Náchod

Typ: | Město |
---|---|
Kraj: | Královéhradecký kraj |
Okres: | Okres Náchod |
Výška: | 348 m n.m. |
GPS: | 50°24'59.126"N, 16°9'47.679"E |













Foto: Petr Sporer, Wikipedia, lic. CC BY-SA 4.0





V polovině 13. století založil rytíř Hron z rodu Načeradiců hrad na strategickém místě, kde se zemská stezka zužuje do průsmyku zvaného Branka. Jméno Náchod souvisí s touto stezkou, má označovat místo, kterým se chodí nebo prochází. Od začátku 14. století bylo město Náchod chráněno hradbami. Roku 1544 získal Náchod mocný rod Smiřických ze Smiřic. Smiřickým však středověké sídlo nevyhovovalo, proto byl hrad přestavěn na pohodlný renesanční zámek. Nastala doba největšího kulturního i hmotného rozmachu města. V 19. století patřil Náchod vévodkyni Kateřině Vilemíně Zaháňské. Vznikla městská samospráva, rozvíjel se průmysl a železnice, školství, prudce vzrostl počet obyvatel.
K významným náchodským památkám patří již zmíněný renesanční zámek, kostel Svatého Vavřince, kamenný pranýř ze 17. století, historická budova radnice, pseudorenesanční nová radnice, secesní městské divadlo, budova děkanství nebo zbytky středověkého opevnění města z roku 1325.
Mezi slavné osobnosti spjaté s Náchodem patří herečka Ljuba Skořepová, spisovatel Josef Škvorecký bývalý premiér Josef Tošovský nebo fotbalista Vratislav Lokvenc.
Náchod - památky a zajímavosti v okolí
Zámek Nové Město nad Metují
- Zámek Nové Město nad Metují je jednou z nejzajímavějších staveb Královéhradeckého kraje. V roce 1992 byl navrácen v restituci původním majitelům, je přístupný veřejnosti a mnozí z Vás si jistě vybaví jméno významného architekta Dušana Jurkoviče, který se do vzhledu zámku a zámecké zahrady nesmazatelně zapsal.
Zámek Náchod
- Majestátní a rozsáhlý architektonický komplex o pěti nádvořích, tyčící se vysoko nad stejnojmenným městem v Královéhradeckém kraji, stojí typologicky na rozhraní mezi hradem a zámkem. Prezentuje se nejen zajímavými fortifikačními prvky, ale hlavně pozoruhodnými interiéry (vynikají zejména dva soubory bruselských tapisérií ze 17. století a sbírka květinových zátiší). Původně raně gotický hrad ze 13. století prošel řadou stavebních úprav, především renesančních a barokních. Bývalé sídlo předních českých i cizích šlechtických rodů a osobností (Jiří z Poděbrad, Albrecht z Valdštejna, Piccolominiové) je obklopeno rozsáhlým anglickým parkem.
Zámek Ratibořice
- Ratibořický zámek vznikl přestavbou původní středověké tvrze z r. 1388 a jako barokní sídlo italského typu byl v l. 1702-1708 vybudován pro knížete Lorenza Piccolominiho. V l. 1825-1826 nechala zámek přestavět ve stylu pozdního středoevropského klasicismu a empíru vévodkyně Kateřina Vilemína Zaháňská; ta měla zásluhu i na vzniku přírodně krajinářského parku, který se rozprostírá kolem památného objektu. Díky slavnému románu Boženy Němcové Babička vstoupil ratibořický zámek spolu s postavou K. V. Zaháňské do naší i světové literatury, podobně jako další známá místa spjatá s tímto dílem a nacházející se v Babiččině údolí – Staré bělidlo, Viktorčin splav, Ludrův mlýn aj. Zámek s dobovými interiéry z 19. století a nověji instalovanými salony najdeme asi 2 km severně od České Skalice na Náchodsku.
Babiččino údolí
- Babiččino údolí je chráněné území a označeno za národní kulturní památku. Rozprostírá se v okrese Náchod.