Valdštejnská zahrada

Valdštejnská zahrada v Praze na Malé Straně se řadí k nejvýznamnějším raně barokním památkám v České republice. Sousední Valdštějnský palác je sídlem Senátu Parlamentu České republiky, podobně, jako Valdštejnská jízdárna, Kolovratský palác a Malý Fürstenberský palác.

Zahrada vznikala současně s Valdštejnským palácem, původně byl její součástí rybníček s fontánou. V 18. století prodělala zahrada zásadní přestavbu do přírodnější podoby, ovšem po rekonstrukci v 50. letech a v polovině 90. let 20. století se vzhledově přiblížila své původní nejstarší podobě.

Sala terrena, rybníček, ptačí voliéra a pávi

Zahrada je rozčleněna do několika částí. Nejúchvatnější z nich je tzv. Sala terrena, v době jejího vzniku to byla největší stavba svého druhu v Evropě. Její výška odpovídá Hlavnímu sálu přilehlého paláce a podobné je to i s její výzdobou. Strop zdobí fresky s božstvy řeckého Olympu, s bohy Trójanů a Helénů a okolní medailony výjevy z Trojské války. Pod Audienční síní se nachází přístup do umělé jeskyně s krápníky, k fontáně a k voliéře s exotickým ptactvem.

Na opačné straně zahrady dominuje rybníček s umělým ostrůvkem a sochou Herkula. Jsou zde k vidění tři kašny se sochařskou výzdobou, přičemž většina z nich je kopií původních soch ze soukromé sbírky Albrechta z Valdštejna. Jsou zde však i sochy Apollona, Diany a Hérakla z 18. století.

Zahradou volně korzují pávi, ve voliéře můžete obdivovat několik výrů velkých, v rybníčku se prohánějí červení kapři a hnízdí tu divoké kachny a slípky zelenonohé. Překrásné jsou i zdejší vzrostlé exotické stromy, např. fíkovník, mišpule nebo magnolie.

Švédové sochy uloupili a odvezli

Zajímavý je osud původních zahradních soch, v roce 1648 byly při rabování švédskými vojsky v průběhu třicetileté války uloupeny a později instalovány v královském paláci v Drottningholmu. Teprve na počátku 20. století byly pořízeny kopie těchto soch a v roce 1953 při rekonstrukci zahrady byly do jejích prostor znovu umístěny.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 7.6.2020
Zataženo
20°C
13°C
Srážky: 0.4mm
Tlak: 1007.5hPa
Vítr: 0.6m/s
z severo-severo-západu
Zítra
Pondělí 8.6.
Zataženo
14°C
14°C
Úterý
9.6.2020
Zataženo
20°C
13°C
Středa
10.6.2020
Déšť
14°C
13°C
Čtvrtek
11.6.2020
Déšť
17°C
14°C

Kontakt

Adresa:
Praha 

Místa v okolí

Praha - Praha je hlavní a také největší město České republiky. Rozkládá se severně od středu Čech na obou březích Vltavy. Sídlí zde většina státních institucí a mnoho dalších firem a organizací.
Vzdálenost: 2km
Pohořelec - Pohořelec je ulice a veřejné prostranství v městské části Praha 1, na okraji městské čtvrti Hradčany. Jméno této městské části bylo poprvé písemně doloženo ve 14. století. Západní část dnešní ulice Pohořelec se až do roku 1870 jmenovala U Říšské (Strahovské) brány.
Vzdálenost: 2km
Letohrádek královny Anny (Belvedér) - Letohrádek královny Anny nesprávně nazývaný Belvedér je renesanční stavba stojící v blízkosti Pražského hradu v Královské zahradě.
Vzdálenost: 1km
Muzeum hraček na Pražském hradě - Muzeum hraček se rozprostírá ve dvou patrech Nejvyššího purkrabství. Nachází se v Praze v Jiřské ulici. Máte jedinečnou možnost navštívit unikátní historické hračky jak z Evropy, tak i z Ameriky.
Vzdálenost: 1km
Rudolfinum - Novorenesanční Rudolfinum se řadí mezi nejvýznamnější stavby České republiky postavené v tomto stylu. Již v době svého vzniku v druhé polovině 19. století se Rudolfinum svým pojetím víceúčelového domu stalo unikátem evropského významu. I dnes je Rudolfinum nejvýznamnějším centrem kulturního dění v Praze.
Vzdálenost: 1km
České muzeum hudby - České muzeum hudby se nachází v Praze na Malé Straně. Jedná se o specializovanou část Národního muzea.
Vzdálenost: 1km
Klementinum - Klementinum (historicky Clementinum) bylo postaveno Jezuity a mělo sloužit jako kolej v Praze, podobně jako Jezuitská kolej v Kutné Hoře. Založení Klementina se váže s rokem 1556, kdy jezuité přijali pozvání Ferdinanda I. Habsburského a přišli do Prahy.
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Vestec u Chocerad - Na okraji obce Vestec, nedaleko Chocerad v okrese Benešov, byla postavena v roce 2012 menší dřevěná vyhlídka. K vyhlídkové zastřešené plošině ve výšce necelých 6 metrů nad zemí vede 28 schodů, rozhlednička je vysoká 8 metrů.
Workout hřiště Vestec - V obci Vestec, v okrese Praha západ (nikoli v okrese Benešov) je k dispozici zdarma venkovní cvičiště (Workout park).
Rozhledna Neštětická hora - Rozhledna Neštětická hora je jednou z železobetonových konstrukcí z první poloviny dvacátého století, které se dosud na našem území dochovaly. Byla postavena v roce 1927.
Rozhledna Vysoký vrch - Malá dřevěná konstrukce vyhlídkového bodu ve tvaru čtyřbokého jehlanu není přímo rozhlednou, je vysoká pouhých pět metrů, ale to stačí k tomu, aby se vám otevřel krásný pohled na Křivoklátsko, České středohoří a pohoří Brdy.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.