Synagoga Stará škola (Španělská synagoga Praha Josefov)

Stará škola je název nejstarší synagogy v pražské čtvrti Josefov. Byla postavena přibližně v první polovině 12. století, první písemná zmínka pochází z roku 1142. Provázela ji mimo jiné i pohnutá historie a nakonec byla zbořena. Na jejím místě dnes stojí tzv. Španělská synagoga.

Synagoga Stará škola obětí několika požárů

Synagoga Stará škola byla využívána v podstatě Židy, kteří byli spojováni s prastarou byzantskou kulturou, tato židovská komunita žila odděleně od pražského židovského ghetta, proto ona nezvyklá poloha synagogy v Josefově.

Budovu však zastihlo několik neblahých událostí, nejprve byla vypálena při velikonočním pogromu v roce 1389, pak podlehla rozsáhlým požárům v letech 1516 a 1689. Pokaždé však byla velmi brzy znovu opravena a její provoz obnoven.

Vypovězení Židů ze země a drancování svatostánku

V roce 1744 císařovna Marie Terezie vypověděla Židy z Prahy a z českých zemí, toto nařízení bylo v platnosti sice jen po dobu dvou let, nicméně tato doba stačila na to, aby byla synagoga značně poškozena a vyrabována. Primas židovského ghetta Israel Frankl Spir nechal na své náklady synagogu rekonstruovat a od roku 1750 opět sloužila židovské komunitě. O čtyři roky později ale znovu vyhořela a musela být vzápětí nákladně rekonstruována. V polovině 19. století byl její interiér přestavěn v novogotickém stylu, ale tento nový vzhled se nesetkal s příznivým ohlasem.

Španělská synagoga

V roce 1867 bylo rozhodnuto o demolici Staré školy a na jejím místě se začala stavět synagoga Španělská v maurském slohu inspirovaném architekturou islámu. Nová budova pak odpovídala současným požadavkům a stala se až do dnešní doby typickou reformní synagogou.

Během druhé světové války se proměnila na sklad zabavených židovských artefaktů a v roce 1955 tu bylo otevřeno Státní židovské muzeum. Na konci 50. let proběhla kompletní rozsáhlá rekonstrukce Španělské synagogy a byla tu zprovozněna expozice synagogálního textilu. Budova pak postrádala další pravidelnou údržbu a v roce 1982 musela být uzavřena. Teprve v 90. letech byla znovu rekonstruována a od roku 1998 je zde otevřena expozice Židovského muzea v Praze, včetně knihovny a depozitáře. 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 12.5.2021
Déšť
17°C
12°C
Srážky: 0.3mm
Tlak: 1006.2hPa
Vítr: 4.3m/s
z severo-severo-západu
Zítra
Čtvrtek 13.5.
Déšť
11°C
9°C
Pátek
14.5.2021
Deštivo
16°C
11°C
Sobota
15.5.2021
Zataženo
16°C
10°C
Neděle
16.5.2021
Polojasno
15°C
8°C

Kontakt

Adresa:
U Svatého ducha
Praha 

Místa v okolí

Praha - Praha je hlavní a také největší město České republiky. Rozkládá se severně od středu Čech na obou březích Vltavy. Sídlí zde většina státních institucí a mnoho dalších firem a organizací.
Vzdálenost: 1km
Staroměstská radnice - Staroměstská radnice v Praze byla jako první radnice v Čechách založena roku 1338. Privilegium postavit radnici získali staroměstští měšťané od krále Jana Lucemburského. Staroměstskou radnici tvoří komplex několika domů přiléhajících ke Staroměstskému náměstí. Domy byly v průběhu doby postupně připojovány do jednoho celku podle potřeby správy Starého Města pražského.
Vzdálenost: 1km
Staroměstský Orloj - Staroměstský orloj je součástí Staroměstské radnice a patří mezi ty nejznámější z orlojů. Byl vytvořen hodinářem Mikulášem z Kadaně. Jeho první astronomicko-astrologická část pochází z roku 1410.
Vzdálenost: 1km
Staronová synagoga - Staronová synagoga v Praze patří mezi jednu z nejstarších synagog v Evropě, která se stále používá k náboženským obřadům. Zároveň je tato budova jednou z nejstarších dochovaných synagog ve střední Evropě a také nejstarší dochovanou stavbou Josefova.
Vzdálenost: 1km
Anežský klášter - Anežský klášter byl založen v letech 1233-1234 Anežkou Přemyslovnou a králem Václavem I. Anežka osobně se pak stala jeho první abatyší. Klášter se nachází v severovýchodní části historického území Starého Města.
Vzdálenost: 1km
Karolinum - Karolinum je architektonický komplex v Praze na Starém Městě. Nalézá se zde sídlo rektorátu Univerzity Karlovy. Ve své minulosti sloužilo Karolinum jako univerzitní kolej, později sídlo právnické a lékařské fakulty, mezi světovými válkami dokonce sídlo německé univerzity.
Vzdálenost: 1km
Rudolfinum - Novorenesanční Rudolfinum se řadí mezi nejvýznamnější stavby České republiky postavené v tomto stylu. Již v době svého vzniku v druhé polovině 19. století se Rudolfinum svým pojetím víceúčelového domu stalo unikátem evropského významu. I dnes je Rudolfinum nejvýznamnějším centrem kulturního dění v Praze.
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Zlobice - Rozhledna Zlobice je jednou z vojenských staveb z doby socialismu, která byla postavena v roce 1972 jako součást výcvikového prostoru.
Rozhledna Výhon (Akátová věž) - Rozhledna Akátová věž na vrcholu hory Výhon byla postavena v roce 2009. Jedná se o 16 metrů vysokou stavbu z akátových nosníků (odtud také její název), doplněnou vnitřním ocelovým točitým schodištěm.
Rozhledna Mokrá - Rozhledna Mokrá je 10 metrů vysoká ocelová stavba s vnitřním točitým schodištěm, postavená v roce 2015. 
Rozhledna Křivoš - Rozhledna Křivoš je malá dřevěná stavba z roku 2004, vysoká 7 metrů.

Nové ubytování

+ přidat
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.