Plasy

Město Plasy vzniklo v souvislosti se založením cisterciáckého kláštera ve 12. století. Klášter byl vyhlášen Národní kulturní památkou a ve městě dnes žije přibližně 2500 obyvatel.

Město Plasy se postupně vytvořilo kolem plaského cisterciáckého kláštera. Zakládací listina kláštera byla podepsána knížetem Vladislavem II. v roce 1144. Klášter byl terčem útoků husitských vojsk a v roce 1785 byl zrušen císařem Josefem II. Majetek kláštera pak přešel pod správu náboženského fondu.

 

V roce 1826 zakoupil v dražbě panství v Plasích ministr a kancléř rakouského císařství Klemens Wenzel von Metternich. Brzy nato se ve městě začaly stavět továrny na zpracování železné rudy - na výrobu šedé litiny a domky pro dělníky. Některé budovy kláštera byly zbourány a zdivo použito právě na stavbu těchto průmyslových objektů. Hutě nakonec zanikly v roce 1875, protože se neustále prodražovala doprava železné rudy ze vzdálených lokalit. 19. století však rozkvět města podpořila dokončená železniční trať Plzeň - Žatec. Na přelomu století tu byly v provozu pila, parní pivovar, telegrafní úřad, poštovní úřad, četnická stanice, parní mlýn, pět hostinců, lékárna, čtyři kupci, fungoval tu dobrovolný hasičský sbor, občansko-řemeslnická beseda, pěvecký spolek Střela, odbor Červeného kříže, spořitelní a záložní spolek, všeodborová dělnická organizace Rovnost a později i tělocvičná jednota Sokol, včelařský spolek a Dělnická tělocvičná jednota.

 

Od roku 1920 se město začalo postupně elektrifikovat, staré lihové veřejné osvětlení bylo nahrazeno elektrickým. V letech 1934 - 35 byla postavena nová budova obecního úřadu na pozemku bývalého smetiště. Nebývalý příliv obyvatel do města nastal po Mnichovské dohodě v roce 1938. Počet obyvatel tu přesáhl dva tisíce a tento stav setrval až do konce války. V současné době žije v Plasích přibližně 2500 obyvatel.

 

 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Plasy 

Místa v okolí

Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Vyhlídka na vodojemu - V Albrechticích v Jizerských horách, mezi dvěma vleky skiareálu Detoa, je postaven vodojem.
Lodekoza.cz - lodekoza.cz Jsme rodinná půjčovna kánoi a raftů na Jizeře.Půjčovna koloběžek na Malé Skále
Rozhledna Městská věž Třebíč - Městská věž v Třebíči je vysoká 75 metrů a z výšky 35 metrů nad zemí můžete z vyhlídkového ochozu pozorovat město a jeho blízké okolí. 
Městská věž kostela Nanebevzetí Panny Marie - Městská věž v Jindřichově Hradci slouží veřejnosti jako rozhledna.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.