Zřícenina hradu Šomoška

Zřícenina hradu Šomoška v okrese Lučenec se nachází nedaleko slovensko-maďarské státní hranice. Hradní vrch je součástí Národní přírodní rezervace Šomoška. Hrad byl dříve nazýván též jako Drieňová.

Čedičové kamenné moře

Kamenný hrad pochází z konce 13. století, jeho zakladeteli byl rod Kačičů. Materiál ke stavbě hradu pochází přímo z hradního kopce, jednotlivé čedičové kvádry byly odlamovány přímo odsud, nebylo tedy nutné řešit dovoz materiálu z daleka. Při stavbě hradu byl dokonce odkryt zajímavý kamenný vodopád a kamenné moře, které je součástí Národní přírodní rezervace.

V roce 1310 byl hrad v majetku mocného oligarchy Matúše Čáka Trenčanského. Po jeho smrti hrad opět připadl královské koruně a král Karel I. Robert jej daroval Tomáši Szécsényimu. Dalšími majiteli panství byli Orzságové a Lošonczyové.

Protiturecká pevnost byla Turky nakonec 23 let obývána

Od roku 1554 hrad Šomoška zastával důležité postavení v boji protu nájezdům Turků, ovšem v roce 1573 jej Osmanská vojska obsadila. Turci hrad obývali až do roku 1596, tehdy museli ustoupit před vojsky Valentýna Prepoštváryho.

Konec slávy hradu na počátku 18. století

Smrtí Anny Lošonczyové přechází hrad do majetku Zikmunda Forgáče. Na příkaz zemského sněmu byl v roce 1618 hrad osazen masivním opevněním. Dalších stavebních úprav se dočkal v polovině 17. století. Přišlo však neklidné období protihabsburských povstání a hradní objekt dobyli povstalci Františka II. Rákocziho. V roce 1703 se ale císařským vojskům podařilo povstání potlačit, hrad dobýt a následně byl zbourán. 

Dnes je hradní zřícenina poměrně zachovalá, v dobrém stavu je válcová dělová bašta a předsunutý bastion ve tvaru podkovy. Válcová věž je dokonce zastřešena. Dochovala se i část dělostřelecké terasy, která sloužila v období válek s Turky.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Šiatorská Bukovinka 

Místa v okolí

Lučenec - Lučenec je okresní město v Banskobystrickém kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 28 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 23km
Street Workout Park Rimavská Sobota - Ve městě Rimavská Sobota se nachází venkovní cvičiště na sídlišti Západ mezi MŠ na ul. Rybárska a ul. J. Bodonu.
Vzdálenost: 26km
Rimavská Sobota - Rimavská Sobota je okresní město v Banskobystrickém kraji na jižním Slovensku. Protéká jím řeka Rimava. V tomto klenotu oblasti Gemera žije přibližně 23 tisíc obyvatel, převážně slovenské národnosti, maďarská menšina však tvoří poměrně velkou část populace (35 %).
Vzdálenost: 27km
Poltár - Poltár je okresní město v Banskobystrickém kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 6 tisíc obyvatel. Město Poltár je rodištěm bývalého prezidenta Slovenské republiky Doc. JUDr. Ivana Gašparoviče CSc.
Vzdálenost: 30km
Haličský zámek - Haličský zámek je bývalé renesančně-barokní šlechtické sídlo, asi 8 km západně od okresního města Lučenec. Nachází se na osamělém zalesněném vrcholku, což vytváří dojem, jako by zámek zapadal do nějaké pohádkové scény. Zajímavý je i výhled z interiéru zámku, za dobré viditelnosti odtud spatříte vrcholky Vysokých Tater.
Vzdálenost: 30km
Rozhledna Maginhrad - Rozhledna Maginhrad stojí na stejnojmenném vrchu v okrese Rimavská Sobota, v Banskobystrickém kraji na Slovensku. Byla postavena v roce 2015.
Vzdálenost: 33km
Hrad Divín - Hrad Divín je zříceninou bývalého gotického hradu ve stejnojmenné obci na jihu Slovenska, nedaleko hranic s Maďarskem.
Vzdálenost: 40km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídka Na Plazu - Vyhlídka Na Plazu je předsunutá vyhlídková plošina.
Vyhlídkové místo Karvánka - Na soutoku Střely a Berounky se nachází vyhlídkový bod do krajiny.
Vyhlídkové místo Dobříč - Čivice - Nad obcí Čivice, na horním toku Berounky, se nachází vyhlídkové místo na řeku Berounku a jez u Žíkovského mlýna.
Vyhlídka Poradní skála - Vyhlídka Poradní skála se nachází nedaleko vodáckého kempu u Dolanského mostu, kde bývá obvyklý začátek splouvání řeky Berounky.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.