Janovice v Podještědí - místa v okolí
Zámek Lemberk
- Původně jeden z nejstarších šlechtických hradů v Čechách, přestavěný v 16. století na renesanční zámek a posléze v 17. století upravený barokně, nejvíce proslul jako sídlo svatořečené Zdislavy z Lemberka. Dnešní malebný zámek s dochovanými architektonickými památkami čtyř stavebních slohů se tyčí na strmém ostrohu nad údolím Panenského potoka u obce Lvová, asi 3 km severovýchodně od městečka Jablonné v Podještědí. Na Lemberku se pořádají také výstavy, koncerty a divadelní představení, v kapli probíhají svatby a mše. V blízkosti zámku, opředeném řadou pověstí a záhad, najdeme mj. i barokní zahradu a tzv. Zdislavinu studánku.
Lipová alej Jablonné v Podještědí
- Lipová alej v Jablonném v Podještědí směřuje od Zdislaviny kaple k letohrádku Bredov.
Vyhlídková věž Jablonné v Podještědí
- Vyhlídková věž v Jablonném v Podještědí slouží jako rozhledna od roku 2002, po rekonstrukci objektu bývalého farního kostela.
Vodní dílo Stráž pod Ralskem
- Vodní dílo Stráž pod Ralskem je také někdy označováno jako Horecký rybník. Původně se jednalo o rybník, který za mnoho desítek let prošel několika úpravami. V současné době slouží k regulaci průtoku vody v řece Ploučnici a také k rekreaci.
Zdeněk Týkal
- Půjčovna má k dispozici lodě, kajaky a kánoe na řekách Jizera, Smědá a Ploučnice.
Zřícenina hradu Děvín (Česká Lípa)
- Děvín je zřícenina hradu v Ralské pahorkatině v okrese Česká Lípa. Zajímavostí je, že hrad nebyl nikdy dobyt. Byl ale při obléhání značně poškozen.
Zbytky hradu Stohánek
- Stohánek je pozůstatek, zčásti kamenného a zčásti dřevěného, skalního hradu a poustevny v bývalém vojenském prostoru Ralsko v okrese Česká Lípa. Od roku 1996 je hrad spolu se skaliskem, na kterém stojí, a se smíšeným lesem v jeho okolí, součástí přírodní památky Stohánek.
Workout park Hrádek nad Nisou
- V Hrádku nad Nisou je k dispozici široké veřejnosti po celý rok zdarma venkovní cvičiště.
Průrva Ploučnice
- Průrva Ploučnice je umělý vodní kanál mezi Stráží a Novinami pod Ralskem. Tento zajímavý tunel v pískovcové skále je přezdíván jako Čertova díra, Pekelný jícen, nebo Hromová rána. Za vhodného stavu vody tudy proplouvají vodáci, kteří ovšem netrpí klaustrofobií.
Hrad a zámek Grabštejn
- Jeden z nejstarších severočeských hradů, nazývaný dříve Grafenstein, se tyčí na strmém ostrohu nedaleko údolí řeky Lužické Nisy poblíž hranic s Německem a Polskem; najdeme jej u obce Chotyně, asi 3 km od Hrádku nad Nisou a cca 18 km severozápadně od Liberce. Původně gotický hrad ze 13. století, přestavěný ve druhé polovině 16. století na honosný renesanční zámek, je spjat především s pány z Donína a s rodem Gallasů, později Clam-Gallasů (mj. klasicistní úpravy v 19. století). Poté, co byl Grabštejn r. 1945 zestátněn, sloužil jako sídlo armády, po jejímž odchodu devastace neudržovaného objektu vyvrcholila. Po r. 1989 začala náročná rekonstrukce hradu, vedoucí nejen k záchraně této citelně poškozené památky, ale i k jejímu zpřístupnění veřejnosti (od r. 1992). Klenotem Grabštejna je unikátní renesanční kaple sv. Barbory se vzácnými freskami z 16. století. Kolem zámku se rozprostírá anglický park se vzácnými dřevinami. Hrad bývá dějištěm řady kulturních a společenských akcí (koncerty, výstavy, festivaly aj.).