Břevnovský klášter

Klášter i chrám sv. Markéty je možné kdykoliv navštívit, běžně se zde konají svatby, rodinné oslavy, konference.

Břevnovský klášter patří k nejvýznamnějším památkám města Prahy, hlavního města České republiky. Nachází se na levém břehu řeky Vltavy ve čtvrti Břevnov, východně od historického centra města.

Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty, jak zní dnešní oficiální název kláštera, spravuje řád benediktinů. Benediktini jsou stoupenci učení zakladatele řádu sv. Benedikta z Nursie (Itálie) žijící podle Řehole - soupisu pravidel života v klášteře. Život tohoto řádu nejlépe vystihuje tradiční benediktinské heslo modli se a pracuj.

Benediktinské kláštery se vyskytují po celém světě a všechny mají dlouholetou tradici; ten český, respektive Břevnovský, založil roku 993 kníže Boleslav II. s biskupem Vojtěchem. Podle pověsti se setkal biskup Vojtěch a kníže Boleslav na lovu nedaleko pramene potoku Brusnice a na tomto místě byl klášter vystavěn. První mniši sem byli přizváni z Říma, opatem se stal Anastasius. V 11.století přibyla na Břevnově díky benediktinům románská bazilika sv. Benedikta a Vojtěcha, ta však byla goticky přestavována ve 14.století a zasvěcena sv. Markétě.

Ohromné škody utrpěl Břevnovský klášter na počátku husitských bojů v roce 1420, kdy byl vypleněn. Klášter byl obnovován až od polovině 16.století, mniši, jež před husity utekli, zatím přežívali v klášteře v Broumově. Významným obnovitelem byl na konci 17.století opat Tomáš Sartorius, i proto je po něm pojmenována nedaleká Sartoriova ulice.

Vnější barokní přestavbu kláštera a kostela sv. Markéty navrhl významný stavitel Kryštof Dientzenhofer, vše pochází z let 1708-1740. O vnitřní výzdobu se postaral architektův syn Kilián Ignác Dientzenhofer, malíři Petr Brandl, Jan Jakub Stevens a mnozí další. Z 18.století pochází též i barokní úprava zahrady. V této barokní podobě zůstal klášter až dodnes.

V klášterní zahradě se nachází barokní pavilon Vojtěška z roku 1708, postavený přímo na prameni potoka Brusnice. Na stavbě spolupracoval i Kryštof Dientzenhofer. Nad pramenem se nachází jediný zachovalý gotický prvek v celém areálu, křížová klenba. Dále jsou zde k vidění terasy a zbytky skleníků, sochy sv. Benedikta a sv. Jana Nepomuckého od Karla Josefa Hiernleho a další sochy od Matěje Václava Jäckela.

Hromadné rušení klášterů za císaře Josefa II. Břevnovský klášter nijak nezasáhlo především díky opatu Františku Štěpánu Rautenstrauchovi, protože se významně podílel na reformách vysokých škol, právnického a kněžského vzdělávání. Od té doby však klášter po několik století upadal a ztrácel na významu.

V roce 1947 se stal opatem Břevnovského kláštera Anastáz Opasek, v roce 1950 byl však zatčen a velmi dlouho vězněn. Mnišský sbor byl rozpuštěn a klášter sloužil až do roku 1990 jako Archiv ministerstva vnitra. Opat Opasek se vrátil do kláštera v roce 1991, zároveň s tím začaly rychlé a rozsáhlé opravy kvůli blížícím se oslavám „1000 let Břevnovského kláštera“, na nichž se podílely i zahraniční kláštery.

V roce 1997 poctil Břevnovský klášter svou návštěvou papež Jan Pavel II.

Další zajímavosti zatím nezmíněné: pod chórem kostela byla odkryta krypta románské basiliky z poloviny 11. století; na jižní stěně kostela gotický náhrobek blahoslaveného šumavského poustevníka Vintíře, na kůru velmi cenné barokní varhany, v klášteře velkolepý Tereziánský sál a velmi hodnotná knihovna.

Část hospodářských budov byla v roce 2003 upravena na Hotel Adalbert ***, který slouží veřejnosti. Klášter i chrám sv. Markéty je možné kdykoliv navštívit, běžně se zde konají svatby, rodinné oslavy, konference, apod.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Markétská 1/28
Praha 
Web: Břevnovský klášter
Email: klaster@brevnov.cz
Telefon: +420 220 406 111

Místa v okolí

Kluziště pro veřejnost v Praze - V Praze se otevírají kluziště pro veřejnost. Víte kam vyrazit?  I během letošní zimy se mohou Pražané těšit hned na několik kluzišť určených pro veřejnost. Sezona již na některých ledových plochách začala a bude pokračovat až do března. Projekt Kluziště Praha nabídne hned několik kluzišť, která si mohou zájemci pronajmout i na soukromou akci.
Vzdálenost: 2km
Lípa republiky na Petřinách - Lípa republiky v Praze na Petřinách se nachází na sídlišti v sousedství zastávky autobusu MHD u vysokoškolských kolejí Větrník.
Vzdálenost: 1km
Ladronka - Ladronka je zajímavá pražská lokalita nedaleko břevnovské vilové čtvrti s krásnou vyhlídkou na oblast Motola. Prošla před několika lety nákladnou rekonstrukcí za 74 milionů korun, dnes se zde pořádají kulturní akce (Ladronkafest, Čarodějnice na Ladronce) a přilehlý park slouží bruslařům, cyklistům a pěším turistům.
Vzdálenost: 1km
Pohořelec - Pohořelec je ulice a veřejné prostranství v městské části Praha 1, na okraji městské čtvrti Hradčany. Jméno této městské části bylo poprvé písemně doloženo ve 14. století. Západní část dnešní ulice Pohořelec se až do roku 1870 jmenovala U Říšské (Strahovské) brány.
Vzdálenost: 3km
Rozhledna Cibulka (Praha) - Rozhledna Cibulka je postavena z kamene, je čtvercového půdorysu a na vrcholovou plošinu s cimbuřím se dostanete po zdolání 76 schodů. Kamenná stavba v neogotickém stylu je vysoká 13 metrů. 
Vzdálenost: 3km
Vodní nádrž Džbán - Vodní nádrž (přehrada) Džbán je druhým nejrozsáhlejším přírodním koupalištěm v Praze. (První je Hostivařská přehrada). Zaujímá rozlohu 18 hektarů, je dlouhá přibližně 800 metrů, maximální hloubka činí 7,5 metru a hráz zadrží průměrně zhruba půl milionu kubíků vody.
Vzdálenost: 3km
Strahovský klášter - Strahovský klášter v Praze je nejstarším premonstrátským klášterem v Čechách a jedním z nejvýznamnějších architektonických památek naší země. Strahovský klášter byl po roce 1990 obnoven, nyní v klášteře sídlí Památník národního písemnictví a součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Císařská alej Liberec - V roce 1908 byla při příležitosti oslav šedesátileté vlády císaře Františka Josefa I. vysázena alej javorů klenů, javorů mléče a jasanů ztepilých.
Alej Machnín - V Machníně na Liberecku se nachází památné stromořadí, chráněné státem.
Alenčina třešňová alej - Alenčina alej v České Lípě vznikla v roce 2016, vybudovalo ji město, čímž přispělo k návratu dávné tradice sázet ovocné stromy podél silnic.
Lavička Petra Červenky - Lavička Petra Červenky. Komunikace mezi spoluobčany. Dříve to bývalo součástí každého domu, a nahrazovalo dnešní sociální sítě. Návrat ku tradici. Petr Červenka.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.