Můstek
Odkud pochází název Můstek?
Poměrně neobvyklý název části dnešního centra Prahy může nejednoho z nás přivádět k otázce, proč zrovna Můstek a odkud se vzal? Název pochází z doby raného středověku, kdy kolem Starého města Pražského stály městské hradby a pod nimi hradební vodní příkop, který byl v těchto místech přepažen můstkem ke Starohavelské bráně.
Dnes po městských hradbách Starého města není v těchto místech téměř ani stopy a jméno Můstek nese stanice trasy A pražského metra a rovněž křižovatka ulice (Na Můstku) - dolní části Václavského náměstí s ulicí Na příkopě. Prochází tudy pomyslná hranice mezi Starým a Novým městem Pražským.
Pozůstatky starého můstku spatříte ve vestibulu stanice metra
Příkopy pod Starým městem Pražským byly zasypány již v letech 1760 – 1780. Při výstavbě metra na začátku 70. let se tu prováděl záchranný archeologický průzkum a část městských hradeb včetně bývalého můstku u Starohavelské brány byla odkryta. Pozůstatky starobylé středověké stavby dnes můžete vidět ve vestibulu stanice metra Můstek. Zajímavé je, že překlenovací můstky stály kdysi u všech městských bran, ale název Na Můstku se ujal jen v těchto místech. Někdy se tomuto rušnému místu křižovatky cest lidově přezdívalo "Na kolotoči".
Významná křižovatka cest
Můstek byl rušnou křižovatkou cest již v 15. století, v té době tu pochopitelně nebyly v provozu žádné automobily, teprve v 19. století v období průmyslové revoluce tudy jezdila koněspřežná dráha (koňka), kterou na počátku 20. století vytlačily elektrifikované tramvajové linky. V roce 1919 byl Můstek první pražskou křižovatkou řízenou strážníkem. V roce 1925 tudy vedla první autobusová linka a v roce 1927 byla křižovatka vybavena světelnou signalizací, což bylo to v té době teprve druhé místo v celé Praze.
V letech 1980 a 1984 došlo k postupnému zrušení tramvajových linek napříč Můstkem a Pražané tudy cestují již výhradně metrem.