Plasy

Město Plasy vzniklo v souvislosti se založením cisterciáckého kláštera ve 12. století. Klášter byl vyhlášen Národní kulturní památkou a ve městě dnes žije přibližně 2500 obyvatel.

Město Plasy se postupně vytvořilo kolem plaského cisterciáckého kláštera. Zakládací listina kláštera byla podepsána knížetem Vladislavem II. v roce 1144. Klášter byl terčem útoků husitských vojsk a v roce 1785 byl zrušen císařem Josefem II. Majetek kláštera pak přešel pod správu náboženského fondu.

 

V roce 1826 zakoupil v dražbě panství v Plasích ministr a kancléř rakouského císařství Klemens Wenzel von Metternich. Brzy nato se ve městě začaly stavět továrny na zpracování železné rudy - na výrobu šedé litiny a domky pro dělníky. Některé budovy kláštera byly zbourány a zdivo použito právě na stavbu těchto průmyslových objektů. Hutě nakonec zanikly v roce 1875, protože se neustále prodražovala doprava železné rudy ze vzdálených lokalit. 19. století však rozkvět města podpořila dokončená železniční trať Plzeň - Žatec. Na přelomu století tu byly v provozu pila, parní pivovar, telegrafní úřad, poštovní úřad, četnická stanice, parní mlýn, pět hostinců, lékárna, čtyři kupci, fungoval tu dobrovolný hasičský sbor, občansko-řemeslnická beseda, pěvecký spolek Střela, odbor Červeného kříže, spořitelní a záložní spolek, všeodborová dělnická organizace Rovnost a později i tělocvičná jednota Sokol, včelařský spolek a Dělnická tělocvičná jednota.

 

Od roku 1920 se město začalo postupně elektrifikovat, staré lihové veřejné osvětlení bylo nahrazeno elektrickým. V letech 1934 - 35 byla postavena nová budova obecního úřadu na pozemku bývalého smetiště. Nebývalý příliv obyvatel do města nastal po Mnichovské dohodě v roce 1938. Počet obyvatel tu přesáhl dva tisíce a tento stav setrval až do konce války. V současné době žije v Plasích přibližně 2500 obyvatel.

 

 

 

 

 

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Středa 24.4.2019
Jasno
20°C
15°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1007.1hPa
Vítr: 2.6m/s
z jiho-východu
Zítra
Čtvrtek 25.4.
Skoro jasno
22°C
15°C
Pátek
26.4.2019
Zataženo
23°C
11°C
Sobota
27.4.2019
Déšť
11°C
7°C
Neděle
28.4.2019
Zataženo
13°C
8°C

Kontakt

Adresa:
Plasy 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 7km
Vzdálenost: 6km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Přilba - Přilba je název hory na Šumavě, nedaleko Kvildy a Churáňova. Na jejím úpatí se nachází horská osada Nové Hutě.
Jelení hora - Jelení hora je jedna z krkonošských tisícovek nedaleko Malé Úpy. 
Orel (hora) - Orel je název jedné z šumavských tisícovek, najdete ji nedaleko horského střediska Kvilda.
Chlum (hora) - Chlum je název jedné ze šumavských tisícovek. Nachází se uvnitř areálu vojenského újezdu Boletice. Zároveň se jedná o šestý nejvyšší vrchol v okrese Český Krumlov.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion U Kohoutka - Penzion U Kohoutka
Turistická ubytovna Porta Bohemica - Provozujeme turistickou ubytovnu s celkovou kapacitou 21 míst v centru Litoměřické vinařské oblasti, ležící přímo na Labské cyklostezce. K dispozici jsou čtyř, sedmi a desetilůžkové pokoje. Ubytovna slouží výhradně cyklistům, turistům, rybářům apod. K dispozici je sociální zařízení, vybavená kuchyňka, úschovna kol, ohniště.
Apartmány Vlčková - ubytování Zlín - Ubytování nedaleko města Zlín v soukromých luxusně vybavených apartmánech a 4km od Zoo Lešná v obci Vlčková.
Chalupa Krkonoše - lenné ubytování - ubytování v soukromí

Nové restaurace

+ přidat
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.
Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou
Brdská restaurace - Nově zrekonstruovaná rodinná restaurace s celoročním provozem zasazená na okraji města Dobříše. Ideální místo pro aktivní či pasivní odpočinek se zodpovědným přístupem k našim zákazníkům.Preferujeme domácí kuchyni, zdravou úpravu pokrmů a čerstvost surovin.
Rodinná kavárna Zanzík - Kavárna je uzpůsobena pro rodiny s dětmi. Snažili jsme se vytvořit MÍSTO, : kde si děti můžou hrát a přitom se i rozvíjet, něco se naučit, rády se vrací za „tetou“, která má přátelský přístup kde kojenci mají svůj koutek, ohrádku, lehátka kde si můžu v klidu povídat s přáteli, mít obchodní schůzku, pracovat nebo si jen tak číst