Divadlo na Vinohradech
O potřebě druhé činoherní scény se mluvilo již dříve, než se začalo hrát v Národním divadle. V roce 1892 schválilo vinohradské městské zastupitelstvo návrh, aby vinohradská obec zažádala o zřízení nového českého divadla. V roce 1902 byla zveřejněna vyhláška soutěže na projekt divadla. Z dvanácti návrhů, které došly, získal první cenu návrh architekta Aloise Čenského. V roce 1905 byl položen základní kámen divadla a celá stavba divadla trvala pouhé dva roky. Od roku 1907 se začalo hrát v divadle naplno, čímž se rozšířil kulturní život.
Ke slavnostnímu otevření divadla došlo 24. listopadu 1907 premiérou hry Jaroslava Vrchlického Godiva. V roce 1913 jmenovali K. H. Hilara jako dramaturga a rok nato se stal šéfem činohry. Od roku 1907 existovaly v Divadle na Vinohradech dva soubory, a to činoherní soubor a soubor opery a operety. V roce 1919 zpěvohra z divadla odešla.
Postupně se střídali ředitelé národního divadla. Ředitelem se stal například Bedřich Jahn, který zde působil pět let od roku 1935. V srpnu 1944 byla uzavřena všechna divadla a Divadlo na Vinohradech se nestalo výjimkou. Po skončení druhé světové války, v květnu 1945, bylo Městské divadlo na Královských Vinohradech opět otevřeno. Byly opraveny veškeré škody, které byly během války na budově provedeny. Divadlo dostala do správy Praha v roce 1945.
V roce 1990 se stala ředitelkou divadla herečka Jiřina Jirásková, která zde působila až do roku 2000. V současné době je ředitelem Jindřich Gregorini a uměleckým šéfem Martin Stropnický.