Plzeňská pahorkatina - Místa
celá ČRZřícenina hradu Netřeb
- Zřícenina hradu Netřeb nedaleko obce Kanice se vypíná na území stejnojmenné přírodní rezervace 800 let starých tisů. Od roku 1958 je stavba hradu chráněna jako kulturní památka.
Zámek Petrohrad
- Zámek Petrohrad patří k architektonickým skvostům v okrese Louny. Dnes je však veřejnosti nepřístupný - od roku 1952 je zde umístěna psychiatrická léčebna.
Plasy
- Město Plasy vzniklo v souvislosti se založením cisterciáckého kláštera ve 12. století. Klášter byl vyhlášen Národní kulturní památkou a ve městě dnes žije přibližně 2500 obyvatel.
Farmapark u Toma
- Farmapark u Toma leží jen pár kilometrů od Plzně a byl otevřen v říjnu 2021. Na návštěvníky tu čeká spousta zvířátek, zábava a poznání. Farmapark u Toma nabízí projížďky na ponících, komentované krmení i prohlídky farmaparku na míru pro skupiny.
Přeštice
- Město Přeštice je domovem pro necelých 7 a půl tisíce obyvatel. Nejznámější památkou je zde barokní skvost - kostel Nanebevzetí Panny Marie. Městem protéká řeka Úhlava, kterou splouvají vodáci, vyhledávající především romantiku poklidné krajiny.
Rabštejn nad Střelou
- Rabštejn nad Střelou kdysi býval hrdým královským městem. Postupně však jeho význam upadal a dnes je spolu se svou bývalou administrativní součástí, vesničkou Kotaneč, částí města Manětína.
Zámek Liblín
- Zámek Liblín se nachází v centru obce Liblín v okrese Rokycany. Obec velmi dobře znají vodáci, plující po řece Berounce - v Liblíně je již mnoho let v provozu vyhlášený vodácký kemp. Barokní zámek s klasicistní úpravou je dnes veřejnosti nepřístupný, slouží jako Domov sociálních služeb (ústav sociální péče).
Rozhledna Krkavec
- Jedna z nejstarších kamenných rozhleden na našem území s názvem Krkavec, známá též jako Simlova rozhledna, pochází z přelomu 19. a 20. století.
Hrad Nový Herštejn
- Hrad Nový Herštejn založil s největší pravděpodobností Bušek II. Z Velhartic v polovině 14. století, jehož jméno je svázáno s Karlem IV. Podle některých pramenů však zakladatelem hradu byl Protivec z Herštejna již na konci 13. století. Dochované zdivo ovšem pochází ze 14. století.
Rozhledna Tobiášův vrch
- Rozhledna Tobiášův vrch byla postavena v roce 1999, jedná se o ocelový stožár telefonních operátorů, který zároveň slouží pro veřejnost jako vyhlídkový bod.
Rozhledna Senecká hora
- Rozhledna Senecká hora u obce Pavlíkov v okrese Rakovník byla spolu s turistickou trasou a vlastivědnými panely postavena nákladem 6 milionů korun v roce 2015.
Zámek Luhov
- Barokní soukromý zámek Luhov se nachází v okresu Plzeň Sever nedaleko přehrady Hracholusky. Otevřeno pro veřejnost má pouze o víkendech od května do září.
Konstantinovy Lázně
- Konstantinovy lázně jsou lázně nacházející se v Plzeňském kraji. Jsou umístěny ve stejnojmenném městě, které se nachází 35 km od Plzně.
Rozhledna Štěpánka u Zemětic
- Poměrně netradiční pojetí vyhlídkové věže zvolil jistý Petr Štěpanovský, který nedaleko Plzně zakoupil pozemek s krásnými výhledy na blízké okolí. Nechal zde vystavět cihlovou stavbu s dřevěným ochozem a stříškou. Stavba trvala zhruba tři roky.
Rozhledna Sylván
- Vyhlídková věž Sylván slouží zároveň jako vysílač mobilního operátora T-mobile. Byla postavena v roce 2001 nedaleko západočeské metropole Plzeň, přístupná veřejnosti byla však až od roku 2003.
Rozhledna Háčkovaná věž
- Rozhledna Háčkovaná věž je neobvyklý projekt postavený při příležitosti výstavy Restart, která probíhala v roce 2015 uvnitř bývalého depa plzeňského dopravního podniku.
Rozhledna Šťastná věž
- Rozhledna Šťastná věž ve Spáleném Poříčí vznikla unikátním způsobem. Je postavena na vrcholku bývalé budovy skladu nábytkářské společnosti.
Rozhledna Na skále
- Rozhledna Na skále u obce Železný Újezd je ocelová konstrukce telekomunikačního stožáru mobilních operátorů, která tu byla vztyčena v roce 2001.
Plasy
- Jsme soukromá zoologická zahrada, která se nachází ve městě Plasy, na severu Plzeňska. Koncipována je jako Cesta kolem světa, se záměrem propojit zábavu, aktivní odpočinek a vzdělání. Zvolili jsme proto trochu jiný model, jak by mohla ZOO fungovat, podobný moderním zahradám v západní Evropě či v USA a pojali jí jako takové čtyři v jednom.
Plzeň - Hlavní nádraží
- Výpravní budova Hlavního nádraží v Plzni i s jejím okolím byla v roce 2000 vyhlášena Kulturní památkou České republiky. Výpravní budova je v majetku Českých drah a železniční uzel je plně elektrifikovaný. Toto centrální železniční nádraží v Plzni je v provozu již od roku 1862.