Ústí nad Labem

Typ: | Město |
---|---|
Kraj: | Ústecký kraj |
Okres: | Okres Ústí nad Labem |
Pohoří: | České středohoří |
Výška: | 150 m n.m. |
GPS: | 50°39'39.034"N, 14°1'57.293"E |

rok 1938 Foto: ZBundesarchiv, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0




Foto: Ladislav Faigll, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0

Foto: Šjůl, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0

Foto: Ondřej Koníček, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0

Foto: Ondřej Koníček, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0

Foto: Fan tomas, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0

Foto: Ondřej Koníček, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0

Foto: Professor X, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0


Foto: Ma vlast Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0


Foto: Vernaficaria, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0


Foto: Hadonos, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0

V polovině 13. století za vlády Přemysla Otakara II. bylo Ústí povýšeno na město. Od husitských válek význam města upadal. Rozvíjet se Ústí opět začalo na konci 16. století, také díky tomu, že se neúčastnilo nezdařeného povstání proti Ferdinandovi I. Další zničující období pro město přinesla třicetiletá válka. Další rozvoj města přichází s rozvojem průmyslu kolem roku 1830. Z řemesel a průmyslu je v Ústí zastoupeno tkalcovství, soukenictví, jirchářství, výroba barev, papírny, prýmkařství a drobná domácká výroba, v okolí města je otevřeno na 60 hnědouhelných dolů. V roce 1867 vznikl nový pivovar, v němž se dnes vyrábí pivo pod značkou Zlatopramen. Město bylo nevratně poškozeno během II. světové války a neuváženou výstavbou v 70. a 80. letech 20. století.
V Ústí nad Labem se dochovaly pouze zbytky historického jádra. Mezi nejvýraznější ústecké památky patří neogoticky přestavěný kostel Nanebevzetí Panny Marie se šikmou věží, upravená hradní zřícenina hradu Střekova a výletní zámeček s restaurací Větruše. Z moderních staveb je třeba zmínit Mariánský most přes řeku Labe. V Ústí se nachází i zoologická zahrada.
Mezi slavné osobnosti spojené s Ústím nad Labem se řadí malíř a sochař Anton Raphael Mengs, hudební skladatel Richard Wagner, německý spisovatel Karel May, český spisovatel Jaroslav Foglar, herec Josef Dvořák, Josef Alois Náhlovský, Jiří Bartoška nebo hokejista Milan Hejduk.
Historie
Název místa byl patrně, vzhledem k poloze na soutoku dvou řek, odvozen ze staročeského slova ustie (= ústí).
Přemysl Otakar II. povýšil osadu Ústí na město pravděpodobně v polovině 13. století. Výsady, které město dostalo od svého zakladatele, potvrdil a rozšířil Jan Lucemburský. Město se řídilo magdeburským právem, mělo svobodné právo plavby i právo mílové.
Během husitských válek bylo město obléháno husity a boje vyvrcholily v létě 1426 bitvou v místech, kterému se od té doby říká Na Běhání. Na rozdíl od řady jiných královských měst Ústí nezískalo během husitských válek žádné pozemky a prestiž města v následujícím období spíše poklesla.
Vrcholného rozvoje dosáhlo město v druhé polovině 16. a v prvém desetiletí 17. století. Díky tomu, že se nezúčastnilo nezdařeného povstání proti Ferdinandovi I. roku 1547, nebylo potrestáno a domohlo se alespoň relativní hospodářské prosperity.
Třicetiletá válka, během níž se Ústí stalo sedmkrát obětí nejrůznějších tažení, přinesla městu velký úpadek. Ten byl také příčinou vleklé populační krize trvající déle než dvě století. V následujících letech zůstalo Ústí nad Labem po dlouhou dobu jen malým zemědělským střediskem s počtem obyvatel nepřesahujícím 2 000 a to až do roku 1830, kdy v důsledku bouřlivého průmyslového rozvoje začala populace neobvykle narůstat.
Významnou roli hrál nebývalý rozmach lodní přepravy a lodního stavitelství. Vznikly tu dva přístavy a impulsem pro zahájení pravidelné říční plavby se v květnu roku 1841 stal příjezd parníku Bohemia pod velením britského kapitána J. Rustona. Práce na železnici Praha - Podmokly - Drážďany byly započaty na jaře 1845 a v roce 1851 byla trať dokončena.
V roce 1867 vznikl nový pivovar, v němž se dnes vyrábí pivo pod značkou Zlatopramen.
Kultura
Ve městě působí tři profesionální divadelní soubory (balet, opera a činoherní studio), sedm pěveckých sborů, komorní orchestr a mnoho dalších kulturních sdružení, jejichž členové pocházejí převážně z řad mladých lidí.
Město Ústí nad Labem bylo těžce postiženo americkými nálety na konci II. světové války a demolicemi v období socialismu. V důsledku toho má zachovány jen zbytky historického jádra. Mezi nejvýraznější ústecké památky patří neogoticky přestavěný kostel Nanebevzetí Panny Marie se šikmou věží, upravená hradní zřícenina hradu Střekova a výletní restaurace (zámeček) Větruše. Z moderních staveb je třeba zmínit Mariánský most přes řeku Labe.
Sport
V Ústí nad Labem hraje klub HC Slovan Ústečtí Lvi 1. hokejovou ligu České republiky. Také v 1. fotbalové lize se snaží prosadit ústecký fotbalový tým FK Ústí nad Labem. V Ústí nad Labem se po roce 1995 velice rozšířil florbal. Jsou tu hned čtyři registrované florbalové kluby pro všechny věkové kategorie.
Zábava
Zoologická zahrada Ústí nad Labem
Každoročně je ve městě pořádáno několik národních i mezinárodních kulturních akcí. Z Ústí nad Labem pochází též řada hudebních skupin a projektů, např. hard rock Stará škola, DJ a producent JKL, alternativa Houpací koně, pop UDG, univerzální orchestr Muzikus, folk jedenTýden, punk Houba a Serekrev a BRAJGL, crust-grind MOČOVÝ KHAMENI, heavy metal Vidock a undergroundová kapela Lidoví léčitelé. Ústecký kraj má vlastní regionální televizi R1 Lyra.
Zajímavosti
Na nedalekém hradě Blansko sídlil kdysi zlý obr, který velikým prakem střílel na město kamení a koše s jedovatými hady a jinými rozličnými způsoby škodil obyvatelům města Ústí. Tento obr se chodíval koupat do řeky Bíliny, avšak představení města si na něm vymohli, že musí město opustit ještě před večerním klekáním, jinak bude potrestán. Jednoho dne se obr opozdil a zůstal ve městě ještě po zazvonění večerního zvonu z kostela Nanebevzetí Panny Marie. Rozzlobení měšťané, kteří se již dlouho chtěli obtížného souseda zbavit, se na obra vrhli a utloukli jej.
Původní kapli ve Vaňově si postavili chudí vaňovští obyvatelé z vlastních peněz, avšak na zvon už jim nezbylo. Když nevěděli, co si počít, náhle se jim při pastvě splašil volek a skočil ze skály. Vaňovští v tom viděli Boží znamení a maso a kůži volka prodali na trhu. Za stržené peníze si pak pořídili zvon do své kapličky, který však byl za I. světové války zrekvírován. Na místě kaple byl vystavěn dnešní kostel sv. Josefa.
Oblastí s nejstarší historickou tradicí je okolí nedaleké obce Stadice ležící v údolí řeky Bíliny. Český kronikář Kosmas sem přisuzuje děj pověsti o založení české královské dynastie, rodu Přemyslovců. Podle jeho vyprávění byl právě zde bájný Přemysl Oráč vyzván, aby opustil svůj pluh, oženil se s kněžnou Libuší a usedl na knížecí stolec.
Přímo v centru města podél Labe jsou umístěny podniky chemického a potravinářského průmyslu. Kdysi žalostné životní prostředí se velmi zlepšilo a město za své úsilí o zlepšení životního prostředí získalo v letech 1999, 2000 i 2001 ocenění Evropské komise. Přes tato ocenění je i nyní patrný laxní přístup městských orgánů k častým haváriím, ke kterým ve zdejší chemické továrně Spolchemie dochází.
Doprava
Silniční: Město je napojeno na mezinárodní silnici E 442 (Liberec, Děčín, Ústí, Drážďany) a silnice první třídy (I/8, I/30, I/13). Dále je přímo napojeno na dálnici D8 (Berlín - Praha), která prochází západním okrajem města. V současnosti chybí poslední úsek Ústí nad Labem - Lovosice, cesta do Drážďan je tak z Ústí kratší, než cesta do hlavního města, čehož ústečané hojně využívají.
Železniční: Ústí je důležitým železničním uzlem se čtyřmi nádražími. Vedou zde významné mezinárodní spoje Berlín - Praha - Vídeň / Budapešť.
MHD: Město používá autobusovou a trolejbusovou dopravu. V minulosti byly v provozu i tramvajové linky.
Vodní: Labská vodní cesta je spojnicí se sítí západoevropských vodních cest, umožňujících přístup do SRN, států Beneluxu, severní Francie a do významných přímořských přístavů. Labská vodní cesta je součástí IV. transevropského multimodálního koridoru. Nákladní lodní doprava a rekreační osobní doprava jsou provozované na labské vodní cestě v úseku Pardubice - Chvaletice - Ústí nad Labem - Hřensko - Hamburk.
Školství
V roce 1991 byla v Ústí nad Labem zřízena Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, kterou tvoří sedm fakult a jeden specializovaný ústav: Fakulta filozofická, Fakulta sociálně ekonomická, Fakulta umění a designu, Pedagogická fakulta, Přírodovědecká fakulta, Fakulta životního prostředí, Fakulta výrobních technologií a managementu a Ústav zdravotnických studií.
Dále se na území města nachází jedna vyšší odborná škola, dvě gymnázia, dvanáct středních škol nebo učilišť a 22 základních škol.
Ústí nad Labem - památky a zajímavosti v okolí
Zámek Velké Březno
- Nový zámek ve Velkém Březně se vypíná nad svahem Zámeckého vrchu na okraji obce velké Březno, nedaleko Ústí nad Labem. V roce 1958 byl vyhlášen Kulturní památkou České republiky, dnes jej spravuje Národní památkový ústav a je veřejnosti přístupný.
Hrad Střekov
- Jedna z nejlépe dochovaných hradních zřícenin v ČR se spektakulárně tyčí na cca 100 m vysoké skále nad pravým břehem Labe a představuje výraznou dominantu i symbol města Ústí nad Labem (Ústecký kraj). Střekov, založený ve 14. století k ochraně důležité labské vodní cesty, patří k našim nejromantičtějším hradům; zejména v 19. století přitahoval a inspiroval řadu významných umělců jako byli K. H. Mácha, A. L. Richter, E. G. Doerell, J. W. von Goethe či R. Wagner.
ZOO Ústí nad Labem
- ZOO bylo založena již v roce 1908 a od té doby si vybudovalo dobré jméno. Návštěvnost se rok co rok zvyšuje a počet zvířat také.
Zámek Krásné Březno
- Zámek Krásné Březno v okrese Ústí nad Labem je čtyřkřídlá barokní stavba s rohovými věžemi, s níž sousedí goticko-renesanční kostel sv. Floriána. Zámek je dnes chráněn jako Kulturní památka České republiky a sídlí zde Národní památkový ústav.