Lučenec

Lučenec je okresní město v Banskobystrickém kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 28 tisíc obyvatel.

Bitva u Lučence, vojska Gabriela Betlena, vpády Turků

Lučenec je poprvé písemně zaznamenán v roce 1247. V polovině 15. století měl již charakter oppida a v roce 1451 se tu odehrála krvavá Bitva u Lučence, kde proti sobě bojovali Jan Jiskra z Brandýsa a Jan Hunyadi.

16. a 17. století zde bylo pod silným vlivem reformací, v roce 1608 byl zabrán římskokatolický kostel kalvinisty a většina obyvatel nakonec k tomuto vyznání konvertovala. 17. století však bylo plné nepokojů a vojenských střetnutí, v roce 1622 bylo město vypáleno vojsky Gabriela Betlena a plameny pohltily dokonce listiny s městskými právy. Od poloviny 17. století krajinu navíc sužovala vojska Osmanské říše.

Relativně poklidnější období nastalo až koncem 18. a na počátku 19. století. V roce 1846 byla v Lučenci založena první banka a vycházely tu první noviny. O rok později bylo vystavěno kalvinské gymnázium. Pak ale přišla revoluční léta 1848 a 1849, tehdy  město vyplenila carská armáda a kostel musel být přestavěn (v novogotickém stylu).

Maďaři o Lučenec usilovali, nakonec jej získali v roce 1938

Průmyslová revoluce 19. století dala vzniknout prvním továrnám a železniční trati – ta propojila Lučenec s Žilinou, Ostravou a Budapeští v roce 1871. Po vyhlášení samostatné republiky v roce 1918 si nárokovali území jihu Slovenska Maďaři, kteří však neuspěli a Lučenec připadl definitivně Československé republice. V roce 1925 byl Lučenec kompletně elektrifikován.

V roce 1938 musela Československá republika podstoupit část území hitlerovskému Německu a Lučenec se stal (do roku 1945)  součástí horthyovského Maďarska.

V době socialismu zde vznikly Závody ťatého strojárstva Lučenec a textilní továrny. Dnes v Lučenci prosperuje také konzervárenský průmysl a produkce kvalitního značkového vína z nedalekých vinohradů. Lučenec se může pochlubit pěknou expozicí Novohradského muzea.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
ulice Štvrť M. R. Štefánika
Lučenec 

Místa v okolí

Hrad Fiľakovo - Hrad Fiľakovo je dominantou stejnojmenného města v okrese Lučenec, v Banskobystrickém kraji. Hradní objekt, který přečkal ničivý nájezd Tatarů, byl částečně rekonstruován a dnes je přístupný veřejnosti.
Vzdálenost: 14km
Poltár - Poltár je okresní město v Banskobystrickém kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 6 tisíc obyvatel. Město Poltár je rodištěm bývalého prezidenta Slovenské republiky Doc. JUDr. Ivana Gašparoviče CSc.
Vzdálenost: 15km
Hrad Divín - Hrad Divín je zříceninou bývalého gotického hradu ve stejnojmenné obci na jihu Slovenska, nedaleko hranic s Maďarskem.
Vzdálenost: 17km
Karanč - Rozhledna Karanč je ocelová vyhlídková věž na stejnojmenném zalesněném vrchu v Cerové vrchovině na slovensko-maďarské státní hranici. Maďarská část se nachází v okresu Salgótarján. 
Vzdálenost: 22km
Rozhledna Šiatorská Bukovinka - Na Slovensko-maďarském pomezí u obce Šiatorská Bukovinka se nachází dřevěná vyhlídková věž.
Vzdálenost: 22km
Zřícenina hradu Šomoška - Zřícenina hradu Šomoška v okrese Lučenec se nachází nedaleko slovensko-maďarské státní hranice. Hradní vrch je součástí Národní přírodní rezervace Šomoška. Hrad byl dříve nazýván též jako Drieňová.
Vzdálenost: 23km
Rechtorov vrch - Rektorov vrch je nejvyšší bod okresu Veľký Krtíš, v Banskobystrickém kraji na Slovensku, ve Slovenském středohoří.
Vzdálenost: 23km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Tvrdošín - Oravice 2 - Rozhledna Oravice je dřevěná stavba vyhlídkové věže.
Rozhledna Tvrdošín - Oravice - Rozhledna Tvrdošín - Oravice je vlastně pozorovatelna přírodních krás v blízkém okolí.
Rozhledna Skorušina - Rozhledna Skorušina je ocelový vyhlídkový stožár o dvou patrech.
Rozhledna pri Hviezdoslavovej horárni - Tato menší dřevěná rozhledna poskytuje celkem zajímavý výhled do blízkého okolí.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz