Hrad Divín

Hrad Divín je zříceninou bývalého gotického hradu ve stejnojmenné obci na jihu Slovenska, nedaleko hranic s Maďarskem.

Hrad se poprvé písemně připomíná v roce 1329, postaven byl někdy na přelomu 13. a 14. století. Patřil v té době rodu Lošonciů z Lučence. Ti se zúčastnili neúspěšného spiknutí proti králi a tak Matyáš Korvín daroval hradní objekt Michalovi Orzsághovi. V 15. století jej pak vlastnil Ján Nátaši Ongor a po něm se jej zmocnil násilnou cestou Zikmund Balaša.

Balašové však nechali hrad zmodernizovat, bylo postaveno předhradí s obrannými bastiony a dvě menší nárožní bašty. Přesto se hrad podařilo dobýt, turecká vojska jej obléhala velmi dlouho a v roce 1575 jej nakonec obsadila na celých dlouhých osmnáct let. V roce 1593 jej zpět dobylo císařské vojsko, v jehož řadách bojoval i potomek Balašů, Bálint Baláš.

V roce 1683 ovšem hrad zaznamenal konec své slávy. Jeho další majitel Imrich Balaš byl loupeživým rytířem a hrad Divín byl dobyt a vypálen. Od té doby je z něj pouhá hradní ruina.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Divín 

Místa v okolí

Detva - Detva je okresní město ve středním Slovensku v Banskobystrickém kraji.
Vzdálenost: 15km
Podpolianské muzeum v Detvě - Podpolianské muzeum v Detvě bylo zřízeno v roce 1994 městem Detva v jeho historické části, na Partizánské ulici. Od roku 2008 je organizačně začleněno pod příspěvkovou organizaci Kultúrne centrum Andreja Sládkoviča v Detve.
Vzdálenost: 16km
Rechtorov vrch - Rektorov vrch je nejvyšší bod okresu Veľký Krtíš, v Banskobystrickém kraji na Slovensku, ve Slovenském středohoří.
Vzdálenost: 15km
Lučenec - Lučenec je okresní město v Banskobystrickém kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 28 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 17km
Rozhledna Ďubákovo Jasenina - Rozhledna Ďubákovo Jasenina je vyhlídková stavba o třech patrech.
Vzdálenost: 19km
Rozhledna Jasenina - Rozhledna Jasenina je dřevěná vyhlídková věž ve Slovenském rudohoří.
Vzdálenost: 19km
Rozhledna Masarykův dvůr - Mezi Zvolenem a Detvou se nachází vyhlídková věž Masarykův dvůr.
Vzdálenost: 20km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídková věž Tokaj - Vyhlídková věž Tokaj je smělá ocelová konstrukce s dřevěným obložením, připomínající svým tvarem velký sud.
Vyhlídková plošina Beša - Vyhlídková plošina Beša je dřevěná plocha, odkud lze pozorovat spíše blízké okolí.
Rozhledna Čičarovce - Rozhledna Čičarovce je menší patrová dřevěná vyhlídková věž.
Ubytování VERLIBA - Nově vybudovaný rekreační objekt s vlastním rybníkem a ubytováním v mobilheimech,ideální pro rodinnou dovolenou nebo prodloužený víkend s přáteli.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz