Český Brod

V Českém Brodě žije přibližně 7 tisíc obyvatel. Město se může pochlubit mnoha památkami v historickém jádru - v městské památkové zóně. Český Brod je rodištěm zpěvačky Yvetty Simonové, kterou starší generace pamatuje v pěveckém duetu s Milanem Chladilem.

Český Brod královským městem již v roce 1437

 

Český Brod pravděpodobně založil již ve 12. století pražský biskup Jan I. Tehdejší nově vznikající trhová osada se nacházela na tzv. trstenické stezce, která byla spojnicí Prahy s východní a jižní Evropou. Český Brod získal městská práva zřejmě v roce 1268 a o 20 let později již byl trhovým městečkem. Po skončení husitských válek bylo město povýšeno na královské město Zikmundem Lucemburským v roce 1437. 

 

Český Brod nedokázal odolat rozsáhlému požáru v roce 1512 a dílo zkázy dokonala třicetiletá válka, kdy bylo město dvakrát vypleněno švédskými vojsky. Největší rozkvět oblast českobrodska zaznamenala v 19. století, začala se zde budovat železnice mezi Prahou a Vídní a byl tu založen lichtejnštejnský cukrovar a pivovar.

 

Kapitulace posledního zbytku fašistických vojsk v budově českobrodského gymnázia

 

20. století znamenalo pro rozvoj města další významný vzestup, byla rozšířena bytová zástavba, zejména výstavbou panelových domů. Historické jádro města bylo vyhlášeno v roce 1990 městskou památkovou zónou.

 

Budova gymnázia v Českém Brodě byla svědkem oficiálního konce 2. světové války, 8. května 1945 ve 21:05 zde byla podepsána bezpodmínečná kapitulace zbytků fašistických vojsk ve středních Čechách.

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 16.5.2021
Polojasno
15°C
11°C
Srážky: 0.2mm
Tlak: 1006.6hPa
Vítr: 4.6m/s
z západu
Zítra
Pondělí 17.5.
Deštivo
15°C
11°C
Úterý
18.5.2021
Deštivo
15°C
9°C
Středa
19.5.2021
Deštivo
14°C
8°C
Čtvrtek
20.5.2021
Deštivo
13°C
10°C

Kontakt

Adresa:
Český Brod 

Místa v okolí

Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Mikulčice - Rozhledna Mikulčice je ocelová stavba, vysoká 30 metrů.
Rozhledna Holý vrch - Rozhledna Holý vrch je šest metrů vysoká dřevěná stavba z roku 2015.
Rozhledna Drahy - Rozhledna Drahy je 19 metrů vysoká stavba, která pochází z roku 2009.
Rozhledna Zlobice - Rozhledna Zlobice je jednou z vojenských staveb z doby socialismu, která byla postavena v roce 1972 jako součást výcvikového prostoru.

Nové ubytování

+ přidat
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.