Zvolen

Zvolen je okresní město v Banskobystrickém kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 43 tisíc obyvatel.

Oblast kolem Zvolena byla osídlována již v době bronzové. Po zániku Římské říše byl Zvolen zhruba v 8. století našeho letopočtu osídlen prvními Slovany.

První písemná zmínka o osadách pod hradem Pustý pochází z roku 1239. Hrad Pustý později zanikl a Nový hrad byl vystavěn až v 2. polovině 13. století králem Ludvíkem I. Od 15. století převzal Nový hrad funkci centra Zvolenské stolice. Současná podoba Nového hradu pochází částečně ze 16. a zčásti z 18. století.

V době průmyslové revoluce se město Zvolen významně rozrostlo, vznikla tu řada průmyslových podniků. V průběhu druhé světové války byl Zvolen jedním z klíčových měst Slovenského národního povstání.

Kromě zříceniny Pustého hradu nad soutokem Slatiny a Hronu jsou nejvýznamnějšími památkami města renesanční Zvolenský zámek v centru, nad náměstím Slovenského národního povstání, a historické jádro – náměstí s mnoha domy a s gotickým kostelem sv. Alžběty. Dále můžete navštívit budovu Slovenské národní galerie, divadlo J. Gregora Tajovského, městské muzeum a botanickou zahradu.

Dnes ve Zvolenu prosperuje dřevozpracující, oděvní, automobilový a masný průmysl. Byla zde otevřena Vysoká škola lesnícka a drevárska.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
ulice V. P. Tótha
Zvolen 

Místa v okolí

Zámek Vigľaš - Zámek Vigľaš v okrese Detva, nedaleko města Zvolen, kdysi býval významnou stavbou, která hrála svou roli v bojích proti tureckým nájezdům. Dochoval se až do konce druhé světové války, v roce 1945 však vyhořel a postupně chátral. Nedávno se podrobil nákladné rekonstrukci a dnes je přístupný veřejnosti.
Vzdálenost: 13km
Rozhledna Lažtek - Nad Banskou Bystricou byla postavena menší rozhledna, ale s velmi pěkným výhledem na město a blízké i vzdálenější okolí.
Vzdálenost: 14km
Rozhledna Unimo - Rozhledna UNIMO tak trochu připomíná ubytovací Unimo buňky pro stavbaře.
Vzdálenost: 15km
Rozhledna Masarykův dvůr - Mezi Zvolenem a Detvou se nachází vyhlídková věž Masarykův dvůr.
Vzdálenost: 15km
Rozhledna Masarykov Dvor - Rozhledna Masarykov Dvor je součástí stejnojmenného komplexu budov.
Vzdálenost: 15km
Žakýlské pleso - Žakýlské pleso je přírodní památka v okrese Banská Štiavnica v Banskobystrickém kraji na Slovensku. Zaujímá rozlohu zhruba 0,24 hektaru, chráněné území je vytyčeno na ploše 6,38 ha. Přírodní památkou bylo vyhlášeno v roce 1986.
Vzdálenost: 17km
Street Workout park Banská Bystrica - Od roku 2014 je možné využívat venkovní cvičiště v Banské Bystrici. Nachází se pod Památníkem SNP.
Vzdálenost: 18km

Nová místa

+ přidat
Klen na Horní Sněžné - Nedaleko Volar se nachází mohutný javor klen, chráněný jako památný strom.
Borovice Jeffreyova - Mezi Horní Planou a Novou Pecí na Šumavě, na levém břehu přehrady Lipno, objevíte krásný exemplář státem chráněného stromu borovice Jeffreyova.
Stromořadí nad zámeckou zahradou v Českém Krumlově - Nad zámeckou zahradou v Českém Krumlově objevíte poněkud opomíjené stromořadí.
Lípa Velkolistá ve Zlaté Koruně - V sousedství kláštera Zlatá Koruna se nachází památná lípa velkolistá.

Nové ubytování

+ přidat
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz