Vodní dílo Stráž pod Ralskem

Vodní dílo Stráž pod Ralskem je také někdy označováno jako Horecký rybník. Původně se jednalo o rybník, který za mnoho desítek let prošel několika úpravami. V současné době slouží k regulaci průtoku vody v řece Ploučnici a také k rekreaci.

Rybník pochází z let 1912 – 1915, tehdy byl zbudován za pomocí dřevěné konstrukce z roštů a pilotů, aby reguloval průtok na řece Ploučnici a chránil okolní obce před povodňovou vlnou.  V roce 1926 došlo k první stavební úpravě sypané hráze, byl postaven bezpečnostní přeliv. Hráz byla v té době vysoká 7 metrů a dlouhá bezmála 1 kilometr. V koruně hráze již tehdy vedla silnice II. třídy.

Hráz utrpěla značné škody zejména při okupaci republiky sovětskými vojsky, nedaleko odtud byl zřízen speciální vojenský prostor.  V roce 1974 byly v hrázi objeveny první trhliny a teprve v roce 1990 byla silnice na hrázi uzavřena pro svůj havarijní stav.

Rekonstrukce hráze se prováděla až v letech 1996 – 1997. Celková plocha vodní nádrže je 42 hektarů, hráz zadržuje necelé dva miliony kubíků vody. Dnes se přehrada využívá k rekreačním účelům, voda však není vhodná ke koupání. Nachází se zde dobře vybavený areál vodního lyžování, je tu k dispozici restaurace, několik kiosků a vodní vlek.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 21.8.2018
Deštivo
21°C
19°C
Srážky: 1.1mm
Tlak: 1021.4hPa
Vítr: 2.8m/s
z severu
Zítra
Středa 22.8.
Polojasno
27°C
22°C
Čtvrtek
23.8.2018
Polojasno
29°C
21°C
Pátek
24.8.2018
Silný déšť
25°C
14°C
Sobota
25.8.2018
Zataženo
20°C
14°C

Kontakt

Adresa:
Stráž pod Ralskem 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Zdeněk Týkal - Půjčovna má k dispozici lodě, kajaky a kánoe na řekách Jizera, Smědá a Ploučnice.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 2km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 8km

Nová místa

+ přidat
Vodní nádrž Tatrovice - Vodní nádrž Tatrovice nedaleko od obce Jindřichovice je zásobena vodou z Tatrovického potoka. Přehrada vznikla v rozmezí let 1966 – 1969.
Vodní nádrž Horní Bečva - Vodní nádrž Horní Bečva na horním toku Rožnovské Bečvy je jedním z nejkrásnějších vodních rezervoárů v Beskydech.
Vodní nádrž Újezd - Vodní nádrž Újezd na říčce Bílině pokrývá plochu zhruba 15 hektarů Mostecké pánve. Maximální hloubka vody v nádrži činí 12 metrů, přehradní hráz je zemní, sypaná, široká 9 metrů a vysoká 14 metrů.
Přehrada Láz - Přehrada Láz na řece Litávce byla postavena v letech 1818 – 1822 za účelem zásobovat užitkovou vodou příbramské hutě a doly. Její původní název byl Erzherzog Franz Karl Teich No. 1, šlo pochopitelně o vodní nádrž v Rakousko-Uhersku. V letech 1857 – 1859 byla hráz poprvé rekonstruována, v důsledku havárie. Další rekonstrukce proběhla až o více než sto let později v letech 1991 – 1993.

Nové ubytování

+ přidat
APARTMÁN ČERNÝ DŮL - Nabízíme ubytování ve stylovém apartmánu v obci Černý Důl v Krkonoších. Apartmán Černý Důl se nachází v klidné části malebného náměstí a v těsné blízkosti lyžařského střediska (200m). Je tak ideální výchozí bod pro turistiku, cyklistiku a lyžování.
Penzion POHODA - Nabízíme ubytování v rodinném penzionu s přátelskou atmosférou a osobním přístupem. Penzion leží v srdci Karlovarského kraje. jeho poloha je vhodná pro klidnou i aktivní dovolenou, při pracovní cestě a je ideálním místem i pro romantické víkendové pobyty.
Dětenice - pezion u Ungerů-středověká hospoda - Penzion u Ungerů se nachází 250 m od středověké hopody se super zábavou a pohoštěnim
HOŘOVICKÁ CHATA - Rekreační chata v letovisku Cholín s 18 pokoji / 63 lůžek na Slapské přehradě, s celoročním provozem,přímý bus do Prahy, vhodné pro rodiny s dětmi, školy.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace POHODA - Pouze domácí kuchyně v krásném "retro" prostředí. Otevírací doba: denně 12:00 - 22:00 V naší rodinné restauraci POHODA vaříme pouze domácí jídla, žádné polotovary. Točíme regionální pivko od Strakonického pivovaru Přijďte ochutnat například - Knedlíčkovou polévku - Pečenou kachničku, bramborový knedlík, červené zelí - Hovězí "Hydčický" gulášek, houskový knedlík - Borůvkové knedlíky se šlehačkou - Bramborové knedlíky plněné uzeným masem - Boloňské špagety sypané sýrem - Vepřové výpečky, houskový knedlík, bílé zelí Dále zajišťujeme ubytování ve skromných, ale čistých a útulných pokojíčkách.
Ristorante Nolita - Středomořská Restaurace Pizza Pasta Grill
U Divišů - Zveme Vás do restaurace U Divišů, která nabízí příjemné vnitřní i venkovní posezení, dobré jídlo za skvělou cenu polední menu od 89,- a speciality jako kapří hranolky. Najdete nás na Hlavní třídě v Kladně. Tešíme se
Green Coco bar - Vychutnejte si svěží smoothie, zeleninové saláty, tortilly nebo chia puding, to vše a mnoho dalšího pro Vás připravujeme čerstvé každý den.