Betlémská kaple

Betlémská kaple patří k nejvýznamnějším památkám města Prahy. Nachází se ve čtvrti Staré město na Betlémském náměstí.

Betlémská kaple patří k nejvýznamnějším památkám města Prahy. Nachází se ve čtvrti Staré město na Betlémském náměstí.

Kaple byla založena roku 1391 v místě české kazatelské tradice; na těchto místech totiž kázal Jan Milíč z Kroměříže, jeho stoupenci se pak o založení kaple zasloužili. Kaple vznikla přestavbou bývalé sladovny, přilehlé zahrady a části hřbitova u kostela sv. Filipa a Jakuba.

Betlémská kaple od prvopočátku neměla vypadat jako kostel, proto bylo využito mnoho stavebních prvků typických i pro jiné duchovní stavby. To dokládají např. nepravidelnost vchodů umístěných v rozích stavby, dveře pro přístup ke studni nebo okna s hrotitým obloukem v kombinaci s okny obdélníkovými (u obvyklého kostela v té době nemyslitelné). Celkově šlo především o urychlené vybudování působiště pro českého kazatele.

Prvním významným kazatelem v Betlémské kapli se stal roku 1402 mistr University Karlovy Jan Hus. Působil zde až do roku 1410, kdy sám papež vydal nařízení o uzavření Betlémské kaple, to však nebylo uposlechnuto, protože Hus byl pod ochranou krále. Když se roku 1412 postavil proti církevnímu obchodování s odpustky, ochranu krále ztratil. Naposledy Hus kázal v kapli v roce 1413. Než ji zcela opustil, dal na stěny namalovat obrazy a vepsat svůj manifestační nápis. Zbytek tohoto nápisu byl nalezen a je k vidění. Roku 1414 se Hus odebral obhajovat své kázání do německého města Kostnice, kde byl nakonec prohlášen za kacíře a 6.července 1415 upálen.

Betlémská kaple se od té doby stává především vzpomínkou na Jana Husa a je počátečním symbolem husitského hnutí.

Kaple byla přestavěna roku 1548. Při tom byla zbavena dřevěných stropů a její prostor zaklenut do tří řad nových osmibokých sloupů. Rudolf II. Potom předal kapli do správy Jednotě bratrské. Rudolfův nástupce Ferdinand II. Odevzdal kapli řádu Jezuitů. Jezuité měli v plánu celou kapli přestavět na studentský seminář sv. Václava a tím odstranit veškeré památky na Betlémskou kapli i Jana Husa. To se jim ale nepovedlo díky zrušení řádu v 1773, krátce na to byl zrušen i svatováclavský seminář a Betlémská kaple se stala filiálním kostelem kostela sv. Jiljí. V roce 1785 byly zjištěny veliké stavební nedostatky stavby, především rozsáhlé trhliny ve zdivu a o rok později byla budova stržena. V letech 1836-37 byl na místě původní kaple vystavěn nový třípatrový dům s dvěma dvorními křídly a přízemním spojovacím křídlem pro konírny a kočáry. Ke stavbě bylo použito neporušených zdí kaple, jižní zeď však byla zbořena až po základ a zeď severní přibližně ze dvou třetin. Při tom byly zničeny i poslední zbytky z původní kaple.

Až v roce 1948 byl dům vyvlastněn a zbořen. Po rozsáhlém archeologickém průzkumu byla na zbytcích původního zdiva vystavěna dnešní podoba Betlémské kaple. Stavělo se na základě archeologických nálezů a dochovaných obrazových materiálů. Stejně tak byly zdobeny i stěny uvnitř.

Vstup z Betlémského náměstí je v jižní zdi, která až na základy je celá nová i s ostěním vchodu, situovaného podle zachovaných plánů a upraveného podle jediného opukového zlomku původního ostění, který byl nalezen.

Otevírací doba

  • duben až říjen - denně mimo pondělí - 10:00 - 18:30
  • listopad až březen - denně mimo pondělí - 10:00 - 17:30

Vstupné

  • plné vstupné - 40,-
  • děti, studenti a senioři - 20,-
  • děti do 10ti let s pedagogickýjm doprovodem - 10,-

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Praha 

Místa v okolí

Praha - Praha je hlavní a také největší město České republiky. Rozkládá se severně od středu Čech na obou březích Vltavy. Sídlí zde většina státních institucí a mnoho dalších firem a organizací.
Vzdálenost: 1km
Minipivovar a restaurace U Medvídků - Historie prastarého pivovarského domu U medvídků stojícího v ulici Na Perštýně počíná v 15. století. Dům byl pojmenován po prvním majiteli Janovi Medvídkovi, který roku 1466 založil pivovar, jenž vyráběl pivo nepřetržitě až do roku 1898.
Vzdálenost: 1km
Staroměstská radnice - Staroměstská radnice v Praze byla jako první radnice v Čechách založena roku 1338. Privilegium postavit radnici získali staroměstští měšťané od krále Jana Lucemburského. Staroměstskou radnici tvoří komplex několika domů přiléhajících ke Staroměstskému náměstí. Domy byly v průběhu doby postupně připojovány do jednoho celku podle potřeby správy Starého Města pražského.
Vzdálenost: 1km
Klementinum - Klementinum (historicky Clementinum) bylo postaveno Jezuity a mělo sloužit jako kolej v Praze, podobně jako Jezuitská kolej v Kutné Hoře. Založení Klementina se váže s rokem 1556, kdy jezuité přijali pozvání Ferdinanda I. Habsburského a přišli do Prahy.
Vzdálenost: 1km
Národní divadlo - Novorenesanční budova divadla od Josefa Zítka je jednou z nejvýznamnějších staveb v zemi jak z hlediska obecně národně-kulturního, historického, tak i z hlediska čistě architektonického.
Vzdálenost: 1km
Staroměstský Orloj - Staroměstský orloj je součástí Staroměstské radnice a patří mezi ty nejznámější z orlojů. Byl vytvořen hodinářem Mikulášem z Kadaně. Jeho první astronomicko-astrologická část pochází z roku 1410.
Vzdálenost: 1km
Karolinum - Karolinum je architektonický komplex v Praze na Starém Městě. Nalézá se zde sídlo rektorátu Univerzity Karlovy. Ve své minulosti sloužilo Karolinum jako univerzitní kolej, později sídlo právnické a lékařské fakulty, mezi světovými válkami dokonce sídlo německé univerzity.
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Větrný mlýn Varnsdorf - Větrný mlýn holandského typu z lomového kamene stojí ve městě Varnsdorf již od 19. století.
Scholzeho větrný mlýn - Větrný mlýn holandského typu postavil v roce 1843 Josef Scholz.
Větrný mlýn Borovnice - U obce Borovnice stojí replika větrného mlýnu německého typu.
Větrný mlýn na Sv. Anně - Ing. arch. Pavel Vandas se pustil do stavby repliky větrného mlýna holandského typu, který by měl sloužit nejen pro obytné účely.

Nové ubytování

+ přidat
Levné ubytování České Budějovice pension Minor - Levné ubytování České Budějovice pension Minor nabízí kvalitní pobyt za nejlepší přijatelnou cenu. Ubytování nedaleko centra města i výstaviště České Budějovice, nedaleko kolejí VŠTE, firmy Robert Bosch a pivovaru Budvar.
Chalupa U Bobra - Chalupa se nachází v Beskydech. Ubytování je pro rodinku, kde mají domácí prostředí s veškerým vybavením, počet lůžek je 9 až 12 osob. Na zahradě je posezení s grilem. V blízkosti je lanová dráha na výlety na Pustevny a nejen pro děti lanový park Tarzanie.
Chata Lucie - Rodinná Chata Lucie se nachází na úpatí hory Říp, pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování až pro 12 osob v plně vybavené chatě. Během pobytu zajisté oceníte bezdrátový internet, saunu, gril, krb, trampolínu, v létě bazének a spoustu dalšího vybavení pro zpříjemnění pobytu.
Chata Lucie - Tato rodinná chata se nachází pod úpatí hory Říp a leží pouhých 30 minut od Prahy. Ubytování na chatě až pro 12 osob. Během pobytu využijete plně vybavenou chatu se saunou, wifi, krbem, grilem, trampolínou, bazénem v létě a dalším zařízením pro zpříjemnění pobytu.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz