Šumperk

Typ: | Město |
---|---|
Kraj: | Olomoucký kraj |
Okres: | Okres Šumperk |
Výška: | 336 m n.m. |
GPS: | 49°57'54.440"N, 16°58'14.943"E |









Foto: Vojtěch Dočkal, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0

Foto: Vojtěch Dočkal, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0



Foto: Martin Veselka, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0



Foto: Palickap, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0

Foto: Martin Veselka, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0

Foto: Martin Veselka, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0

Na území Šumperku, největšího města ležícího na řece Desná a nazývaného „Brána Jeseníků“, se nachází řada kulturních památek. Například renesanční zámek, Kostel sv. Jana Křtitele, bývalý dominikánský klášter s klášterním kostelem Zvěstování Panny Marie, starokatolický kostel sv. Jana Evangelisty a další. Na území města se dochovaly zbytky opevnění. Za zhlédnutí stojí Morový sloup, sousoší Nejsvětější Trojice v Jiráskových sadech a mnoho měšťanských domů, soch, sousoší a náhrobků.
Ve městě se každoročně pořádají různé kulturní akce od mezinárodního festivalu blues zvaného Blues Alive až po mezinárodní folklórní festival tance a hudby zvaného Roztančená ulice. V místním divadel, které v roce 1994 vyhořelo a po šest let bylo rekonstruováno, se odehrává mnoho divadelních představení, koncertů i beneficí.
Slavnými osobnostmi města Šumperk jsou hokejista Jiří Dopita atletka Ivana Kubešová, operní pěvec (tenor) Leo Slezak, akrobatický lyžař a moderátor Aleš Valenta, basketbalistka Ivana Večeřová a šachista Štěpán Žilka.
Šumperk - památky a zajímavosti v okolí
Hrad Brníčko
- Malebná a poměrně rozsáhlá zřícenina gotického hradu se majestátně tyčí na vrcholu osamocené vyvýšeniny nad stejnojmennou obcí na Šumpersku, asi 7 km východně od Zábřehu. Hrad, založený ve 14. století pány z Otaslavic, byl dobyt a poškozen oddíly Matyáše Korvína v r. 1471, kdy Brníčko vlastnil jeho nejznámější majitel, rod Tunklů. Od r. 1513 se hrad uvádí již jako pustý. Dochovaly se zříceniny dvoupatrového paláce a věže, část plášťové zdi, tři mohutné pilíře, zbytky parkánové hradby, příkopy a valy. Ve středověku plnil hrad funkci nejen panského sídla, ale i vojenské pevnosti, r. 1869 zde byl uspořádán první tábor lidu na severní Moravě. Málokterá ze severomoravských hradních zřícenin je tak známým a oblíbeným výletním místem jako Brníčko.
Zámek Velké Losiny
- Nezaměnitelná architektonická památka s arkádami, osmibokou věží a sgrafitovou výzdobou je označována jako klenot moravské renesance. Nachází se ve stejnojmenné obci v Olomouckém kraji, ca 9 km severovýchodně od Šumperka, na úpatí Jeseníků. Velkolosinská rezidence rodu Žerotínů a Lichtenštejnů neblaze proslula rozsáhlými inkvizičními procesy v 17. století. Zámek patří k nejzachovalejším a nejvýznamnějším památkám pozdní renesance u nás.
Zámek Sobotín
- Zámek Sobotín vznikl velmi netradičním způsobem. Byl přestavěn v polovině 19. století z Eisenbachovy zbrojovky. Stavba probíhala v tehdy moderním romantizujícím stylu.
Rozhledna Háj
- Rozhledna Háj byla v roce 1996 postavena na kamenném podstavci, tvoří ji dřevěná trámová konstrukce s bedněním a točitým schodištěm se 133 schody. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 24 metrů nad zemí.