Strahovský klášter

Strahovský klášter v Praze je nejstarším premonstrátským klášterem v Čechách a jedním z nejvýznamnějších architektonických památek naší země. Strahovský klášter byl po roce 1990 obnoven, nyní v klášteře sídlí Památník národního písemnictví a součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.

Do komplexu Strahovského kláštera se zahrnuje klášter samotný, bazilika Nanebevzetí Panny Marie, rozsáhlá knihovna a překrásná obrazárna.

Historie

Strahovský klášter byl založen roku 1140 vladařem Vladislavem II., téhož roku získal jméno Sion. Kamenný kostel a klášter byly vybudovány ve druhé polovině 12. století. Roku 1178 byl v Sionu pohřben král Vladislav II., roku 1182 byl kostel po menších stavebních úpravách podruhé vysvěcen.

Při požáru roku 1258 utrpěl klášter velké újmy a celé 14. století tak byl klášter různě přestavován. Ránu objektům zasadily vpády husitských vojsk kolem roku 1420, klášter i kostel však byly obnoveny až na počátku 17. století, roku 1613 byla nově založena opatská zahrada.

V roce 1648 klášter vyrabovalo švédské vojsko, jež odvezlo i velkou část knihovny. Při barokní přestavbě z konce 17. století byl postaven také dnešní Teologický sál. Roku 1950 byl klášter uzavřen a při rozsáhlých opravách znovu obnoven až v letech 1992-1993.

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie

Původně románská bazilika Nanebevzetí Panny Marie pochází z druhé poloviny 12. století. Kaple byla zasvěcena původně sv. Voršile, dnes sv. Norbertovi. Při renesančních přestavbách byla basilika prodloužena a též byla přistavěna kaple Panny Marie Pasovské. Současná barokní podoba basiliky je dílem italského architekta A. Luragha z počátku 19. století. Basilika byla důkladně opravena po roce 1993.

Knihovna

Strahovská knihovna se počítá mezi jednu z nejcennějších a nejlépe zachovaných historických knihoven, a to nejen v České republice. V knihovně nalezneme přes 200 tisíc knih, z toho přes 3000 rukopisů a 1500 prvotisků, uložených ve zvláštním depozitáři. Knihovnu tvoří dva sály, starší Teologický a větší Filosofický, spojeny jsou chodbami. Na západním konci severní spojovací chodby je takzvaný kabinet kuriozit, předchůdce pozdějších muzeí. V zasklených skříních jsou k vidění lastury, vycpaná zvířata a podobně.

Obrazárna

Obrazárna byla vybudována po roce 1835 a ihned po zřízení do ní bylo umístěno na 400 obrazů. V průběhu dalších let byla získána řada významných děl, byl proto pořízen katalog. V době násilného uzavření kláštera roku 1950 bylo v obrazárně přes tisíc uměleckých děl. Ty byly však rozchváceny, nejhodnotnější části převzala pražská Národní galerie a další díla se většinou dostala do správy památkových objektů. V majetku obrazárny je nyní půl druhého tisíce maleb. Od roku 1993 je část kolekce poprvé veřejnosti prezentována ve stálé expozici, představující výběr části nejkvalitnějších obrazů z časového rozmezí 14. až 19. století.

 

Strahovská knihovna:

Otevřeno denně po celý rok vyjma Štědrého dne, Božího hodu vánočního (25. prosince) a Velikonoční neděle (1. dubna). 

9.00-17.00 hod., polední pauza 12.00-13.00 hod.

Vstupné: 120 CZK

Děti do 6 let, držitelé průkazu ZTP a čeští průvodci s licencí zdarma.
Snížené pro studenty středních a vysokých škol do 27 let 60 Kč.
Pro skupiny žáků základních škol v rámci výukového programu ČR vstupné 10 Kč za osobu.

 

Strahovská obrazárna:

Otevřeno denně   9:30 - 11:30;  12:00 - 17:00
vyjma Štědrého dne, Božího hodu vánočního (25. prosince) a Velikonoční neděle (1. dubna).

 

Vstupné:         Základní            120 CZK


Snížené                60 CZK    * Platí pro děti 6 – 15 let; držitele platných mezinárodních studentských a učitelských průkazů  ISIC, IYTC, EURO 26, ITIC;  seniory nad 65 let věku a po předchozím ohlášení pro skupiny dospělých nad 20 osob.


Rodinné             200 CZK     (rodiče + děti do 15 let)


Skupinové           20 CZK za osobu. * Platí pro školní a seniorské skupiny nad 20 osob po předchozím ohlášení.  

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 24.9.2020
Polojasno
23°C
17°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1007.5hPa
Vítr: 6.2m/s
z západo-jiho-západu
Zítra
Pátek 25.9.
Déšť
17°C
10°C
Sobota
26.9.2020
Silný déšť
8°C
8°C
Neděle
27.9.2020
Déšť
10°C
7°C
Pondělí
28.9.2020
Zataženo
14°C
7°C

Kontakt

Adresa:
Praha 
Web: Strahovský klášter

Místa v okolí

Pohořelec - Pohořelec je ulice a veřejné prostranství v městské části Praha 1, na okraji městské čtvrti Hradčany. Jméno této městské části bylo poprvé písemně doloženo ve 14. století. Západní část dnešní ulice Pohořelec se až do roku 1870 jmenovala U Říšské (Strahovské) brány.
Vzdálenost: 1km
Petřín - Kdo by neznal vrch Petřín s Petřínskou rozhlednou, rozsáhlým parkem a hvězdárnou. Je odtud nádherný výhled na Vltavu a část Prahy a Petřín je jedním z mnoha oddychových míst pro obyvatele hlavního města i pro jeho návštěvníky.
Vzdálenost: 1km
Loreta (Pražská Loreta) - Loreta (Pražská Loreta) je soubor barokních staveb v pražských Hradčanech na Loretánském náměstí. Tvoří je hlavní průčelí a věž se zvonkohrou, nádvoří s poutními ambity, loretánská kaple Panny Marie, klášter kapucínů a kostel Panny Marie Andělské.
Vzdálenost: 1km
Štefánikova hvězdárna na Petříně - Štefánikova hvězdárna na vrchu Petřín v Praze je určena především pro rozšiřování obzoru široké veřejnosti a popularizaci jedné z nejstarších věd v historii lidstva - astronomie. Hvězdárna slouží všem zájemcům o poznání od roku 1928.
Vzdálenost: 1km
České muzeum hudby - České muzeum hudby se nachází v Praze na Malé Straně. Jedná se o specializovanou část Národního muzea.
Vzdálenost: 2km
Hladová zeď - Hladovou zeď nechal vystavět na pražském vrchu Petřín český král a římský císař Karel IV. v letech 1360 – 1362. Byla součástí městského opevnění Malé Strany a Pražského hradu a chránila je před výpady z jižního a západního směru.
Vzdálenost: 2km
Muzeum hraček na Pražském hradě - Muzeum hraček se rozprostírá ve dvou patrech Nejvyššího purkrabství. Nachází se v Praze v Jiřské ulici. Máte jedinečnou možnost navštívit unikátní historické hračky jak z Evropy, tak i z Ameriky.
Vzdálenost: 2km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Na kopečku - V roce 2007 byla postavena na okraji obce Licoměřice pěkná dřevěná rozhledna.
Rozhledna Na Chlumu - Na konci 19. století stála poblíž Slatiňan kamenná rozhledna, která sloužila svému účelu mnoho desítek let. Postrádala však údržbu a musela být pro špatný technický stav uzavřena. Teprve v roce 2013 byla provedena rozsáhlá rekonstrukce, aby mohla rozhledna dále sloužit veřejnosti.
Rozhledna Jahůdka - V roce 2008 byla postavena dřevěná rozhledna s poetickým názvem Jahůdka, se třemi patry vyhlídkových ploch. Stavba je vysoká 12 metrů.
Rozhledna (vodárenská věž) Chrast u Chrudimi - Bývalá vodárenská věž byla v provozu poblíž města Chrast u Chrudimi až do roku 1978. Dnes slouží jako rozhledna.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.