Vodní dílo Stráž pod Ralskem

Vodní dílo Stráž pod Ralskem je také někdy označováno jako Horecký rybník. Původně se jednalo o rybník, který za mnoho desítek let prošel několika úpravami. V současné době slouží k regulaci průtoku vody v řece Ploučnici a také k rekreaci.

Rybník pochází z let 1912 – 1915, tehdy byl zbudován za pomocí dřevěné konstrukce z roštů a pilotů, aby reguloval průtok na řece Ploučnici a chránil okolní obce před povodňovou vlnou.  V roce 1926 došlo k první stavební úpravě sypané hráze, byl postaven bezpečnostní přeliv. Hráz byla v té době vysoká 7 metrů a dlouhá bezmála 1 kilometr. V koruně hráze již tehdy vedla silnice II. třídy.

Hráz utrpěla značné škody zejména při okupaci republiky sovětskými vojsky, nedaleko odtud byl zřízen speciální vojenský prostor.  V roce 1974 byly v hrázi objeveny první trhliny a teprve v roce 1990 byla silnice na hrázi uzavřena pro svůj havarijní stav.

Rekonstrukce hráze se prováděla až v letech 1996 – 1997. Celková plocha vodní nádrže je 42 hektarů, hráz zadržuje necelé dva miliony kubíků vody. Dnes se přehrada využívá k rekreačním účelům, voda však není vhodná ke koupání. Nachází se zde dobře vybavený areál vodního lyžování, je tu k dispozici restaurace, několik kiosků a vodní vlek.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 29.11.2020
Déšť se sněhem
2°C
1°C
Srážky: 0.2mm
Tlak: 1024.6hPa
Vítr: 4m/s
z severo-západu
Zítra
Pondělí 30.11.
Polojasno
1°C
-2°C
Úterý
1.12.2020
Zataženo
1°C
0°C
Středa
2.12.2020
Polojasno
2°C
-4°C
Čtvrtek
3.12.2020
Sněžení
0°C
-1°C

Kontakt

Adresa:
Stráž pod Ralskem 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Zdeněk Týkal - Půjčovna má k dispozici lodě, kajaky a kánoe na řekách Jizera, Smědá a Ploučnice.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 8km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Holedná - Téměř hotová rozhledna v Brně, bude vysoká 35 metrů. Z této výšky bude velmi pěkný pohled na téměř celé město a blízké okolí.
Rozhledna Salaš - Rozhledna Salaš je zajímavá, netradiční stavba vyhlídkové věže z roku 2015.
Rozhledna Rovnina - Rozhledna Rovnina je telekomunikační stožár z ocelových nosníků, vysoký 50 metrů.
Rozhledna Pod Vojanskú - Rozhledna Pod Vojanskú je vyhlídková věž ze smrkového dřeva, vysoká 13 metrů.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.