Plasy

Město Plasy vzniklo v souvislosti se založením cisterciáckého kláštera ve 12. století. Klášter byl vyhlášen Národní kulturní památkou a ve městě dnes žije přibližně 2500 obyvatel.

Město Plasy se postupně vytvořilo kolem plaského cisterciáckého kláštera. Zakládací listina kláštera byla podepsána knížetem Vladislavem II. v roce 1144. Klášter byl terčem útoků husitských vojsk a v roce 1785 byl zrušen císařem Josefem II. Majetek kláštera pak přešel pod správu náboženského fondu.

 

V roce 1826 zakoupil v dražbě panství v Plasích ministr a kancléř rakouského císařství Klemens Wenzel von Metternich. Brzy nato se ve městě začaly stavět továrny na zpracování železné rudy - na výrobu šedé litiny a domky pro dělníky. Některé budovy kláštera byly zbourány a zdivo použito právě na stavbu těchto průmyslových objektů. Hutě nakonec zanikly v roce 1875, protože se neustále prodražovala doprava železné rudy ze vzdálených lokalit. 19. století však rozkvět města podpořila dokončená železniční trať Plzeň - Žatec. Na přelomu století tu byly v provozu pila, parní pivovar, telegrafní úřad, poštovní úřad, četnická stanice, parní mlýn, pět hostinců, lékárna, čtyři kupci, fungoval tu dobrovolný hasičský sbor, občansko-řemeslnická beseda, pěvecký spolek Střela, odbor Červeného kříže, spořitelní a záložní spolek, všeodborová dělnická organizace Rovnost a později i tělocvičná jednota Sokol, včelařský spolek a Dělnická tělocvičná jednota.

 

Od roku 1920 se město začalo postupně elektrifikovat, staré lihové veřejné osvětlení bylo nahrazeno elektrickým. V letech 1934 - 35 byla postavena nová budova obecního úřadu na pozemku bývalého smetiště. Nebývalý příliv obyvatel do města nastal po Mnichovské dohodě v roce 1938. Počet obyvatel tu přesáhl dva tisíce a tento stav setrval až do konce války. V současné době žije v Plasích přibližně 2500 obyvatel.

 

 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 21.4.2021
Polojasno
14°C
5°C
Srážky: 0.4mm
Tlak: 1014.8hPa
Vítr: 2.1m/s
z západo-severo-západu
Zítra
Čtvrtek 22.4.
Jasno
8°C
2°C
Pátek
23.4.2021
Jasno
9°C
0°C
Sobota
24.4.2021
Polojasno
11°C
1°C
Neděle
25.4.2021
Jasno
10°C
2°C

Kontakt

Adresa:
Plasy 

Místa v okolí

Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Lidové sady - Rozhledna Lidové sady v Liberci pochází z roku 1901. Sloužila veřejnosti až do poloviny 50. let minulého století.
Rozhledna Liberecká výšina - Rozhledna Liberecká výšina pochází z roku 1901. V roce 2013 byla podrobena rozsáhlé rekonstrukci a dnes je přístupná veřejnosti.
Rozhledna Čebínka - Rozhledna Čebínka je 35 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů, postavený v roce 2002.
Rozhledna Ostrá Horka - Rozhledna Ostrá horka byla postavena v roce 2008.

Nové ubytování

+ přidat
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.