Lučenec

Lučenec je okresní město v Banskobystrickém kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 28 tisíc obyvatel.

Bitva u Lučence, vojska Gabriela Betlena, vpády Turků

Lučenec je poprvé písemně zaznamenán v roce 1247. V polovině 15. století měl již charakter oppida a v roce 1451 se tu odehrála krvavá Bitva u Lučence, kde proti sobě bojovali Jan Jiskra z Brandýsa a Jan Hunyadi.

16. a 17. století zde bylo pod silným vlivem reformací, v roce 1608 byl zabrán římskokatolický kostel kalvinisty a většina obyvatel nakonec k tomuto vyznání konvertovala. 17. století však bylo plné nepokojů a vojenských střetnutí, v roce 1622 bylo město vypáleno vojsky Gabriela Betlena a plameny pohltily dokonce listiny s městskými právy. Od poloviny 17. století krajinu navíc sužovala vojska Osmanské říše.

Relativně poklidnější období nastalo až koncem 18. a na počátku 19. století. V roce 1846 byla v Lučenci založena první banka a vycházely tu první noviny. O rok později bylo vystavěno kalvinské gymnázium. Pak ale přišla revoluční léta 1848 a 1849, tehdy  město vyplenila carská armáda a kostel musel být přestavěn (v novogotickém stylu).

Maďaři o Lučenec usilovali, nakonec jej získali v roce 1938

Průmyslová revoluce 19. století dala vzniknout prvním továrnám a železniční trati – ta propojila Lučenec s Žilinou, Ostravou a Budapeští v roce 1871. Po vyhlášení samostatné republiky v roce 1918 si nárokovali území jihu Slovenska Maďaři, kteří však neuspěli a Lučenec připadl definitivně Československé republice. V roce 1925 byl Lučenec kompletně elektrifikován.

V roce 1938 musela Československá republika podstoupit část území hitlerovskému Německu a Lučenec se stal (do roku 1945)  součástí horthyovského Maďarska.

V době socialismu zde vznikly Závody ťatého strojárstva Lučenec a textilní továrny. Dnes v Lučenci prosperuje také konzervárenský průmysl a produkce kvalitního značkového vína z nedalekých vinohradů. Lučenec se může pochlubit pěknou expozicí Novohradského muzea.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
ulice Štvrť M. R. Štefánika
Lučenec 

Místa v okolí

Hrad Fiľakovo - Hrad Fiľakovo je dominantou stejnojmenného města v okrese Lučenec, v Banskobystrickém kraji. Hradní objekt, který přečkal ničivý nájezd Tatarů, byl částečně rekonstruován a dnes je přístupný veřejnosti.
Vzdálenost: 14km
Rozhledna Lipovany - Rozhledna Lipovany je ocelová vyhlídková věž se zastřešeným ochozem.
Vzdálenost: 15km
Poltár - Poltár je okresní město v Banskobystrickém kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 6 tisíc obyvatel. Město Poltár je rodištěm bývalého prezidenta Slovenské republiky Doc. JUDr. Ivana Gašparoviče CSc.
Vzdálenost: 15km
Hrad Divín - Hrad Divín je zříceninou bývalého gotického hradu ve stejnojmenné obci na jihu Slovenska, nedaleko hranic s Maďarskem.
Vzdálenost: 17km
Karanč - Rozhledna Karanč je ocelová vyhlídková věž na stejnojmenném zalesněném vrchu v Cerové vrchovině na slovensko-maďarské státní hranici. Maďarská část se nachází v okresu Salgótarján. 
Vzdálenost: 22km
Rozhledna Šiatorská Bukovinka - Na Slovensko-maďarském pomezí u obce Šiatorská Bukovinka se nachází dřevěná vyhlídková věž.
Vzdálenost: 22km
Zřícenina hradu Šomoška - Zřícenina hradu Šomoška v okrese Lučenec se nachází nedaleko slovensko-maďarské státní hranice. Hradní vrch je součástí Národní přírodní rezervace Šomoška. Hrad byl dříve nazýván též jako Drieňová.
Vzdálenost: 23km

Nová místa

+ přidat
Kulturní dům Všelibice - Kulturní dům Všelibice
Sekvojovce v Michelském lese Praha - V Michelském lese v Praze objevíte na dětském hřišti dva obří exempláře sekvojovce, latinsky Sequoiadendron giganteum. Stromy dorůstají do výšky přes třicet metrů.
Kino Vlast - Kino Vlast Janské Lázně
Česká beseda Český Dub - Česká beseda - kulturní a spolkové centrum Český Dub.

Nové ubytování

+ přidat
FKK kemp Úštěk (bez plavek) - Pokud rádi trávíte volný čas v pohodě a klidu, s přátelsky naladěnými lidmi a hlavně bez oblečení, jste na správném místě. K odpočinku na Vaší dovolené nebudete potřebovat, při pobytu v našem kempu, žádné oblečení a plavky už vůbec ne. Můžete si tak užít svobodu volného těla na slunci u vody na čerstvém vzduchu Českého středohoří u břehu jezera Chmelař a historického městečka Úštěk v námi vytvořeném koutě přírody jen pro vás. FKK kemp Úštěk je naturistický kemp pouze pro naturisty, nudisty a všechny ostatní slušné naháče, kde panuje rodinná a kamarádská pohoda, na bázi úcty a vzájemné tolerance. Kemp je výhradně bez plavek. Být nahý není povinností. Každý se může pohybovat tak, jak se zrovna cítí. Pouze plavky jsou vyjma dětí zakázány. Může se tedy stát, že například večer, když se ochladí bude někdo zabalený až po uši, někdo třeba jen v triku a nebo také úplně nahý.
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.