Plasy

Město Plasy vzniklo v souvislosti se založením cisterciáckého kláštera ve 12. století. Klášter byl vyhlášen Národní kulturní památkou a ve městě dnes žije přibližně 2500 obyvatel.

Město Plasy se postupně vytvořilo kolem plaského cisterciáckého kláštera. Zakládací listina kláštera byla podepsána knížetem Vladislavem II. v roce 1144. Klášter byl terčem útoků husitských vojsk a v roce 1785 byl zrušen císařem Josefem II. Majetek kláštera pak přešel pod správu náboženského fondu.

 

V roce 1826 zakoupil v dražbě panství v Plasích ministr a kancléř rakouského císařství Klemens Wenzel von Metternich. Brzy nato se ve městě začaly stavět továrny na zpracování železné rudy - na výrobu šedé litiny a domky pro dělníky. Některé budovy kláštera byly zbourány a zdivo použito právě na stavbu těchto průmyslových objektů. Hutě nakonec zanikly v roce 1875, protože se neustále prodražovala doprava železné rudy ze vzdálených lokalit. 19. století však rozkvět města podpořila dokončená železniční trať Plzeň - Žatec. Na přelomu století tu byly v provozu pila, parní pivovar, telegrafní úřad, poštovní úřad, četnická stanice, parní mlýn, pět hostinců, lékárna, čtyři kupci, fungoval tu dobrovolný hasičský sbor, občansko-řemeslnická beseda, pěvecký spolek Střela, odbor Červeného kříže, spořitelní a záložní spolek, všeodborová dělnická organizace Rovnost a později i tělocvičná jednota Sokol, včelařský spolek a Dělnická tělocvičná jednota.

 

Od roku 1920 se město začalo postupně elektrifikovat, staré lihové veřejné osvětlení bylo nahrazeno elektrickým. V letech 1934 - 35 byla postavena nová budova obecního úřadu na pozemku bývalého smetiště. Nebývalý příliv obyvatel do města nastal po Mnichovské dohodě v roce 1938. Počet obyvatel tu přesáhl dva tisíce a tento stav setrval až do konce války. V současné době žije v Plasích přibližně 2500 obyvatel.

 

 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Sobota 17.8.2019
Déšť
22°C
18°C
Srážky: 0.1mm
Tlak: 1013.6hPa
Vítr: 3.7m/s
z jiho-západu
Zítra
Neděle 18.8.
Skoro jasno
27°C
21°C
Pondělí
19.8.2019
Polojasno
21°C
18°C
Úterý
20.8.2019
Déšť
22°C
16°C
Středa
21.8.2019
Skoro jasno
21°C
14°C

Kontakt

Adresa:
Plasy 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Járy Cimrmana Březová nad Svitavou - V roce 2007 byla slavnostně uvedena do provozu rozhledna Járy Cimrmana v Březové nad Svitavou. Její oficiální název zní "Dobře utajená rozhledna Járy Cimrmana", a to z toho důvodu, že po trase naučné stezky, odkud je přístupná, není z dálky prakticky vůbec viditelná.
Rozhledna Březinka - V Bernarticích v okrese Tachov byla na vrcholu kopce s názvem V březinkách vztyčena v roce 2001 ocelová konstrukce telekomunikační věže. 
Rozhledna Hláska - Růžový vrch - Hora sv. Kateřiny - V roce 1902 byla na Růžovém vrchu postavena kamenná válcová věž s dřevěnou nástavbou, která se v roce 2001 podrobila rozsáhlé rekonstrukci.
Morava Camp - Ubytování v rekreačním a volnočasovém areálu v srdci Moravy - malebném městečku Mohelnice.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Zlatý Zajíc - Rodinný hotel se nachází v centru Libochovic.Pořádáme akce,svatby,večírky.Stravování je pouze pro hotelové hosty dle přání zákazníka.Jsme schopni nabídnout bezlepkovou dietu,kompletní cukrářský sortiment pro svatby i oslavy.Kapacita hotelu je až 28 lůžek.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - RODINNÝ PENZION V KRUŠNÝCH HORÁCH Pension v Údolí Králů leží v obci Háj pod Klínovcem, 150m od hotelu NÁSTUP a zároveň u sedačkové lanovky. Směrem na Háje po pravé straně, s šedočervenou fasádou s nápise u Janičky.
Vila FILIP - Rodinný dům využívají rodiny s dětmi v létě k rekreaci. Je prostorný, kompletně vybavený, kapacita 7 ložnic s 20ti lůžky. Vlastní zahrada a zapuštěný bazén 8x4 m. Obsazuje se celý, nebo nabízí dva samostatné apartmány. Lze ubytovat i pracovníky firem.
Domek Smrž - Zděný domek v zahradě je využíván rekreanty, příležitostně slouží pro ubytování pracovníků firem. Kapacita 10 lůžek. Je kompletně vybavený, k dispozici bazén 5x3 m, zahrada, krytá osvětlená pergola. Vzhledem ke své poloze nabízí klid a soukromí.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.
Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou