Obecní dům
Historie
Původně na místě dnešního Obecního domu stála rezidence českých králů, jež byla nazývána Králův dvůr. Tento komplex zde byl postaven na podnět Krále Václava IV. kolem roku 1380. Králův dvůr sloužil jako sídlo panovníků až do roku 1484. Zahrnoval nejen královský palác, ale i domy pro dvořany, lázně, lvinec a překrásnou zahradu. V Královském dvoře sídlil i bratr Václava IV. Zikmund Lucemburský, jeho zeť Albrecht II. Rakouský, Ladislav Pohrobek, Jiří z Poděbrad a Vladislav Jagellonský. Posledně řečený se ze Starého Města přestěhoval zpět na Pražský hrad.
Z Královského paláce se do dnešní doby zachoval jen název přilehlé ulice Královodvorská a průchod do Prašné brány v Celetné ulici. Z Královského paláce také vycházely při korunovacích průvody českých králů a jejich poddaných. Proto se počátek tzv. Královské cesty nachází právě před Obecním domem.
Obecní dům byl výjimečnou československou státní budovou, a to dokonce dvakrát. 28. října 1918 zde byla vyhlášena samostatnost Československa a v listopadu 1989 zde proběhlo první setkání komunistické vlády s představiteli Občanského fóra v čele s Václavem Havlem.
Nejnovější rekonstrukce Obecního domu pocházejí z let 1994–1997 a je pokládána za finančně i architektonicky náročnější.
Architektura
Obecní dům pochází z let 1905–1912. Byl postaven podle plánů architektů A. Balšánka a O. Polívky. Výzdobu budovy si vzali na starost nejznámější čeští malíři a sochaři počátku 20. století: Mikoláš Aleš, Max Švabinský, František Ženíšek, Ladislav Šaloun, Karel Novák, Josef Mařatka, Josef Václav Myslbek, Alfons Mucha a Jan Preisler. Průčelí Obecního domu dominuje půlkruhová mozaika sestavená podle kresby Karla Špillara.
Interiér Obecního domu zahrnuje několik sálů. Největší z nich je Smetanova síň, jenž slouží jako koncertní sál. Sál pojme přibližně 1200 posluchačů, kterým Obecní dům nabízí řadu koncertů. Pořádají se zde především koncerty Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, dále pak festivalu Pražské jaro, varhanní koncerty aj. Mezi dalšími sály můžeme jmenovat Grégrův sál, Sladkovského sál a Primátorský salónek.
Kromě koncertů zde návštěvník nalezne výstavy, kongresy a další společenské akce.
V přízemí a v suterénu budovy je několik restaurací a kaváren. Poblíž hlavního vchodu se nachází informační středisko.