Poltár

Poltár je okresní město v Banskobystrickém kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 6 tisíc obyvatel. Město Poltár je rodištěm bývalého prezidenta Slovenské republiky Doc. JUDr. Ivana Gašparoviče CSc.

Území dnešního města Poltár bylo osídleno již v době příchodu prvních Slovanů, dokládají to četné archeologické nálezy slovanského sídliště ze 7. století. Na Cerinách byly objeveny základy středověkého hrádku a v Kostolisku pozůstatky základů pozdněrománského kostela. 

Obec Poltár se postupně vyvinula v městečko v průběhu 14. století. Do roku 1330 jej vlastnil rod Zachovců, po nich patřilo Sóósovcům, počínaje rokem 1742 rodu Géczyovců a od konce 18. století různým zemanům.

Na počátku 15. století tu stávala malá pevnůstka Jiskrovců. V 16. století se město rozdělilo na Dolní a Horní Poltár a v této době, v letech 1554 - 1593, jej obsadila vojska Osmanské říše.

V 19. století se městečko začalo významně rozvíjet, prosperovala tu především hrnčířská výroba a cechy bednářů a kolářů. V okolí města se těžila jílovitá hlína, která sloužila jako mazadlo mlýnských kol.

V letech 1922 - 1936 tu byla v provozu parní pila, která před druhou světovou válkou vyhořela. Polovina třicátých let se obecně vyznačovala častými stávkami dělníků a rolníků a konec druhé světové války pomohlo město Poltár urychlit účastí ve Slovenském národním povstání.

Po roce 1952 tu byla vystavěna továrna na výrobu stavebních hmot a byl otevřen důl na kaolín.

Od roku 1966 se k městu Poltár připojily obce Zelené a Slaná Lehota.

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
ulice Školská
Poltár 

Místa v okolí

Rozhledna Jasenina - Rozhledna Jasenina je dřevěná vyhlídková věž ve Slovenském rudohoří.
Vzdálenost: 14km
Rozhledna Maginhrad - Rozhledna Maginhrad stojí na stejnojmenném vrchu v okrese Rimavská Sobota, v Banskobystrickém kraji na Slovensku. Byla postavena v roce 2015.
Vzdálenost: 15km
Lučenec - Lučenec je okresní město v Banskobystrickém kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 28 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 15km
Street Workout Park Rimavská Sobota - Ve městě Rimavská Sobota se nachází venkovní cvičiště na sídlišti Západ mezi MŠ na ul. Rybárska a ul. J. Bodonu.
Vzdálenost: 17km
Hrad Fiľakovo - Hrad Fiľakovo je dominantou stejnojmenného města v okrese Lučenec, v Banskobystrickém kraji. Hradní objekt, který přečkal ničivý nájezd Tatarů, byl částečně rekonstruován a dnes je přístupný veřejnosti.
Vzdálenost: 18km
Rimavská Sobota - Rimavská Sobota je okresní město v Banskobystrickém kraji na jižním Slovensku. Protéká jím řeka Rimava. V tomto klenotu oblasti Gemera žije přibližně 23 tisíc obyvatel, převážně slovenské národnosti, maďarská menšina však tvoří poměrně velkou část populace (35 %).
Vzdálenost: 18km
Rozhledna Slopovo - Rozhledna Slopovo ve Slovenském rudohoří poskytuje velmi pěkný výhled do okolní krajiny.
Vzdálenost: 19km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Tvrdošín - Oravice 2 - Rozhledna Oravice je dřevěná stavba vyhlídkové věže.
Rozhledna Tvrdošín - Oravice - Rozhledna Tvrdošín - Oravice je vlastně pozorovatelna přírodních krás v blízkém okolí.
Rozhledna Skorušina - Rozhledna Skorušina je ocelový vyhlídkový stožár o dvou patrech.
Rozhledna pri Hviezdoslavovej horárni - Tato menší dřevěná rozhledna poskytuje celkem zajímavý výhled do blízkého okolí.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz