Betlémská kaple

Betlémská kaple patří k nejvýznamnějším památkám města Prahy. Nachází se ve čtvrti Staré město na Betlémském náměstí.

Betlémská kaple patří k nejvýznamnějším památkám města Prahy. Nachází se ve čtvrti Staré město na Betlémském náměstí.

Kaple byla založena roku 1391 v místě české kazatelské tradice; na těchto místech totiž kázal Jan Milíč z Kroměříže, jeho stoupenci se pak o založení kaple zasloužili. Kaple vznikla přestavbou bývalé sladovny, přilehlé zahrady a části hřbitova u kostela sv. Filipa a Jakuba.

Betlémská kaple od prvopočátku neměla vypadat jako kostel, proto bylo využito mnoho stavebních prvků typických i pro jiné duchovní stavby. To dokládají např. nepravidelnost vchodů umístěných v rozích stavby, dveře pro přístup ke studni nebo okna s hrotitým obloukem v kombinaci s okny obdélníkovými (u obvyklého kostela v té době nemyslitelné). Celkově šlo především o urychlené vybudování působiště pro českého kazatele.

Prvním významným kazatelem v Betlémské kapli se stal roku 1402 mistr University Karlovy Jan Hus. Působil zde až do roku 1410, kdy sám papež vydal nařízení o uzavření Betlémské kaple, to však nebylo uposlechnuto, protože Hus byl pod ochranou krále. Když se roku 1412 postavil proti církevnímu obchodování s odpustky, ochranu krále ztratil. Naposledy Hus kázal v kapli v roce 1413. Než ji zcela opustil, dal na stěny namalovat obrazy a vepsat svůj manifestační nápis. Zbytek tohoto nápisu byl nalezen a je k vidění. Roku 1414 se Hus odebral obhajovat své kázání do německého města Kostnice, kde byl nakonec prohlášen za kacíře a 6.července 1415 upálen.

Betlémská kaple se od té doby stává především vzpomínkou na Jana Husa a je počátečním symbolem husitského hnutí.

Kaple byla přestavěna roku 1548. Při tom byla zbavena dřevěných stropů a její prostor zaklenut do tří řad nových osmibokých sloupů. Rudolf II. Potom předal kapli do správy Jednotě bratrské. Rudolfův nástupce Ferdinand II. Odevzdal kapli řádu Jezuitů. Jezuité měli v plánu celou kapli přestavět na studentský seminář sv. Václava a tím odstranit veškeré památky na Betlémskou kapli i Jana Husa. To se jim ale nepovedlo díky zrušení řádu v 1773, krátce na to byl zrušen i svatováclavský seminář a Betlémská kaple se stala filiálním kostelem kostela sv. Jiljí. V roce 1785 byly zjištěny veliké stavební nedostatky stavby, především rozsáhlé trhliny ve zdivu a o rok později byla budova stržena. V letech 1836-37 byl na místě původní kaple vystavěn nový třípatrový dům s dvěma dvorními křídly a přízemním spojovacím křídlem pro konírny a kočáry. Ke stavbě bylo použito neporušených zdí kaple, jižní zeď však byla zbořena až po základ a zeď severní přibližně ze dvou třetin. Při tom byly zničeny i poslední zbytky z původní kaple.

Až v roce 1948 byl dům vyvlastněn a zbořen. Po rozsáhlém archeologickém průzkumu byla na zbytcích původního zdiva vystavěna dnešní podoba Betlémské kaple. Stavělo se na základě archeologických nálezů a dochovaných obrazových materiálů. Stejně tak byly zdobeny i stěny uvnitř.

Vstup z Betlémského náměstí je v jižní zdi, která až na základy je celá nová i s ostěním vchodu, situovaného podle zachovaných plánů a upraveného podle jediného opukového zlomku původního ostění, který byl nalezen.

Otevírací doba

  • duben až říjen - denně mimo pondělí - 10:00 - 18:30
  • listopad až březen - denně mimo pondělí - 10:00 - 17:30

Vstupné

  • plné vstupné - 40,-
  • děti, studenti a senioři - 20,-
  • děti do 10ti let s pedagogickýjm doprovodem - 10,-

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 26.9.2020
Déšť
8°C
6°C
Srážky: 4.5mm
Tlak: 995.7hPa
Vítr: 7.1m/s
z západu
Zítra
Neděle 27.9.
Zataženo
12°C
6°C
Pondělí
28.9.2020
Polojasno
14°C
8°C
Úterý
29.9.2020
Polojasno
14°C
9°C
Středa
30.9.2020
Skoro jasno
17°C
10°C

Kontakt

Adresa:
Praha 

Místa v okolí

Praha - Praha je hlavní a také největší město České republiky. Rozkládá se severně od středu Čech na obou březích Vltavy. Sídlí zde většina státních institucí a mnoho dalších firem a organizací.
Vzdálenost: 1km
Minipivovar a restaurace U Medvídků - Historie prastarého pivovarského domu U medvídků stojícího v ulici Na Perštýně počíná v 15. století. Dům byl pojmenován po prvním majiteli Janovi Medvídkovi, který roku 1466 založil pivovar, jenž vyráběl pivo nepřetržitě až do roku 1898.
Vzdálenost: 1km
Staroměstská radnice - Staroměstská radnice v Praze byla jako první radnice v Čechách založena roku 1338. Privilegium postavit radnici získali staroměstští měšťané od krále Jana Lucemburského. Staroměstskou radnici tvoří komplex několika domů přiléhajících ke Staroměstskému náměstí. Domy byly v průběhu doby postupně připojovány do jednoho celku podle potřeby správy Starého Města pražského.
Vzdálenost: 1km
Klementinum - Klementinum (historicky Clementinum) bylo postaveno Jezuity a mělo sloužit jako kolej v Praze, podobně jako Jezuitská kolej v Kutné Hoře. Založení Klementina se váže s rokem 1556, kdy jezuité přijali pozvání Ferdinanda I. Habsburského a přišli do Prahy.
Vzdálenost: 1km
Staroměstský Orloj - Staroměstský orloj je součástí Staroměstské radnice a patří mezi ty nejznámější z orlojů. Byl vytvořen hodinářem Mikulášem z Kadaně. Jeho první astronomicko-astrologická část pochází z roku 1410.
Vzdálenost: 1km
Národní divadlo - Novorenesanční budova divadla od Josefa Zítka je jednou z nejvýznamnějších staveb v zemi jak z hlediska obecně národně-kulturního, historického, tak i z hlediska čistě architektonického.
Vzdálenost: 1km
Karolinum - Karolinum je architektonický komplex v Praze na Starém Městě. Nalézá se zde sídlo rektorátu Univerzity Karlovy. Ve své minulosti sloužilo Karolinum jako univerzitní kolej, později sídlo právnické a lékařské fakulty, mezi světovými válkami dokonce sídlo německé univerzity.
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Na kopečku - V roce 2007 byla postavena na okraji obce Licoměřice pěkná dřevěná rozhledna.
Rozhledna Na Chlumu - Na konci 19. století stála poblíž Slatiňan kamenná rozhledna, která sloužila svému účelu mnoho desítek let. Postrádala však údržbu a musela být pro špatný technický stav uzavřena. Teprve v roce 2013 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce, aby mohla rozhledna dále sloužit veřejnosti.
Rozhledna Jahůdka - V roce 2008 byla postavena dřevěná rozhledna s poetickým názvem Jahůdka, se třemi patry vyhlídkových ploch. Stavba je vysoká 12 metrů.
Rozhledna (vodárenská věž) Chrast u Chrudimi - Bývalá vodárenská věž byla v provozu poblíž města Chrast u Chrudimi až do roku 1978. Dnes slouží jako rozhledna.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.