Muzeum hlavního města Prahy

Muzeum hlavního města Prahy se řadí mezi největší české muzejní instituce. Hlavní budovu najdeme na Florencii v ulici Na Poříčí.

Muzeum se může chlubit svou bohatostí na cenné sbírky, které nás provedou historií hlavního města. Počet jednotlivých kusů z historie, umění či archeologie dnes přesahuje více jak jeden milion. Budova skrývá stálé expozice, které by se daly rozdělit na dvě hlavní části. První hlavní složkou je historická Praha, která nabízí pravěkou a historickou Prahu, středověkou Prahu, Praha na přelomu středověku a novověku a poslední celek je barokní Praha. Druhou hlavní částí je Langweilův model Prahy, který pochází z let 1826 až 1834.

Historie

Historie muzea sahá až do roku 1881, kdy byl založen muzejní výbor. Instituce byla založena kvůli nelibosti s prodejem a vývozem památek do zahraničí. Hlavním cílem muzea se mělo stát sbírání a získávání vzácných památek, které jsou spojené s dějinami Prahy a také se životem místních obyvatel. Avšak bylo nutné zakoupit vhodné prostory, proto byl v roce 1882 koupen kavárenský pavilon a rok nato byl zpřístupněn veřejnosti. V roce 1883 mělo muzeum svého prvního ředitele, jímž se stal Břetislav Jelínek, který tuto funkci plnil až do roku 1913. Kavárenský pavilon z roku 1876 ležel západně od dnešní hlavní budovy muzea. Pavilon byl však pro expozice malý, proto se začalo uvažovat o stavbě nové a větší budovy. Hlavní budova muzea je v novorenesančním stylu a pochází z let 1896 až 1898.

Expozice

Hlavní budova:

  • Praha v pravěku (dějiny města a jeho obyvatel od pravěku do r. 1784)
  • Langweilův model Prahy z let 1826–1834 (unikátní a nejatraktivnější exponát muzea).
  • Středověká Praha expozice začíná oddílem věnovaným vzniku Pražského hradu, Vyšehradu a rozšířená osídlení pražské aglomerace v 9.–12. století
  • Praha na přelomu středověku a novověku – druhá polovina 15. a 16. století – období pronikání renesančních ideálů a uměn do Prahy
  • Barokní Praha z doby „zářného i temného baroka“ se zachovala velká řada uměleckých skvostů i dokladů života obyvatel Prahy.
  • Slabikář návštěvníků památek– sloh románský a gotický. Haptická stálá expozice. (Modely nejvýznamnějších pražských stavebních památek románského období a gotiky. Expozice je zcela přístupná lidem se zrakovým postižením.

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Na Florenci 1554/37
Praha 
Web: Muzeum hlavního města Prahy
Email: muzeum@muzeumprahy.cz
Telefon: +420 224 816 773

Místa v okolí

Praha - Praha je hlavní a také největší město České republiky. Rozkládá se severně od středu Čech na obou březích Vltavy. Sídlí zde většina státních institucí a mnoho dalších firem a organizací.
Vzdálenost: 2km
Památník Vítkov - Národní památník na Vítkově je znám díky jezdecké soše Jana Žižky od Bohumila Kafky, která je na Vítkově hoře nepřehlédnutelná. Jedná se totiž o největší sochu svého typu na světě.
Vzdálenost: 1km
Divadlo Hybernia (Dům U Hybernů) - Divadlo Hybernia bylo otevřeno po náročné rekonstrukci muzikálem Golem, jehož autory jsou Karel Svoboda, Zdeněk Zelenka, Lou Fanák Hagen a Filip Renč. K otevření došlo v roce 2006.
Vzdálenost: 1km
Armádní muzeum v Praze - Armádní muzeum se nachází v Praze na Žižkově. Je rozprostřeno v budovách Památníku národního osvobození.
Vzdálenost: 1km
Jindřišská věž - Jindřišská věž patří mezi významné dominanty Prahy. Její založení se datuje ve 14. století.
Vzdálenost: 1km
Obecní dům - Obecní dům byl původně nazýván „Reprezentační dům hlavního města Prahy“. Jedná se o jednu z nejznámějších secesních staveb v Praze s novorenesančními prvky. Budova Obecního domu stojí na náměstí Republiky, v sousedství Prašné brány. Slouží především reprezentačním účelům.
Vzdálenost: 1km
Karolinum - Karolinum je architektonický komplex v Praze na Starém Městě. Nalézá se zde sídlo rektorátu Univerzity Karlovy. Ve své minulosti sloužilo Karolinum jako univerzitní kolej, později sídlo právnické a lékařské fakulty, mezi světovými válkami dokonce sídlo německé univerzity.
Vzdálenost: 2km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Václavka - Rozhledna Václavka je vyhlídková věž ve Voticích.
Rozhledna Kochnov - Rozhledna Kochnov je dřevěná stavba vyhlídkové věže na okraji lesa.
Vyhlídková věž staré radnice Mladá Boleslav - Vyhlídková věž staré městské radnice v Mladé Boleslavi byla postavena v 18. století.
Rozhledna Zvonička - Rozhledna Zvonička je dřevěná vyhlídková věž, postavená nad vinicí, v blízkosti obce Otmíče.

Nové ubytování

+ přidat
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.