Muzeum hlavního města Prahy

Muzeum hlavního města Prahy se řadí mezi největší české muzejní instituce. Hlavní budovu najdeme na Florencii v ulici Na Poříčí.

Muzeum se může chlubit svou bohatostí na cenné sbírky, které nás provedou historií hlavního města. Počet jednotlivých kusů z historie, umění či archeologie dnes přesahuje více jak jeden milion. Budova skrývá stálé expozice, které by se daly rozdělit na dvě hlavní části. První hlavní složkou je historická Praha, která nabízí pravěkou a historickou Prahu, středověkou Prahu, Praha na přelomu středověku a novověku a poslední celek je barokní Praha. Druhou hlavní částí je Langweilův model Prahy, který pochází z let 1826 až 1834.

Historie

Historie muzea sahá až do roku 1881, kdy byl založen muzejní výbor. Instituce byla založena kvůli nelibosti s prodejem a vývozem památek do zahraničí. Hlavním cílem muzea se mělo stát sbírání a získávání vzácných památek, které jsou spojené s dějinami Prahy a také se životem místních obyvatel. Avšak bylo nutné zakoupit vhodné prostory, proto byl v roce 1882 koupen kavárenský pavilon a rok nato byl zpřístupněn veřejnosti. V roce 1883 mělo muzeum svého prvního ředitele, jímž se stal Břetislav Jelínek, který tuto funkci plnil až do roku 1913. Kavárenský pavilon z roku 1876 ležel západně od dnešní hlavní budovy muzea. Pavilon byl však pro expozice malý, proto se začalo uvažovat o stavbě nové a větší budovy. Hlavní budova muzea je v novorenesančním stylu a pochází z let 1896 až 1898.

Expozice

Hlavní budova:

  • Praha v pravěku (dějiny města a jeho obyvatel od pravěku do r. 1784)
  • Langweilův model Prahy z let 1826–1834 (unikátní a nejatraktivnější exponát muzea).
  • Středověká Praha expozice začíná oddílem věnovaným vzniku Pražského hradu, Vyšehradu a rozšířená osídlení pražské aglomerace v 9.–12. století
  • Praha na přelomu středověku a novověku – druhá polovina 15. a 16. století – období pronikání renesančních ideálů a uměn do Prahy
  • Barokní Praha z doby „zářného i temného baroka“ se zachovala velká řada uměleckých skvostů i dokladů života obyvatel Prahy.
  • Slabikář návštěvníků památek– sloh románský a gotický. Haptická stálá expozice. (Modely nejvýznamnějších pražských stavebních památek románského období a gotiky. Expozice je zcela přístupná lidem se zrakovým postižením.

 

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 16.12.2019
Zataženo
10°C
1°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1012.6hPa
Vítr: 2.5m/s
z jiho-jiho-východu
Zítra
Úterý 17.12.
Polojasno
5°C
3°C
Středa
18.12.2019
Polojasno
11°C
2°C
Čtvrtek
19.12.2019
Polojasno
9°C
3°C
Pátek
20.12.2019
Zataženo
10°C
3°C

Kontakt

Adresa:
Na Florenci 1554/37
Praha 
Web: Muzeum hlavního města Prahy
Email: muzeum@muzeumprahy.cz
Telefon: +420 224 816 773

Místa v okolí

Praha - Praha je hlavní a také největší město České republiky. Rozkládá se severně od středu Čech na obou březích Vltavy. Sídlí zde většina státních institucí a mnoho dalších firem a organizací.
Vzdálenost: 2km
Památník Vítkov - Národní památník na Vítkově je znám díky jezdecké soše Jana Žižky od Bohumila Kafky, která je na Vítkově hoře nepřehlédnutelná. Jedná se totiž o největší sochu svého typu na světě.
Vzdálenost: 1km
Divadlo Hybernia (Dům U Hybernů) - Divadlo Hybernia bylo otevřeno po náročné rekonstrukci muzikálem Golem, jehož autory jsou Karel Svoboda, Zdeněk Zelenka, Lou Fanák Hagen a Filip Renč. K otevření došlo v roce 2006.
Vzdálenost: 1km
Armádní muzeum v Praze - Armádní muzeum se nachází v Praze na Žižkově. Je rozprostřeno v budovách Památníku národního osvobození.
Vzdálenost: 1km
Jindřišská věž - Jindřišská věž patří mezi významné dominanty Prahy. Její založení se datuje ve 14. století.
Vzdálenost: 1km
Obecní dům - Obecní dům byl původně nazýván „Reprezentační dům hlavního města Prahy“. Jedná se o jednu z nejznámějších secesních staveb v Praze s novorenesančními prvky. Budova Obecního domu stojí na náměstí Republiky, v sousedství Prašné brány. Slouží především reprezentačním účelům.
Vzdálenost: 1km
Karolinum - Karolinum je architektonický komplex v Praze na Starém Městě. Nalézá se zde sídlo rektorátu Univerzity Karlovy. Ve své minulosti sloužilo Karolinum jako univerzitní kolej, později sídlo právnické a lékařské fakulty, mezi světovými válkami dokonce sídlo německé univerzity.
Vzdálenost: 2km

Nová místa

+ přidat
Rybník Posměch - Rybník Posměch založil pravděpodobně Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Byl součástí panství Rožmberků.
Rybník Blato - Rybník Blato je jeden z mnoha rybníků využívaných pro chov ryb v CHKO Třeboňsko. Najdete jej nedaleko obce Žíteč u Chlumu u Třeboně. 
Purkrabský rybník - Purkrabský rybník se datuje od roku 1541. Jeho zakladatelem byl rybníkář Mikuláš Ruthard z Malešova.
Ratmírovský rybník - Ratmírovský rybník patří k nejstarším v Čechách, byl vybudován zhruba v polovině 13. století zásluhou Řádu německých rytířů. 

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Maxant - Hotel Maxant je rodinný wellness hotel ve Frymburku na Lipně, který kromě ubytování nabízím i široký výběr wellness služeb.V restauraci si můžete pochutnat nejenom na tradiční české kuchyni, ale i čerstvých rybách. Odpolední kávu si můžete dát v hotelové cukrárně.
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.