovského mlýna.
Vyhlídka Poradní skála - Vyhlídka Poradní skála se nachází nedaleko vodáckého kempu u Dolanského mostu, kde bývá obvyklý začátek splouvání řeky Berounky.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.