Hrad Fiľakovo

Hrad Fiľakovo je dominantou stejnojmenného města v okrese Lučenec, v Banskobystrickém kraji. Hradní objekt, který přečkal ničivý nájezd Tatarů, byl částečně rekonstruován a dnes je přístupný veřejnosti.

Zřícenina hradu Fiľakovo pochází z poloviny 13. století. V listině z roku 1242 je doloženo, že hrad Fiľak jako jedna z mála kamenných staveb na Slovensku, přečkal bez újmy ničivý nájezd Tatarů. Do dnešních dnů se však příliš hradní slávy nedochovalo. Je zde velmi zajímavá obrovská bašta Bebeka, která je stále zastřešena. Po její rekonstrukci v 70. letech tu byla umístěna expozice hradu a města Fiľakovo. V horní části hradu jsou k vidění pozůstatky obytného paláce, strážní věže a pracovní půlkruhové bašty, tzv. Hodinové bašty.

Obnova této významné slovenské památky započala v 70. letech 20. století. Nejprve byla opravena nejvíce zachovalá hradní část – bašta Bebeka a poté hodinová věž a kamenný val s dělostřeleckými stanovišti.

Hrad je přístupný veřejnosti od roku 1993. Od roku 1999 jsou zde instalovány tabule naučné stezky, které ve spolupráci s Chráněnou krajinnou oblastí Cerová vrchovina zobrazují historii hradu a zvláštní geologickou minulost hradního vrchu. Ten je sopečného původu, hrad byl totiž vystavěn na okrajovém valu sopečného kráteru typu maar.

V letech 2006 – 2007 proběhla rekonstrukce interiéru bašty Bebeka, aby mohl lépe sloužit muzejním účelům Hradního muzea Fiľakovo.

Z hradu je velmi působivý výhled na město Fiľakovo a jeho bezprostřední okolí.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Fiľakovo 

Místa v okolí

Karanč - Rozhledna Karanč je ocelová vyhlídková věž na stejnojmenném zalesněném vrchu v Cerové vrchovině na slovensko-maďarské státní hranici. Maďarská část se nachází v okresu Salgótarján. 
Vzdálenost: 13km
Lučenec - Lučenec je okresní město v Banskobystrickém kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 28 tisíc obyvatel.
Vzdálenost: 14km
Rozhledna Tomášův vrch - Nedaleko hranic s Maďarskem, poblíž města Salgótarján, je k dispozici vyhlídková věž.
Vzdálenost: 16km
Poltár - Poltár je okresní město v Banskobystrickém kraji na Slovensku. Žije zde přibližně 6 tisíc obyvatel. Město Poltár je rodištěm bývalého prezidenta Slovenské republiky Doc. JUDr. Ivana Gašparoviče CSc.
Vzdálenost: 18km
Street Workout Park Rimavská Sobota - Ve městě Rimavská Sobota se nachází venkovní cvičiště na sídlišti Západ mezi MŠ na ul. Rybárska a ul. J. Bodonu.
Vzdálenost: 18km
Rimavská Sobota - Rimavská Sobota je okresní město v Banskobystrickém kraji na jižním Slovensku. Protéká jím řeka Rimava. V tomto klenotu oblasti Gemera žije přibližně 23 tisíc obyvatel, převážně slovenské národnosti, maďarská menšina však tvoří poměrně velkou část populace (35 %).
Vzdálenost: 19km
Haličský zámek - Haličský zámek je bývalé renesančně-barokní šlechtické sídlo, asi 8 km západně od okresního města Lučenec. Nachází se na osamělém zalesněném vrcholku, což vytváří dojem, jako by zámek zapadal do nějaké pohádkové scény. Zajímavý je i výhled z interiéru zámku, za dobré viditelnosti odtud spatříte vrcholky Vysokých Tater.
Vzdálenost: 21km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Tvrdošín - Oravice 2 - Rozhledna Oravice je dřevěná stavba vyhlídkové věže.
Rozhledna Tvrdošín - Oravice - Rozhledna Tvrdošín - Oravice je vlastně pozorovatelna přírodních krás v blízkém okolí.
Rozhledna Skorušina - Rozhledna Skorušina je ocelový vyhlídkový stožár o dvou patrech.
Rozhledna pri Hviezdoslavovej horárni - Tato menší dřevěná rozhledna poskytuje celkem zajímavý výhled do blízkého okolí.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz