Synagoga Stará škola (Španělská synagoga Praha Josefov)

Stará škola je název nejstarší synagogy v pražské čtvrti Josefov. Byla postavena přibližně v první polovině 12. století, první písemná zmínka pochází z roku 1142. Provázela ji mimo jiné i pohnutá historie a nakonec byla zbořena. Na jejím místě dnes stojí tzv. Španělská synagoga.

Synagoga Stará škola obětí několika požárů

Synagoga Stará škola byla využívána v podstatě Židy, kteří byli spojováni s prastarou byzantskou kulturou, tato židovská komunita žila odděleně od pražského židovského ghetta, proto ona nezvyklá poloha synagogy v Josefově.

Budovu však zastihlo několik neblahých událostí, nejprve byla vypálena při velikonočním pogromu v roce 1389, pak podlehla rozsáhlým požárům v letech 1516 a 1689. Pokaždé však byla velmi brzy znovu opravena a její provoz obnoven.

Vypovězení Židů ze země a drancování svatostánku

V roce 1744 císařovna Marie Terezie vypověděla Židy z Prahy a z českých zemí, toto nařízení bylo v platnosti sice jen po dobu dvou let, nicméně tato doba stačila na to, aby byla synagoga značně poškozena a vyrabována. Primas židovského ghetta Israel Frankl Spir nechal na své náklady synagogu rekonstruovat a od roku 1750 opět sloužila židovské komunitě. O čtyři roky později ale znovu vyhořela a musela být vzápětí nákladně rekonstruována. V polovině 19. století byl její interiér přestavěn v novogotickém stylu, ale tento nový vzhled se nesetkal s příznivým ohlasem.

Španělská synagoga

V roce 1867 bylo rozhodnuto o demolici Staré školy a na jejím místě se začala stavět synagoga Španělská v maurském slohu inspirovaném architekturou islámu. Nová budova pak odpovídala současným požadavkům a stala se až do dnešní doby typickou reformní synagogou.

Během druhé světové války se proměnila na sklad zabavených židovských artefaktů a v roce 1955 tu bylo otevřeno Státní židovské muzeum. Na konci 50. let proběhla kompletní rozsáhlá rekonstrukce Španělské synagogy a byla tu zprovozněna expozice synagogálního textilu. Budova pak postrádala další pravidelnou údržbu a v roce 1982 musela být uzavřena. Teprve v 90. letech byla znovu rekonstruována a od roku 1998 je zde otevřena expozice Židovského muzea v Praze, včetně knihovny a depozitáře. 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 30.11.2020
Polojasno
3°C
-2°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1027.4hPa
Vítr: 2.1m/s
z západo-jiho-západu
Zítra
Úterý 1.12.
Polojasno
2°C
-2°C
Středa
2.12.2020
Polojasno
1°C
-4°C
Čtvrtek
3.12.2020
Zataženo
2°C
1°C
Pátek
4.12.2020
Polojasno
4°C
-1°C

Kontakt

Adresa:
U Svatého ducha
Praha 

Místa v okolí

Praha - Praha je hlavní a také největší město České republiky. Rozkládá se severně od středu Čech na obou březích Vltavy. Sídlí zde většina státních institucí a mnoho dalších firem a organizací.
Vzdálenost: 1km
Staroměstská radnice - Staroměstská radnice v Praze byla jako první radnice v Čechách založena roku 1338. Privilegium postavit radnici získali staroměstští měšťané od krále Jana Lucemburského. Staroměstskou radnici tvoří komplex několika domů přiléhajících ke Staroměstskému náměstí. Domy byly v průběhu doby postupně připojovány do jednoho celku podle potřeby správy Starého Města pražského.
Vzdálenost: 1km
Staroměstský Orloj - Staroměstský orloj je součástí Staroměstské radnice a patří mezi ty nejznámější z orlojů. Byl vytvořen hodinářem Mikulášem z Kadaně. Jeho první astronomicko-astrologická část pochází z roku 1410.
Vzdálenost: 1km
Staronová synagoga - Staronová synagoga v Praze patří mezi jednu z nejstarších synagog v Evropě, která se stále používá k náboženským obřadům. Zároveň je tato budova jednou z nejstarších dochovaných synagog ve střední Evropě a také nejstarší dochovanou stavbou Josefova.
Vzdálenost: 1km
Anežský klášter - Anežský klášter byl založen v letech 1233-1234 Anežkou Přemyslovnou a králem Václavem I. Anežka osobně se pak stala jeho první abatyší. Klášter se nachází v severovýchodní části historického území Starého Města.
Vzdálenost: 1km
Karolinum - Karolinum je architektonický komplex v Praze na Starém Městě. Nalézá se zde sídlo rektorátu Univerzity Karlovy. Ve své minulosti sloužilo Karolinum jako univerzitní kolej, později sídlo právnické a lékařské fakulty, mezi světovými válkami dokonce sídlo německé univerzity.
Vzdálenost: 1km
Rudolfinum - Novorenesanční Rudolfinum se řadí mezi nejvýznamnější stavby České republiky postavené v tomto stylu. Již v době svého vzniku v druhé polovině 19. století se Rudolfinum svým pojetím víceúčelového domu stalo unikátem evropského významu. I dnes je Rudolfinum nejvýznamnějším centrem kulturního dění v Praze.
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Holedná - Téměř hotová rozhledna v Brně, bude vysoká 35 metrů. Z této výšky bude velmi pěkný pohled na téměř celé město a blízké okolí.
Rozhledna Salaš - Rozhledna Salaš je zajímavá, netradiční stavba vyhlídkové věže z roku 2015.
Rozhledna Rovnina - Rozhledna Rovnina je telekomunikační stožár z ocelových nosníků, vysoký 50 metrů.
Rozhledna Pod Vojanskú - Rozhledna Pod Vojanskú je vyhlídková věž ze smrkového dřeva, vysoká 13 metrů.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.