Kostel Matky Boží před Týnem

Kostel Matky Boží před Týnem nazývaný lidově Týnský chrám se nachází v Praze na Starém Městě v blízkosti Staroměstského náměstí. Stavba, jíž můžeme shlédnout v dnešních dnech, pochází ze 14. století a řadí se mezi nejvýznamnější pražské kostely.

Historie

Na místě dnešního kostela stával v 11. století románský kostelík, jenž byl v druhé polovině 13. století nahrazen raně gotickou stavbou, v níž kázal i Konrád Waldhauser – kritik církevních mravů.

Až v polovině 14. století byla zahájena stavba vrcholně gotického božího domu. Ten se stal hlavním staroměstským kostelem.

Architektonické pojetí Kostela Matky Boží před Týnem bylo silně ovlivněno slavnými pražskými architekty, mezi nimiž vyniká především Petr Parléř. Na tohoto stavitele ukazují kružby oken hlavní lodi, zejména pak okno západního průčelí o výšce 28 m, a velkolepě sochařsky zpracovaný severní portál i sedile v závěrech bočních lodí.

Novostavba kostela se částečně používala již v osmdesátých letech 14. století. Svatostánek navštěvoval v těchto dobách i samotný Václav IV.

Do období husitských válek byla budova provizorně dostavěna, stavba však postrádala západní štít, krov a obě věže. Až po době husitů měla být stavba dokončena a zastřešena, ale dřevo na krov bylo místo toho použito na stavbu šibenic. Krov tak byl dokončen až o 20 let později.

V roce 1511 byla dostavěna 80 m vysoká Jižní věž. Přibližně z této doby pochází také Severní věž, jež byla po požáru na konci 19. století zrenovována.

Celkově byla druhá polovina 19. století dobou úprav. V puristickém duchu byla odstraněna omítka, která pokrývala část fasády. Kostel tak dostal nepůvodní vzhled opukového kamene, který známe dnes.

Ke Kostelu Matky Boží před Týnem byly připojeny postupně ještě dva další kostely. Roku 1933 filiální kostel sv. Havla, v roce 2009 potom kostel sv. Haštala, spojený s Týnem dočasně již v době pobělohorské.

Kostel Matky Boží před Týnem prošel na přelomu 20. a 21. století celkovou obnovou.

Popis

Kostel Matky Boží před Týnem tvoří gotická trojlodní bazilika s dvojicí věží v západním průčelí. Mobiliář kostela je převážně z období baroka.

Kostel se může pochlubit nejstarší a největší křtitelnicí v Praze. Pochází z roku 1414 a je vyrobena z cínu. Kazatelna kostela pochází ze středověku a je vypracována z kamene.

V mobiliáři kostela nalezneme i velmi cenná díla od tzv. Mistra Týnské kalvárie z počátku 15. století. Jsou jimi Týnská madona a sousoší Kalvárie v závěru severní lodi.

Pozdně gotický kamenný baldachýn od Matěje Rejska z roku 1493 původně kryl hrobku biskupa Augustina Luciána z Mirandoly. Pod baldachýnem byl později umístěn oltář malířského cechu se Škrétovým obrazem svatého Lukáše malujícího Madonu. Původní originál byl v 19. století nahrazen současným obrazem téhož námětu.

Součástí mobiliáře jsou mimořádně cenné varhany od Jana J. Mundta z roku 1670-1673. Jedná se o nejstarší dochované varhany v Praze.

Hlavní oltář z roku 1649 s obrazem Nanebevzetí Panny Marie od Karla Škréty spolu s řadou dalších bočních oltářů pocházejí z doby raného baroka.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Praha 

Místa v okolí

Praha - Praha je hlavní a také největší město České republiky. Rozkládá se severně od středu Čech na obou březích Vltavy. Sídlí zde většina státních institucí a mnoho dalších firem a organizací.
Vzdálenost: 1km
Staroměstská radnice - Staroměstská radnice v Praze byla jako první radnice v Čechách založena roku 1338. Privilegium postavit radnici získali staroměstští měšťané od krále Jana Lucemburského. Staroměstskou radnici tvoří komplex několika domů přiléhajících ke Staroměstskému náměstí. Domy byly v průběhu doby postupně připojovány do jednoho celku podle potřeby správy Starého Města pražského.
Vzdálenost: 1km
Karolinum - Karolinum je architektonický komplex v Praze na Starém Městě. Nalézá se zde sídlo rektorátu Univerzity Karlovy. Ve své minulosti sloužilo Karolinum jako univerzitní kolej, později sídlo právnické a lékařské fakulty, mezi světovými válkami dokonce sídlo německé univerzity.
Vzdálenost: 1km
Staroměstský Orloj - Staroměstský orloj je součástí Staroměstské radnice a patří mezi ty nejznámější z orlojů. Byl vytvořen hodinářem Mikulášem z Kadaně. Jeho první astronomicko-astrologická část pochází z roku 1410.
Vzdálenost: 1km
Klementinum - Klementinum (historicky Clementinum) bylo postaveno Jezuity a mělo sloužit jako kolej v Praze, podobně jako Jezuitská kolej v Kutné Hoře. Založení Klementina se váže s rokem 1556, kdy jezuité přijali pozvání Ferdinanda I. Habsburského a přišli do Prahy.
Vzdálenost: 1km
Minipivovar a restaurace U Medvídků - Historie prastarého pivovarského domu U medvídků stojícího v ulici Na Perštýně počíná v 15. století. Dům byl pojmenován po prvním majiteli Janovi Medvídkovi, který roku 1466 založil pivovar, jenž vyráběl pivo nepřetržitě až do roku 1898.
Vzdálenost: 1km
Staronová synagoga - Staronová synagoga v Praze patří mezi jednu z nejstarších synagog v Evropě, která se stále používá k náboženským obřadům. Zároveň je tato budova jednou z nejstarších dochovaných synagog ve střední Evropě a také nejstarší dochovanou stavbou Josefova.
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Tvrdošín - Oravice 2 - Rozhledna Oravice je dřevěná stavba vyhlídkové věže.
Rozhledna Tvrdošín - Oravice - Rozhledna Tvrdošín - Oravice je vlastně pozorovatelna přírodních krás v blízkém okolí.
Rozhledna Skorušina - Rozhledna Skorušina je ocelový vyhlídkový stožár o dvou patrech.
Rozhledna pri Hviezdoslavovej horárni - Tato menší dřevěná rozhledna poskytuje celkem zajímavý výhled do blízkého okolí.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz