Synagoga Stará škola (Španělská synagoga Praha Josefov)

Stará škola je název nejstarší synagogy v pražské čtvrti Josefov. Byla postavena přibližně v první polovině 12. století, první písemná zmínka pochází z roku 1142. Provázela ji mimo jiné i pohnutá historie a nakonec byla zbořena. Na jejím místě dnes stojí tzv. Španělská synagoga.

Synagoga Stará škola obětí několika požárů

Synagoga Stará škola byla využívána v podstatě Židy, kteří byli spojováni s prastarou byzantskou kulturou, tato židovská komunita žila odděleně od pražského židovského ghetta, proto ona nezvyklá poloha synagogy v Josefově.

Budovu však zastihlo několik neblahých událostí, nejprve byla vypálena při velikonočním pogromu v roce 1389, pak podlehla rozsáhlým požárům v letech 1516 a 1689. Pokaždé však byla velmi brzy znovu opravena a její provoz obnoven.

Vypovězení Židů ze země a drancování svatostánku

V roce 1744 císařovna Marie Terezie vypověděla Židy z Prahy a z českých zemí, toto nařízení bylo v platnosti sice jen po dobu dvou let, nicméně tato doba stačila na to, aby byla synagoga značně poškozena a vyrabována. Primas židovského ghetta Israel Frankl Spir nechal na své náklady synagogu rekonstruovat a od roku 1750 opět sloužila židovské komunitě. O čtyři roky později ale znovu vyhořela a musela být vzápětí nákladně rekonstruována. V polovině 19. století byl její interiér přestavěn v novogotickém stylu, ale tento nový vzhled se nesetkal s příznivým ohlasem.

Španělská synagoga

V roce 1867 bylo rozhodnuto o demolici Staré školy a na jejím místě se začala stavět synagoga Španělská v maurském slohu inspirovaném architekturou islámu. Nová budova pak odpovídala současným požadavkům a stala se až do dnešní doby typickou reformní synagogou.

Během druhé světové války se proměnila na sklad zabavených židovských artefaktů a v roce 1955 tu bylo otevřeno Státní židovské muzeum. Na konci 50. let proběhla kompletní rozsáhlá rekonstrukce Španělské synagogy a byla tu zprovozněna expozice synagogálního textilu. Budova pak postrádala další pravidelnou údržbu a v roce 1982 musela být uzavřena. Teprve v 90. letech byla znovu rekonstruována a od roku 1998 je zde otevřena expozice Židovského muzea v Praze, včetně knihovny a depozitáře. 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pátek 3.7.2020
Skoro jasno
21°C
16°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1015.9hPa
Vítr: 4m/s
z severo-západu
Zítra
Sobota 4.7.
Polojasno
24°C
20°C
Neděle
5.7.2020
Zataženo
27°C
19°C
Pondělí
6.7.2020
Polojasno
26°C
16°C
Úterý
7.7.2020
Polojasno
22°C
13°C

Kontakt

Adresa:
U Svatého ducha
Praha 

Místa v okolí

Praha - Praha je hlavní a také největší město České republiky. Rozkládá se severně od středu Čech na obou březích Vltavy. Sídlí zde většina státních institucí a mnoho dalších firem a organizací.
Vzdálenost: 1km
Staroměstská radnice - Staroměstská radnice v Praze byla jako první radnice v Čechách založena roku 1338. Privilegium postavit radnici získali staroměstští měšťané od krále Jana Lucemburského. Staroměstskou radnici tvoří komplex několika domů přiléhajících ke Staroměstskému náměstí. Domy byly v průběhu doby postupně připojovány do jednoho celku podle potřeby správy Starého Města pražského.
Vzdálenost: 1km
Staroměstský Orloj - Staroměstský orloj je součástí Staroměstské radnice a patří mezi ty nejznámější z orlojů. Byl vytvořen hodinářem Mikulášem z Kadaně. Jeho první astronomicko-astrologická část pochází z roku 1410.
Vzdálenost: 1km
Staronová synagoga - Staronová synagoga v Praze patří mezi jednu z nejstarších synagog v Evropě, která se stále používá k náboženským obřadům. Zároveň je tato budova jednou z nejstarších dochovaných synagog ve střední Evropě a také nejstarší dochovanou stavbou Josefova.
Vzdálenost: 1km
Anežský klášter - Anežský klášter byl založen v letech 1233-1234 Anežkou Přemyslovnou a králem Václavem I. Anežka osobně se pak stala jeho první abatyší. Klášter se nachází v severovýchodní části historického území Starého Města.
Vzdálenost: 1km
Rudolfinum - Novorenesanční Rudolfinum se řadí mezi nejvýznamnější stavby České republiky postavené v tomto stylu. Již v době svého vzniku v druhé polovině 19. století se Rudolfinum svým pojetím víceúčelového domu stalo unikátem evropského významu. I dnes je Rudolfinum nejvýznamnějším centrem kulturního dění v Praze.
Vzdálenost: 1km
Karolinum - Karolinum je architektonický komplex v Praze na Starém Městě. Nalézá se zde sídlo rektorátu Univerzity Karlovy. Ve své minulosti sloužilo Karolinum jako univerzitní kolej, později sídlo právnické a lékařské fakulty, mezi světovými válkami dokonce sídlo německé univerzity.
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Čížovka - Rozhledna Čížovka byla vyhlášena "Rozhlednou roku", podílí se významně na kulturním obohacení zdejšího kraje již od roku 2017.
Rozhledna Dneboh - Rozhledna Dneboh z roku 2012 je mezi vyhlídkovými stavbami v České republice raritou. Vznikla z bývalé trafostanice postavené v období reálného socialismu.
Rozhledna Třenická hora - Rozhledna Třenická hora je ve skutečnosti telekomunikační stožár mobilních operátorů, postavený v roce 2007.
Rozhledna Bedřichova vyhlídka - Bedřichova vyhlídka je 14 metrů vysoká stavba dřevěné rozhledny, postavená v roce 2018. Přístup na vrcholový ochoz zajišťuje točité schodiště se 66 schody. 

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.