Jihočeský kraj - Místa na řekách

celá ČR

Jez Krkavec

- Jez Krkavec na řece Nežárce, ř. km. 3,9 se šikmou pozvolnou spádovou deskou není sjízdný - pod spádnicí je poměrně vysoký schod a za vyššího stavu vody se pod jezem tvoří nebezpečné vývařiště. Zdolávání jezu rovněž komplikují kameny pod jezem.
Jez Krkavec

Jez Frahelž (Klec)

- Jez Frahelž (někdy také uváděný jako jez u obce Klec) na řece Lužnici ř. km. 86,3 patří k těm atraktivním místům, které činí plavbu po Lužnici zajímavou a jedinečnou. Za nižšího stavu vody, který tu obvykle bývá v letních měsících, je sklopná spádová deska často využívána k vodním radovánkám. Jez je nutné překonat přenášením (obvykle po levém břehu), ale koupání pod jezem za vhodného počasí je neodolatelné.
Jez Frahelž (Klec)

Podskalský jez Písek

- Podskalský jez Písek na řece Otavě, ř. km. 25,8 může být při větším vodním stavu smrtelně nebezpečný. Levá část jezu má parabolický profil a tvoří pod jezem nebezpečné vývařiště. Pravá část jezu je pozvolná a za nižšího stavu vody je sjízdná. Propust je nesjízdná s vysokým skokem.
Podskalský jez Písek

Jez Tábor III. (Veselý - Čelkovice)

- Jez Tábor III. na ř. km. 40,0 řeky Lužnice je sice konstruován se šikmou spádovou deskou, ovšem již za středního stavu vody se pod jezem tvoří nebezpečný silný vodní válec. Za nižší a střední vody lze zastavit vpravo na koze a lodě stáhnout propustí, případně přenášet. Za vyšší vody je vhodnější zakotvit vlevo a pracně přenášet po břehu do vzdálenosti asi 100 metrů pod jez. Zhruba 300 metrů pod jezem je postaven velmi pěkný obloukový železobetonový most Antonína Švehly - byl vybudován v letech 1934 - 35. Most je vysoký 25 metrů, dlouhý 167 metrů a při průjezdu pod mostem zde vodáci často zkouší hlasovou ozvěnu.
Jez Tábor III. (Veselý - Čelkovice)

Jiráskův jez České Budějovice

- Jiráskův jez v Českých Budějovicích na řece Vltavě, ř. km. 239,6 přehradil řeku mezi atletickým stadionem a tenisovými kurty, za městským koupalištěm. Toto malebné místo městské části jihočeské metropole je osázené vzrostlými listnatými stromy a je vzdálené jen několik stovek metrů od historického centra města. Jez je vybaven sportovní propustí s retardačními zdrhly, která ovšem bývá zavřená a jez tudíž není možné sjíždět. Musí se pracně přenášet podél levého břehu na poměrně dlouhou vzdálenost.
Jiráskův jez České Budějovice

Jez Tábor II. (Suchomelův ostrov)

- Jez Tábor II. (Suchomelův ostrov) na řece Lužnici, ř. km. 40,7 se šikmou pozvolnou spádovou deskou je za optimálního množství vody sjízdný po tělese jezu, případně otevřenou propustí u tábořiště Suchomelův Ostrov. Nad vysokým pravým břehem se tyčí vyhlídková věž Kotnov u Bechyňské brány, která by rozhodně neměla uniknout Vaší pozornosti, a která patří k oblíbeným turistickým cílům města Tábor.
Jez Tábor II. (Suchomelův ostrov)

Jez Slaník

- Jez Slaník na řece Otavě, ř. km. 51,0 je šikmý jez s pozvolnou spádnicí a vorovou propustí po levé straně. Jez je za optimálního vodního stavu sjízdný po spádnici nebo propustí (nahoře schod). Pod jezem kameny!
Jez Slaník

Jez Přeborovice

- Šikmý jez Přeborovice, ř. km. 43,6 se řadí k nesjízdným jezům na řece Otavě. Byla tu postavena Malá vodní elektrárna, která odebírá velkou část vody náhonem, a jez je v letních měsících často téměř bez vody. Pod jezem jsou navíc kameny a mělký úsek, při splouvání hrozí poškození plavidla.
Jez Přeborovice

Jez Kozlov

- Jez Kozlov na řece Otavě, ř. km. 68,2 je sice konstruován s pozvolnou šikmou spádovou deskou s malým schodem v koruně spádnice, ale není sjízdný. Pod jezem je rozeseto kamenité pole a mezi ostrými balvany hrozí nebezpečí úrazu a poškození plavidla.
Jez Kozlov

Hráz rybníka Rožmberk

- Hráz rybníka Rožmberk na řece Lužnici, na ř. km. 94,1 se řadí k namáhavě zdolávaným překážkám při plavbě po této malebné jihočeské řece. Dvanáct metrů vysoká hráz je u stavidla vybavena kamennými schody, na druhé straně pod elektrárnou je však břeh travnatý s vyšlapanou cestou a poměrně kluzký.
Hráz rybníka Rožmberk

Jez Pangl

- Jez Pangl na řece Otavě, ř. km. 40,8 je za optimálního stavu vody sjízdný po spádnici, případně vorovou propustí (nad propustí schod). Pro vodáky je zde příjemným překvapením občerstvení s posezením pod jezem na levém břehu.
Jez Pangl

Jez Horní mlýn - Herbertov

- Jez Horní mlýn - Herbertov, ř. km. 314,9 je vybaven dřevěnou sklopnou plošinou, která usnadňuje vodákům překonání tohoto vodního díla na řece Vltavě. Pod jezem se tvoří peřejnatý úsek, využívaný často jako cvičná peřej. V letních měsících počítejte s větší frekvencí vodáků a tím pádem i s tvorbou delší fronty na sjíždění jezu.
Jez Horní mlýn - Herbertov

Jez Matoušovský Mlýn (Dražice)

- Jez Matoušovský Mlýn na řece Lužnici na ř. km. 33,7 je konstruován s pozvolnou spádnicí a propustí uprostřed a je za optimálního stavu vody sjízdný. Nad jezem se nachází velmi pěkné místo pro táboření na tomto malebném dolním úseku řeky Lužnice.
Jez Matoušovský mlýn (Dražice)

Jez Tábor IV. (jez Pokorný)

- Jez Tábor IV. na ř. km. 39,3 řeky Lužnice s pozvolnou spádovou deskou se za optimální vody řadí k sjízdným jezům táborské kaskády. Pod jezem začíná úsek peřejí v úzkém zalesněném kaňonu, který patří k nejpůsobivějším místům této jihočeské řeky.
Jez Tábor IV. (jez Pokorný)

Jez Bechyně - Horní mlýn

- Jez Bechyně - Horní mlýn, ř. km. 12,0 přehradil řeku Lužnici několik desítek metrů pod známou dominantou města Bechyně - mostem Duha. Jez je možné za optimálních vodních stavů sjíždět vlevo vedle uzavřené vorové propusti, ale za vyšších vodních stavů se zde tvoří nebezpečný válec.
Jez Bechyně - Horní mlýn

Jez Tábor VI. (Benešův mlýn)

- Jez Tábor VI. (Benešův mlýn) na ř. km. 37,7 řeky Lužnice se řadí k suchým jezům, bez vody. Téměř veškerou nadrženou vodu z Lužnice odebírá elektrárna náhonem po pravé straně. Jez je nutné přenášet vlevo podél staré propusti a pod jezem dříve velmi pěkný úsek peřejí dnes vystřídaly jen smutně trčící kameny ve vyschlém říčním korytě.
Jez Tábor VI. (Benešův mlýn)

Jez České Vrbné

- Jez České Vrbné na řece Vltavě, ř. km. 233,1 je přes čtyři metry vysoký jez, pochopitelně nesjízdný. V pravé části jezu je v provozu plavební komora. Jez je nutné zdlouhavě a pracně přenášet po pravém břehu. Vlevo u jezu se nachází Vodácký areál Lídy Polesné - umělý slalomový kanál.
Jez České Vrbné

Jez Mrázkův mlýn - Český Krumlov

- Jez Mrázkův mlýn - Český Krumlov na řece Vltavě, ř. km. 283, asi 100 metrů od Myší díry, je vybaven úzkou sportovní propustí po levé straně s retardačními betonovými zdrhly. Pravá široká propust je uzavřena a sjíždění jezu po spádnici se nedoporučuje.
Jez Mrázkův mlýn

Jez Sezimovo Ústí

- Jez v Sezimově Ústí na řece Lužnici, ř. km. 44,1 se nachází na západním okraji města, poblíž panelových domů městského sídliště "Nad Lužnicí". Spádová deska je konstruována jako šikmá sjízdná plošina, kterou lze splouvat za optimálního středního stavu vody. Přenášet jez je možné bez problémů podél levého břehu a stahovat lodě s pomocí koňadry můžete podél uzavřené propusti nebo u levého břehu.
Jez Sezimovo Ústí

Jez Steiniger - Soběslav

- Jez Steiniger na řece Lužnici na ř. km. 64,6 se nachází na severozápadním okraji obytné zóny města Soběslav. Jeho šikmá pozvolná spádová deska umožňuje za optimální vody sjíždění jezu nebo stahování lodí po provaze, ovšem je třeba dát pozor na ostré ocelové larseny, zabudované v tělese jezu.
Jez Steiniger - Soběslav

Nová místa

+ přidat
Císařská alej Liberec - V roce 1908 byla při příležitosti oslav šedesátileté vlády císaře Františka Josefa I. vysázena alej javorů klenů, javorů mléče a jasanů ztepilých.
Alej Machnín - V Machníně na Liberecku se nachází památné stromořadí, chráněné státem.
Alenčina třešňová alej - Alenčina alej v České Lípě vznikla v roce 2016, vybudovalo ji město, čímž přispělo k návratu dávné tradice sázet ovocné stromy podél silnic.
Lavička Petra Červenky - Lavička Petra Červenky. Komunikace mezi spoluobčany. Dříve to bývalo součástí každého domu, a nahrazovalo dnešní sociální sítě. Návrat ku tradici. Petr Červenka.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.