Národní divadlo

Novorenesanční budova divadla od Josefa Zítka je jednou z nejvýznamnějších staveb v zemi jak z hlediska obecně národně-kulturního, historického, tak i z hlediska čistě architektonického.

O potřebě kamenného divadla začali čeští vlastenci přemýšlet již v roce 1844.

Před samotnou stavbou byla nejprve v roce 1845 předložena Františkem Palackým žádost stavovskému výboru českého sněmu. Ten udělil privilej již za tři měsíce.

První veřejné povolání však bylo vydáno až za šest let – v dubnu 1851. Národní sbírka však nebyla jediným zdrojem financování stavby Národního divadla. Dostatek prostředků poskytl stát, zemský výbor království Českého, sám císař František Josef I. a mnoho dalších českých šlechticů.

V roce 1853 byl zakoupen pozemek a roku 1862 zde bylo otevřeno Prozatímní divadlo. Jak název napovídá, pražané neměli v úmyslu skončit pouze u této budovy. Proto byla vypsána soutěž o návrh Národního divalda

Vítězný projekt pocházel ze stolu architekta Zítka. V jeho návrhu byly obě – stará i nová budova - spojeny v jednu. Dnes se v místech Prozatímního divadla nachází šatny a zázemí technického personálu. Samotnou výstavbu pak převzali: stavitel František Havel a sochaři Uzel a Wildt. Práce na staveništi započaly roku 1867. 16. května 1868 byl v Prozatímním divadle slavnostně položen základní kámen.

Do konce tohoto roku byly vystavěny základy a roku 1877 byla postavena střešní konstrukce, jež byla pokryta břidlicí. Na výtvarné výzdobě divadla se podíleli zejména Bohuslav Schnirch, Mikoláš Aleš, František Ženíšek, Josef Václav Myslbek, Václav Brožík a Julius Mařák.

Prvním ředitelem divadla byl jmenován operní zpěvák a pedagog Jan Nepomuk Mayer. Národní divadlo bylo poprvé otevřeno 11. června 1881. úvodním dílem provázejícím slavnostní otevření byla Smetanova Libuše.

Požár

Po dalších jedenácti představeních byla budova uzavřena pro dokončovací práce. Uprostřed nich došlo k požáru, který zničil měděnou kupoli, hlediště, oponu od Františka Ženíška i jeviště divadla.

Požár byl chápán jako „celonárodní katastrofa“ a vyvolal obrovské odhodlání pro nové sbírky. Na sbírku přispělo celkem 45% lidí z Prahy, kteří celkem darovali milion zlatých.

Základní kámen měl být pro novou výstavbu dovezen jen a pouze z hory Řípu, aby však lidé z celé české země dokázali, že jim na stavbě záleží, posílali kameny i z oblastí Blaníku, Radhošti, Vyšehradu, Žižkova, Boubínu a dalších. Z Podivína navíc došla cihla uhnětená z hlíny a vody ze studánky, u které křtil sv. Cyril.

Opravy divadla po požáru provedl prof. arch. Josef Schulz. Obnovené divadlo bylo otevřeno 18. listopadu 1883 opět představením Smetanovy Libuše. V této době mělo divadlo i nového ředitele - spisovatele Františka Adolfa Šuberta.

Rekonstrukce

Ke konci 20. století se ukázal být stav Národního divadla velmi špatným. Byla započata rozsáhlá rekonstrukce, při níž byla opravena původní budova, byl zvýšen sklon podlahy, vybudovány kuřárny, zabudováno větrání, snížen počet sedadel (986 míst celkem), a bylo postaveno variabilní jeviště. Byl také zmenšen Voršilský klášter a na zabrané ploše vznikly nové budovy, pojmenované jako Nová scéna ND.

Budova Národního divadla

Národní divadlo je vysoké 26 m. Je zde velice dobrá akustika a slyšitelnost, a to i v nejsvrchnějších patrech. Nad hledištěm visí dvě tuny těžký lustr o průměru tří metrů a délce 5,5 metrů. Lustr má celkem 260 lampiček a v případě výměny žárovky se lustr vysune do půdního prostoru. Při pohledu vzhůru jistě nepřehlédnete tři alegorické nástropní malby. Jedna zobrazuje zlatý věk, druhá úpadek a třetí znovuvzkříšení.

Mezi jevištěm a hledištěm jsou celkem tři opony. Železná opona pro případ požáru, druhá opona namalována Vojtěchem Hynaisem oslavuje obětavost českého národa při budování Národního divadla a třetí opona je červená, sametová a roztahuje se ručně. Nad oponami lze spatřit nápis „Národ sobě“, který vystihuje spolu s Hynaisovou oponou občany, jenž darovali peníze na výstavbu budovy.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Praha 

Místa v okolí

Praha - Praha je hlavní a také největší město České republiky. Rozkládá se severně od středu Čech na obou březích Vltavy. Sídlí zde většina státních institucí a mnoho dalších firem a organizací.
Vzdálenost: 1km
Minipivovar a restaurace U Medvídků - Historie prastarého pivovarského domu U medvídků stojícího v ulici Na Perštýně počíná v 15. století. Dům byl pojmenován po prvním majiteli Janovi Medvídkovi, který roku 1466 založil pivovar, jenž vyráběl pivo nepřetržitě až do roku 1898.
Vzdálenost: 1km
Betlémská kaple - Betlémská kaple patří k nejvýznamnějším památkám města Prahy. Nachází se ve čtvrti Staré město na Betlémském náměstí.
Vzdálenost: 1km
Klementinum - Klementinum (historicky Clementinum) bylo postaveno Jezuity a mělo sloužit jako kolej v Praze, podobně jako Jezuitská kolej v Kutné Hoře. Založení Klementina se váže s rokem 1556, kdy jezuité přijali pozvání Ferdinanda I. Habsburského a přišli do Prahy.
Vzdálenost: 1km
Staroměstská radnice - Staroměstská radnice v Praze byla jako první radnice v Čechách založena roku 1338. Privilegium postavit radnici získali staroměstští měšťané od krále Jana Lucemburského. Staroměstskou radnici tvoří komplex několika domů přiléhajících ke Staroměstskému náměstí. Domy byly v průběhu doby postupně připojovány do jednoho celku podle potřeby správy Starého Města pražského.
Vzdálenost: 1km
Staroměstská mostecká věž - Gotická Staroměstská mostecká věž patří k těm nejkrásnějším bránám gotické Evropy. Může se chlubit impozantním zdobením.
Vzdálenost: 1km
Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur - Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur se nachází v Praze na Betlémském náměstí.
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Lipová alej v Komárně - Překrásnou lipovou alej naleznete v Komárně u Valašského Meziříčí.
Lipové stromořadí Rožnov pod Radhoštěm - V Rožnově pod Radhoštěm je vysázeno krásné lipové stromořadí.
zámek Zelená Hora - Zámek Zelená Hora se nachází v Plzeňském kraji na území obce Klášter. Znát jej můžete například ve spojitosti s Jednotou zelenohorskou, Rukopisem zelenohorským anebo díky Jednotkám Pomocných technických praporů, Černým baroům, o kterých byl v roce 1992 natočen stejnojmenný film.
Lipová alej Valašské Meziříčí - Ve Valašském Meziříčí je vysázena lipová alej.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.