Muzeum hlavního města Prahy

Muzeum hlavního města Prahy se řadí mezi největší české muzejní instituce. Hlavní budovu najdeme na Florencii v ulici Na Poříčí.

Muzeum se může chlubit svou bohatostí na cenné sbírky, které nás provedou historií hlavního města. Počet jednotlivých kusů z historie, umění či archeologie dnes přesahuje více jak jeden milion. Budova skrývá stálé expozice, které by se daly rozdělit na dvě hlavní části. První hlavní složkou je historická Praha, která nabízí pravěkou a historickou Prahu, středověkou Prahu, Praha na přelomu středověku a novověku a poslední celek je barokní Praha. Druhou hlavní částí je Langweilův model Prahy, který pochází z let 1826 až 1834.

Historie

Historie muzea sahá až do roku 1881, kdy byl založen muzejní výbor. Instituce byla založena kvůli nelibosti s prodejem a vývozem památek do zahraničí. Hlavním cílem muzea se mělo stát sbírání a získávání vzácných památek, které jsou spojené s dějinami Prahy a také se životem místních obyvatel. Avšak bylo nutné zakoupit vhodné prostory, proto byl v roce 1882 koupen kavárenský pavilon a rok nato byl zpřístupněn veřejnosti. V roce 1883 mělo muzeum svého prvního ředitele, jímž se stal Břetislav Jelínek, který tuto funkci plnil až do roku 1913. Kavárenský pavilon z roku 1876 ležel západně od dnešní hlavní budovy muzea. Pavilon byl však pro expozice malý, proto se začalo uvažovat o stavbě nové a větší budovy. Hlavní budova muzea je v novorenesančním stylu a pochází z let 1896 až 1898.

Expozice

Hlavní budova:

  • Praha v pravěku (dějiny města a jeho obyvatel od pravěku do r. 1784)
  • Langweilův model Prahy z let 1826–1834 (unikátní a nejatraktivnější exponát muzea).
  • Středověká Praha expozice začíná oddílem věnovaným vzniku Pražského hradu, Vyšehradu a rozšířená osídlení pražské aglomerace v 9.–12. století
  • Praha na přelomu středověku a novověku – druhá polovina 15. a 16. století – období pronikání renesančních ideálů a uměn do Prahy
  • Barokní Praha z doby „zářného i temného baroka“ se zachovala velká řada uměleckých skvostů i dokladů života obyvatel Prahy.
  • Slabikář návštěvníků památek– sloh románský a gotický. Haptická stálá expozice. (Modely nejvýznamnějších pražských stavebních památek románského období a gotiky. Expozice je zcela přístupná lidem se zrakovým postižením.

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 7.7.2020
Zataženo
18°C
14°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1019.1hPa
Vítr: 4.2m/s
z západo-severo-západu
Zítra
Středa 8.7.
Déšť
21°C
15°C
Čtvrtek
9.7.2020
Zataženo
18°C
15°C
Pátek
10.7.2020
Déšť
27°C
17°C
Sobota
11.7.2020
Polojasno
20°C
12°C

Kontakt

Adresa:
Na Florenci 1554/37
Praha 
Web: Muzeum hlavního města Prahy
Email: muzeum@muzeumprahy.cz
Telefon: +420 224 816 773

Místa v okolí

Praha - Praha je hlavní a také největší město České republiky. Rozkládá se severně od středu Čech na obou březích Vltavy. Sídlí zde většina státních institucí a mnoho dalších firem a organizací.
Vzdálenost: 2km
Památník Vítkov - Národní památník na Vítkově je znám díky jezdecké soše Jana Žižky od Bohumila Kafky, která je na Vítkově hoře nepřehlédnutelná. Jedná se totiž o největší sochu svého typu na světě.
Vzdálenost: 1km
Divadlo Hybernia (Dům U Hybernů) - Divadlo Hybernia bylo otevřeno po náročné rekonstrukci muzikálem Golem, jehož autory jsou Karel Svoboda, Zdeněk Zelenka, Lou Fanák Hagen a Filip Renč. K otevření došlo v roce 2006.
Vzdálenost: 1km
Armádní muzeum v Praze - Armádní muzeum se nachází v Praze na Žižkově. Je rozprostřeno v budovách Památníku národního osvobození.
Vzdálenost: 1km
Jindřišská věž - Jindřišská věž patří mezi významné dominanty Prahy. Její založení se datuje ve 14. století.
Vzdálenost: 1km
Obecní dům - Obecní dům byl původně nazýván „Reprezentační dům hlavního města Prahy“. Jedná se o jednu z nejznámějších secesních staveb v Praze s novorenesančními prvky. Budova Obecního domu stojí na náměstí Republiky, v sousedství Prašné brány. Slouží především reprezentačním účelům.
Vzdálenost: 1km
Karolinum - Karolinum je architektonický komplex v Praze na Starém Městě. Nalézá se zde sídlo rektorátu Univerzity Karlovy. Ve své minulosti sloužilo Karolinum jako univerzitní kolej, později sídlo právnické a lékařské fakulty, mezi světovými válkami dokonce sídlo německé univerzity.
Vzdálenost: 2km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Mandava - Rozhledna Mandava je ve skutečnosti objekt památníku s vyhlídkovou věží, vysokou 12 metrů, který je zasvěcen památce Mistra Jana Husa.
Rozhledna Vrchbělá - Rozhledna Vrchbělá je postavena ve stejnojmenné části obce Bělá pod Bezdězem. Vznikla v roce 2013.
Rozhledna Čížovka - Rozhledna Čížovka byla vyhlášena "Rozhlednou roku", podílí se významně na kulturním obohacení zdejšího kraje již od roku 2017.
Rozhledna Dneboh - Rozhledna Dneboh z roku 2012 je mezi vyhlídkovými stavbami v České republice raritou. Vznikla z bývalé trafostanice postavené v období reálného socialismu.

Nové ubytování

+ přidat
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.