Jindřišská věž

Jindřišská věž patří mezi významné dominanty Prahy. Její založení se datuje ve 14. století.

Karel IV. podepsal 3. dubna 1347 zakládací listinu Nového Města pražského, jehož centrem se staly Dobytčí trh, což je dnes Karlovo náměstí, Koňský trh, který dnes představuje Václavské náměstí, a Senný trh neboli dnešní Senovážné náměstí. V této době byly také vybudovány dvě ulice – Jindřišská a Vodičkova, což byly spojnice mezi těmito třemi hlavními trhy. A právě Jindřišská ulice se může již od poloviny 14. století chlubit tím, že zde byl vystaven farní kostel sv. Jindřicha a sv. Kunhuty. Spolu s kostelem proběhla i výstavba hřbitova, zvonice a fary, ve které byla umístěna i farní škola. První písemné zmínky o původní dřevěné zvonici pochází již z let 1472 až 1475. Dnešní renesanční zvonice ze 70. let 16. století stojí na místě, kde stál kdysi hřbitov. Budova je postavena z kamene ve čtvercovém půdorysu se dvěma kordónovými římsami. Gotický zvon byl ve zvonici umístěn v roce 1518 a jeho průměr činí 101 centimetrů. Během výstavby zvonice byly vyrobeny i věžní hodiny, které mají dva cimbály, a jejich vznik se datuje v roce 1577. V roce 1648 byla však zvonice silně poškozena, a to kvůli švédskému obléhání Prahy. Rekonstrukce proběhla v letech 1878 až 1880, kdy proběhla i modernizace střechy s nárožními věžičkami.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pátek 15.1.2021
Sněžení
-1°C
-3°C
Srážky: 1.2mm
Tlak: 1022.1hPa
Vítr: 3.6m/s
z severo-severo-západu
Zítra
Sobota 16.1.
Polojasno
-5°C
-8°C
Neděle
17.1.2021
Polojasno
-5°C
-13°C
Pondělí
18.1.2021
Zataženo
-2°C
-1°C
Úterý
19.1.2021
Déšť se sněhem
0°C
0°C

Kontakt

Adresa:
Praha 

Místa v okolí

Praha - Praha je hlavní a také největší město České republiky. Rozkládá se severně od středu Čech na obou březích Vltavy. Sídlí zde většina státních institucí a mnoho dalších firem a organizací.
Vzdálenost: 1km
Divadlo Hybernia (Dům U Hybernů) - Divadlo Hybernia bylo otevřeno po náročné rekonstrukci muzikálem Golem, jehož autory jsou Karel Svoboda, Zdeněk Zelenka, Lou Fanák Hagen a Filip Renč. K otevření došlo v roce 2006.
Vzdálenost: 1km
Karolinum - Karolinum je architektonický komplex v Praze na Starém Městě. Nalézá se zde sídlo rektorátu Univerzity Karlovy. Ve své minulosti sloužilo Karolinum jako univerzitní kolej, později sídlo právnické a lékařské fakulty, mezi světovými válkami dokonce sídlo německé univerzity.
Vzdálenost: 1km
Obecní dům - Obecní dům byl původně nazýván „Reprezentační dům hlavního města Prahy“. Jedná se o jednu z nejznámějších secesních staveb v Praze s novorenesančními prvky. Budova Obecního domu stojí na náměstí Republiky, v sousedství Prašné brány. Slouží především reprezentačním účelům.
Vzdálenost: 1km
Staroměstská radnice - Staroměstská radnice v Praze byla jako první radnice v Čechách založena roku 1338. Privilegium postavit radnici získali staroměstští měšťané od krále Jana Lucemburského. Staroměstskou radnici tvoří komplex několika domů přiléhajících ke Staroměstskému náměstí. Domy byly v průběhu doby postupně připojovány do jednoho celku podle potřeby správy Starého Města pražského.
Vzdálenost: 1km
Staroměstský Orloj - Staroměstský orloj je součástí Staroměstské radnice a patří mezi ty nejznámější z orlojů. Byl vytvořen hodinářem Mikulášem z Kadaně. Jeho první astronomicko-astrologická část pochází z roku 1410.
Vzdálenost: 1km
Kostel Matky Boží před Týnem - Kostel Matky Boží před Týnem nazývaný lidově Týnský chrám se nachází v Praze na Starém Městě v blízkosti Staroměstského náměstí. Stavba, jíž můžeme shlédnout v dnešních dnech, pochází ze 14. století a řadí se mezi nejvýznamnější pražské kostely.
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Kohout - Rozhledna Kohout patří sice k menším, ale nejstarším stavbám vyhlídkových věží v Česku. Její vznik se datuje do roku 1908 a zasloužil se o ni Spolek německých turistů.
Rozhledna Jeřabina - Rozhledna Jeřabina je jednou z nejstarších vyhlídkových staveb na území České republiky. 
Rozhledna Janov u Děčína - V roce 2013 nechal mobilní operátor vztyčit poblíž obce Janov ocelový stožár.
Rozhledna Hořidla - Rozhledna Hořidla je vysoká 14 metrů, jedná se o ocelový sloup s vnějším točitým schodištěm.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.