Vodní hrad Hronsek

Vodní hrad Hronsek je nejstarší dochovaná stavba ve stejnojmenné obci. Kromě vodního hradu tu můžete navštívit i dřevěný artikulární kostel nebo Soósovsko-Géczyovský kaštel.

Vodní hrad pochází z 15. století. V roce 1576 byl přestavován a opevněn v duchu rané renesance, přičemž bylo zachováno mnoho gotických prvků. Byl to ve své době významný Róthovsko – Telekyovský hrad se čtyřmi věžemi, obehnaný obrannou masivní zdí a vodním příkopem. Přes příkop byl spuštěn padací most.

Hrad sloužil v 18. století, v době stavovských povstání v letech 1703 – 1714, jako mincovna. V tamním kostele údajně žil Zsigmund Géczy – otec Juliany Korponayové – Géczyové, proslavené jako Levočská bílá paní.

Vodní hrad vystřídala celá řada majitelů a posledními z nich byli v roce 1978 rodina Pršancová, Čiamporová a Halajová. Poslední majitelé uvnitř hradu paradoxně uskladňovali potraviny, protože hradní prostory byly navzdory vodnímu příkopu suché.

Po roce 1978 hrad zůstal  opuštěný a začal chátrat.

Dnes je vodní hrad podrobován průběžné rekonstrukci, je ve správě památkového úřadu a v současné době je uzavřen.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Hronsek 
Web: Vodní hrad Hronsek

Místa v okolí

Zvolen - Zvolen je okresní město v Banskobystrickém kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 43 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 8km
Street Workout park Banská Bystrica - Od roku 2014 je možné využívat venkovní cvičiště v Banské Bystrici. Nachází se pod Památníkem SNP.
Vzdálenost: 10km
Banská Bystrica - Banská Bystrica je okresní a krajské město na Slovensku. Žije zde přibližně 79 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 10km
Zlatá studňa - Zlatá studňa je nejvyšší bod okresu Žiar nad Hronom. Jedná se o významný vrchol, který tvoří hlavní hřeben Kremnických vrchů, spolu s horami Smrečník a Velestúr.  
Vzdálenost: 14km
Zámek Vigľaš - Zámek Vigľaš v okrese Detva, nedaleko města Zvolen, kdysi býval významnou stavbou, která hrála svou roli v bojích proti tureckým nájezdům. Dochoval se až do konce druhé světové války, v roce 1945 však vyhořel a postupně chátral. Nedávno se podrobil nákladné rekonstrukci a dnes je přístupný veřejnosti.
Vzdálenost: 15km
Ľupčiansky hrad - Ľupčiansky hrad je jeden z nejkrásnějších slovenských hradů. Je výraznou dominantou nad obcí Slovenská Ľupča. Byl vyhlášen jako Národní kulturní památka Slovenské republiky.
Vzdálenost: 17km
Podpolianské muzeum v Detvě - Podpolianské muzeum v Detvě bylo zřízeno v roce 1994 městem Detva v jeho historické části, na Partizánské ulici. Od roku 2008 je organizačně začleněno pod příspěvkovou organizaci Kultúrne centrum Andreja Sládkoviča v Detve.
Vzdálenost: 22km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Na kopečku - V roce 2007 byla postavena na okraji obce Licoměřice pěkná dřevěná rozhledna.
Rozhledna Na Chlumu - Na konci 19. století stála poblíž Slatiňan kamenná rozhledna, která sloužila svému účelu mnoho desítek let. Postrádala však údržbu a musela být pro špatný technický stav uzavřena. Teprve v roce 2013 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce, aby mohla rozhledna dále sloužit veřejnosti.
Rozhledna Jahůdka - V roce 2008 byla postavena dřevěná rozhledna s poetickým názvem Jahůdka, se třemi patry vyhlídkových ploch. Stavba je vysoká 12 metrů.
Rozhledna (vodárenská věž) Chrast u Chrudimi - Bývalá vodárenská věž byla v provozu poblíž města Chrast u Chrudimi až do roku 1978. Dnes slouží jako rozhledna.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.