Český Brod

V Českém Brodě žije přibližně 7 tisíc obyvatel. Město se může pochlubit mnoha památkami v historickém jádru - v městské památkové zóně. Český Brod je rodištěm zpěvačky Yvetty Simonové, kterou starší generace pamatuje v pěveckém duetu s Milanem Chladilem.

Český Brod královským městem již v roce 1437

 

Český Brod pravděpodobně založil již ve 12. století pražský biskup Jan I. Tehdejší nově vznikající trhová osada se nacházela na tzv. trstenické stezce, která byla spojnicí Prahy s východní a jižní Evropou. Český Brod získal městská práva zřejmě v roce 1268 a o 20 let později již byl trhovým městečkem. Po skončení husitských válek bylo město povýšeno na královské město Zikmundem Lucemburským v roce 1437. 

 

Český Brod nedokázal odolat rozsáhlému požáru v roce 1512 a dílo zkázy dokonala třicetiletá válka, kdy bylo město dvakrát vypleněno švédskými vojsky. Největší rozkvět oblast českobrodska zaznamenala v 19. století, začala se zde budovat železnice mezi Prahou a Vídní a byl tu založen lichtejnštejnský cukrovar a pivovar.

 

Kapitulace posledního zbytku fašistických vojsk v budově českobrodského gymnázia

 

20. století znamenalo pro rozvoj města další významný vzestup, byla rozšířena bytová zástavba, zejména výstavbou panelových domů. Historické jádro města bylo vyhlášeno v roce 1990 městskou památkovou zónou.

 

Budova gymnázia v Českém Brodě byla svědkem oficiálního konce 2. světové války, 8. května 1945 ve 21:05 zde byla podepsána bezpodmínečná kapitulace zbytků fašistických vojsk ve středních Čechách.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 30.11.2020
Polojasno
3°C
-1°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1027.4hPa
Vítr: 1.6m/s
z západu
Zítra
Úterý 1.12.
Skoro jasno
3°C
-3°C
Středa
2.12.2020
Skoro jasno
1°C
-4°C
Čtvrtek
3.12.2020
Zataženo
3°C
1°C
Pátek
4.12.2020
Polojasno
5°C
0°C

Kontakt

Adresa:
Český Brod 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Holedná - Téměř hotová rozhledna v Brně, bude vysoká 35 metrů. Z této výšky bude velmi pěkný pohled na téměř celé město a blízké okolí.
Rozhledna Salaš - Rozhledna Salaš je zajímavá, netradiční stavba vyhlídkové věže z roku 2015.
Rozhledna Rovnina - Rozhledna Rovnina je telekomunikační stožár z ocelových nosníků, vysoký 50 metrů.
Rozhledna Pod Vojanskú - Rozhledna Pod Vojanskú je vyhlídková věž ze smrkového dřeva, vysoká 13 metrů.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.