Karlův most

Karlův most je nejstarší stojící most vedoucí přes řeku Vltavu v Praze. Zároveň je druhým nejstarším dochovaným mostem v České republice. Název Karlův most pochází až z 18. století.

Historie Karlova mostu

Prvním mostem vedoucím přes řeku Vltavu byl most dřevěný, jenž byl na počátku 12. století stržen povodní. Poté dal král Vladislav II. vybudovat první pražský kamenný most, který byl dokončen v roce 1172 a dostal jméno po králově manželce Juditě. Toto dílo zničila povodeň roku 1342. Stavba nového mostu započala na rozkaz krále Karla IV. v roce 1357, byla dokončena v roce 1402.

Stavitelem Karlova mostu byl Petr Parléř ze Švábského Gmündu. V roce 2007 byla publikována odvážná hypotéza, že projektantem mohl být kameník a pražský měšťan Oto, zvaný též Otlin.

Datum položení základního kamene prý vypočítali doboví astrologové, aby pro most zajistili nejlepší budoucnost. Jistě můžeme však určit pouze rok, a to 1357. Přesnější datum se nedá vyhledat, jelikož co kronika, to jiný názor. Podle legendy byla při stavbě do malty pro pevnost přidávána vajíčka. Podle rozborů vědců z 21.století se také ukázalo, že byla malta zalévána mlékem a vínem.

Karlův most tvoří spojnici mezi Starým Městem a Malou Stranou. Most 516 m dlouhý a 9,5 m široký se tyčí 13 m nad hladinou řeky Vltavy. Kamenný most je tvořen šestnácti oblouky, jež jsou postaveny tak, že je most proti proudu nepatrně vypouklý.

Most byl mnohokrát ohrožován povodněmi, a to již v průběhu stavby. Války tělesu mostu naštěstí příliš neublížily, při obléhání švédskými vojsky v 17. století ale byly poničeny sochy a Staroměstská mostecká věž.

V roce 1393 dal Václav IV. do řeky svrhnout tělo umučeného generálního vikáře Jana Nepomuckého. Na místě svržení Jana Nepomuckého z mostu se nachází v kamenném zábradlí malý kovový křížek.

Na Karlově mostě najdeme celkem tři věže: větší a menší Malostranská mostecká věž na Malé Straně a Staroměstská věž stojící na prvním vnitřním pilíři ze strany Starého města. Karlův most byl postupně ozdoben třiceti sochami a sousošími, jež jsou v současné době postupně nahrazovány kopiemi. Po Karlově mostě vede historická královská cesta.

Rekonstrukce mostu z roku 2007

Od roku 2001 se počítalo s nutností Karlův most opravit. Kvůli mnohým sporům mezi architekty, památkáři a městem se opravy velmi dlouho odkládaly. Roky 2005 a 2006 byly věnovány dopracování průzkumů a shromáždění kompletní dokumentace. Oprava horní stavby začala v srpnu 2007 a první část prací byla ukončena v polovině roku 2010. K dalšímu kroku se má přistoupit co nejdříve. V druhé části se tak přistoupí k rekonstrukci spodní části mostu a délka jejího trvání je odhadována na 5 až 10 let. Most se bude opravovat po částech a za provozu, zůstane zachován čtyřmetrový koridor přístupný veřejnosti.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Praha 

Místa v okolí

Praha - Praha je hlavní a také největší město České republiky. Rozkládá se severně od středu Čech na obou březích Vltavy. Sídlí zde většina státních institucí a mnoho dalších firem a organizací.
Vzdálenost: 1km
Klementinum - Klementinum (historicky Clementinum) bylo postaveno Jezuity a mělo sloužit jako kolej v Praze, podobně jako Jezuitská kolej v Kutné Hoře. Založení Klementina se váže s rokem 1556, kdy jezuité přijali pozvání Ferdinanda I. Habsburského a přišli do Prahy.
Vzdálenost: 1km
Rudolfinum - Novorenesanční Rudolfinum se řadí mezi nejvýznamnější stavby České republiky postavené v tomto stylu. Již v době svého vzniku v druhé polovině 19. století se Rudolfinum svým pojetím víceúčelového domu stalo unikátem evropského významu. I dnes je Rudolfinum nejvýznamnějším centrem kulturního dění v Praze.
Vzdálenost: 1km
Národní divadlo - Novorenesanční budova divadla od Josefa Zítka je jednou z nejvýznamnějších staveb v zemi jak z hlediska obecně národně-kulturního, historického, tak i z hlediska čistě architektonického.
Vzdálenost: 1km
Minipivovar a restaurace U Medvídků - Historie prastarého pivovarského domu U medvídků stojícího v ulici Na Perštýně počíná v 15. století. Dům byl pojmenován po prvním majiteli Janovi Medvídkovi, který roku 1466 založil pivovar, jenž vyráběl pivo nepřetržitě až do roku 1898.
Vzdálenost: 1km
Staroměstská mostecká věž - Gotická Staroměstská mostecká věž patří k těm nejkrásnějším bránám gotické Evropy. Může se chlubit impozantním zdobením.
Vzdálenost: 1km
Staroměstská radnice - Staroměstská radnice v Praze byla jako první radnice v Čechách založena roku 1338. Privilegium postavit radnici získali staroměstští měšťané od krále Jana Lucemburského. Staroměstskou radnici tvoří komplex několika domů přiléhajících ke Staroměstskému náměstí. Domy byly v průběhu doby postupně připojovány do jednoho celku podle potřeby správy Starého Města pražského.
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Tvrdošín - Oravice 2 - Rozhledna Oravice je dřevěná stavba vyhlídkové věže.
Rozhledna Tvrdošín - Oravice - Rozhledna Tvrdošín - Oravice je vlastně pozorovatelna přírodních krás v blízkém okolí.
Rozhledna Skorušina - Rozhledna Skorušina je ocelový vyhlídkový stožár o dvou patrech.
Rozhledna pri Hviezdoslavovej horárni - Tato menší dřevěná rozhledna poskytuje celkem zajímavý výhled do blízkého okolí.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion GRASEL - Ubytování v srdci České Kanady
Krkonoše - levné ubytování - ubytování v soukromí
U Mažňáka - Apartmán v rodinném domě s vlastním vchodem
Kemp Bagr Mohelnice - koupání, kempingový nábytek, stany, chatky - Morava kemp Bagr u Moravičanských jezer jen několik set metrů od města Mohelnice. Možnost využití venkovního nábytku, sportovišť. Spaní v chatkách, nebo ve stanech.

Nové restaurace

+ přidat
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz