Český Brod

V Českém Brodě žije přibližně 7 tisíc obyvatel. Město se může pochlubit mnoha památkami v historickém jádru - v městské památkové zóně. Český Brod je rodištěm zpěvačky Yvetty Simonové, kterou starší generace pamatuje v pěveckém duetu s Milanem Chladilem.

Český Brod královským městem již v roce 1437

 

Český Brod pravděpodobně založil již ve 12. století pražský biskup Jan I. Tehdejší nově vznikající trhová osada se nacházela na tzv. trstenické stezce, která byla spojnicí Prahy s východní a jižní Evropou. Český Brod získal městská práva zřejmě v roce 1268 a o 20 let později již byl trhovým městečkem. Po skončení husitských válek bylo město povýšeno na královské město Zikmundem Lucemburským v roce 1437. 

 

Český Brod nedokázal odolat rozsáhlému požáru v roce 1512 a dílo zkázy dokonala třicetiletá válka, kdy bylo město dvakrát vypleněno švédskými vojsky. Největší rozkvět oblast českobrodska zaznamenala v 19. století, začala se zde budovat železnice mezi Prahou a Vídní a byl tu založen lichtejnštejnský cukrovar a pivovar.

 

Kapitulace posledního zbytku fašistických vojsk v budově českobrodského gymnázia

 

20. století znamenalo pro rozvoj města další významný vzestup, byla rozšířena bytová zástavba, zejména výstavbou panelových domů. Historické jádro města bylo vyhlášeno v roce 1990 městskou památkovou zónou.

 

Budova gymnázia v Českém Brodě byla svědkem oficiálního konce 2. světové války, 8. května 1945 ve 21:05 zde byla podepsána bezpodmínečná kapitulace zbytků fašistických vojsk ve středních Čechách.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 10.8.2020
Deštivo
30°C
22°C
Srážky: 0.7mm
Tlak: 1016.7hPa
Vítr: 3.6m/s
z východu
Zítra
Úterý 11.8.
Polojasno
28°C
20°C
Středa
12.8.2020
Skoro jasno
28°C
19°C
Čtvrtek
13.8.2020
Skoro jasno
30°C
20°C
Pátek
14.8.2020
Polojasno
30°C
20°C

Kontakt

Adresa:
Český Brod 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Kemp Michal u Sokolova - Skromný kemp uvnitř areálu koupaliště Michal u Sokolova. Ideální pro koupání i výlety po okolí. K dispozici je 40 míst, částečně s možností připojení k elektřině.
Kemp Zbečno - Masarykova vyhlídka v srdci CHKO Křivoklátsko - Upravená louka nad Berounkou pro kemp Masarykova vyhlídka je jen pro vás, poskytne vám soukromí, nemáte vedle žádné chaty ani chalupy. V rámci bezKempu.cz Připojení elektřiny, pitné vody, možnost použití suchého záchodu, WI-FI, krásného ohniště i s dřívím.
Rozhledna Tobiášův vrch - Rozhledna Tobiášův vrch byla postavena v roce 1999, jedná se o ocelový stožár telefonních operátorů, který zároveň slouží pro veřejnost jako vyhlídkový bod.
Rozhledna Mackova hora - Rozhledna Mackova hora je 36 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů. Byl postaven v roce 2000.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.