Pohořelec
Požáry byly Pohořelci osudné
Na Pohořelci stávala ve středověku tržní osada, nacházela se na významné obchodní stezce ze západních Čech. Osadu zmiňuje kronikář Kosmas již v roce 1091. Osada však ke konci 11. století vyhořela a tržní centrum bylo pak přemístěno na opačný (pravý) břeh Vltavy.
Městská čtvrť Pohořelec vznikla na podnět purkrabího Alše z Malíkovic v roce 1375. Původní malá osada byla součástí majetku Strahovského kláštera, v 15. století byla čtvrť v době svého největšího rozkvětu, avšak v roce 1420 ji zcela zničila a vypálila husitská vojska. Čtvrť se pak podařilo znovu zabydlet, ale v roce 1541 se stala znovu obětí rozsáhlého požáru, který zasáhl část Hradčan a Malé Strany. Nebyl to však poslední požár, který Pohořelec zachvátil, v roce 1742 tu oheň řádil po vpádu francouzských vojáků.
Tycho Brahe a Johannes Kepler
V místě dnešní Parléřovy ulice, mezi Gymnáziem Jana Keplera a objektem kasáren, stál kdysi letohrádek Jakuba Kurze ze Senfenavy. V letech 1599 - 1601 tu pobýval dánský světoznámý astronom Tycho Brahe. Byla to jeho poslední hvězdárna, na nejvyšším bodě pražských Hradčan. Spolupracoval s ním německý astronom Johannes Kepler. V letech 1902 a 1931 potvrdily existenci tohoto letohrádku archeologické výzkumy.