Lučenec

Lučenec je okresní město v Banskobystrickém kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 28 tisíc obyvatel.

Bitva u Lučence, vojska Gabriela Betlena, vpády Turků

Lučenec je poprvé písemně zaznamenán v roce 1247. V polovině 15. století měl již charakter oppida a v roce 1451 se tu odehrála krvavá Bitva u Lučence, kde proti sobě bojovali Jan Jiskra z Brandýsa a Jan Hunyadi.

16. a 17. století zde bylo pod silným vlivem reformací, v roce 1608 byl zabrán římskokatolický kostel kalvinisty a většina obyvatel nakonec k tomuto vyznání konvertovala. 17. století však bylo plné nepokojů a vojenských střetnutí, v roce 1622 bylo město vypáleno vojsky Gabriela Betlena a plameny pohltily dokonce listiny s městskými právy. Od poloviny 17. století krajinu navíc sužovala vojska Osmanské říše.

Relativně poklidnější období nastalo až koncem 18. a na počátku 19. století. V roce 1846 byla v Lučenci založena první banka a vycházely tu první noviny. O rok později bylo vystavěno kalvinské gymnázium. Pak ale přišla revoluční léta 1848 a 1849, tehdy  město vyplenila carská armáda a kostel musel být přestavěn (v novogotickém stylu).

Maďaři o Lučenec usilovali, nakonec jej získali v roce 1938

Průmyslová revoluce 19. století dala vzniknout prvním továrnám a železniční trati – ta propojila Lučenec s Žilinou, Ostravou a Budapeští v roce 1871. Po vyhlášení samostatné republiky v roce 1918 si nárokovali území jihu Slovenska Maďaři, kteří však neuspěli a Lučenec připadl definitivně Československé republice. V roce 1925 byl Lučenec kompletně elektrifikován.

V roce 1938 musela Československá republika podstoupit část území hitlerovskému Německu a Lučenec se stal (do roku 1945)  součástí horthyovského Maďarska.

V době socialismu zde vznikly Závody ťatého strojárstva Lučenec a textilní továrny. Dnes v Lučenci prosperuje také konzervárenský průmysl a produkce kvalitního značkového vína z nedalekých vinohradů. Lučenec se může pochlubit pěknou expozicí Novohradského muzea.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
ulice Štvrť M. R. Štefánika
Lučenec 

Místa v okolí

Hrad Fiľakovo - Hrad Fiľakovo je dominantou stejnojmenného města v okrese Lučenec, v Banskobystrickém kraji. Hradní objekt, který přečkal ničivý nájezd Tatarů, byl částečně rekonstruován a dnes je přístupný veřejnosti.
Vzdálenost: 14km
Poltár - Poltár je okresní město v Banskobystrickém kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 6 tisíc obyvatel. Město Poltár je rodištěm bývalého prezidenta Slovenské republiky Doc. JUDr. Ivana Gašparoviče CSc.
Vzdálenost: 15km
Hrad Divín - Hrad Divín je zříceninou bývalého gotického hradu ve stejnojmenné obci na jihu Slovenska, nedaleko hranic s Maďarskem.
Vzdálenost: 17km
Karanč - Rozhledna Karanč je ocelová vyhlídková věž na stejnojmenném zalesněném vrchu v Cerové vrchovině na slovensko-maďarské státní hranici. Maďarská část se nachází v okresu Salgótarján. 
Vzdálenost: 22km
Zřícenina hradu Šomoška - Zřícenina hradu Šomoška v okrese Lučenec se nachází nedaleko slovensko-maďarské státní hranice. Hradní vrch je součástí Národní přírodní rezervace Šomoška. Hrad byl dříve nazýván též jako Drieňová.
Vzdálenost: 23km
Rechtorov vrch - Rektorov vrch je nejvyšší bod okresu Veľký Krtíš, v Banskobystrickém kraji na Slovensku, ve Slovenském středohoří.
Vzdálenost: 23km
Vrchdobroč - Vrchdobroč je nejvyšší bod okresu Lučenec v Banskobystrickém kraji na Slovensku.
Vzdálenost: 24km

Nová místa

+ přidat
Boží vyhlídka (Boží Dar) - Nepříliš vysoká stavba miniaturní rozhledny na Božím Daru s názvem Boží vyhlídka, ve tvaru, který se nápadně podobá zápalkové krabičce, je umístěna na jednom z nejkrásnějších vyhlídkových míst v Krušných horách. 
Rozhledna Máminka - Dřevěná rozhledna jménem Máminka měří 33 metrů, vyhlídková plošina se nachází o 12 metrů níže. Věž byla postavena v roce 2015. Na jejím místě stával dříve dřevěný triangulační bod.
Rozhledna Maják - Rozhledna Maják nedaleko Lednicko-valtického areálu vznikla v roce 2012. Je postavena ze dřeva a oceli, k vyhlídkové plošině ve výšce 21 metrů vede točité ocelové schodiště.
Rozhledna Haniperk - Rozhledna Haniperk patří k větším vyhlídkovým věžím. Její výška je 25 metrů a vyhlídková plošina se nachází o 4 metry níže. 

Nové ubytování

+ přidat
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.