Valdštejnská zahrada

Valdštejnská zahrada v Praze na Malé Straně se řadí k nejvýznamnějším raně barokním památkám v České republice. Sousední Valdštějnský palác je sídlem Senátu Parlamentu České republiky, podobně, jako Valdštejnská jízdárna, Kolovratský palác a Malý Fürstenberský palác.

Zahrada vznikala současně s Valdštejnským palácem, původně byl její součástí rybníček s fontánou. V 18. století prodělala zahrada zásadní přestavbu do přírodnější podoby, ovšem po rekonstrukci v 50. letech a v polovině 90. let 20. století se vzhledově přiblížila své původní nejstarší podobě.

Sala terrena, rybníček, ptačí voliéra a pávi

Zahrada je rozčleněna do několika částí. Nejúchvatnější z nich je tzv. Sala terrena, v době jejího vzniku to byla největší stavba svého druhu v Evropě. Její výška odpovídá Hlavnímu sálu přilehlého paláce a podobné je to i s její výzdobou. Strop zdobí fresky s božstvy řeckého Olympu, s bohy Trójanů a Helénů a okolní medailony výjevy z Trojské války. Pod Audienční síní se nachází přístup do umělé jeskyně s krápníky, k fontáně a k voliéře s exotickým ptactvem.

Na opačné straně zahrady dominuje rybníček s umělým ostrůvkem a sochou Herkula. Jsou zde k vidění tři kašny se sochařskou výzdobou, přičemž většina z nich je kopií původních soch ze soukromé sbírky Albrechta z Valdštejna. Jsou zde však i sochy Apollona, Diany a Hérakla z 18. století.

Zahradou volně korzují pávi, ve voliéře můžete obdivovat několik výrů velkých, v rybníčku se prohánějí červení kapři a hnízdí tu divoké kachny a slípky zelenonohé. Překrásné jsou i zdejší vzrostlé exotické stromy, např. fíkovník, mišpule nebo magnolie.

Švédové sochy uloupili a odvezli

Zajímavý je osud původních zahradních soch, v roce 1648 byly při rabování švédskými vojsky v průběhu třicetileté války uloupeny a později instalovány v královském paláci v Drottningholmu. Teprve na počátku 20. století byly pořízeny kopie těchto soch a v roce 1953 při rekonstrukci zahrady byly do jejích prostor znovu umístěny.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 18.11.2019
Skoro jasno
8°C
3°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1007.8hPa
Vítr: 5.4m/s
z západo-jiho-západu
Zítra
Úterý 19.11.
Skoro jasno
7°C
3°C
Středa
20.11.2019
Polojasno
12°C
7°C
Čtvrtek
21.11.2019
Polojasno
10°C
9°C
Pátek
22.11.2019
Polojasno
10°C
9°C

Kontakt

Adresa:
Praha 

Místa v okolí

Praha - Praha je hlavní a také největší město České republiky. Rozkládá se severně od středu Čech na obou březích Vltavy. Sídlí zde většina státních institucí a mnoho dalších firem a organizací.
Vzdálenost: 2km
Pohořelec - Pohořelec je ulice a veřejné prostranství v městské části Praha 1, na okraji městské čtvrti Hradčany. Jméno této městské části bylo poprvé písemně doloženo ve 14. století. Západní část dnešní ulice Pohořelec se až do roku 1870 jmenovala U Říšské (Strahovské) brány.
Vzdálenost: 2km
Letohrádek královny Anny (Belvedér) - Letohrádek královny Anny nesprávně nazývaný Belvedér je renesanční stavba stojící v blízkosti Pražského hradu v Královské zahradě.
Vzdálenost: 1km
Muzeum hraček na Pražském hradě - Muzeum hraček se rozprostírá ve dvou patrech Nejvyššího purkrabství. Nachází se v Praze v Jiřské ulici. Máte jedinečnou možnost navštívit unikátní historické hračky jak z Evropy, tak i z Ameriky.
Vzdálenost: 1km
Rudolfinum - Novorenesanční Rudolfinum se řadí mezi nejvýznamnější stavby České republiky postavené v tomto stylu. Již v době svého vzniku v druhé polovině 19. století se Rudolfinum svým pojetím víceúčelového domu stalo unikátem evropského významu. I dnes je Rudolfinum nejvýznamnějším centrem kulturního dění v Praze.
Vzdálenost: 1km
České muzeum hudby - České muzeum hudby se nachází v Praze na Malé Straně. Jedná se o specializovanou část Národního muzea.
Vzdálenost: 1km
Klementinum - Klementinum (historicky Clementinum) bylo postaveno Jezuity a mělo sloužit jako kolej v Praze, podobně jako Jezuitská kolej v Kutné Hoře. Založení Klementina se váže s rokem 1556, kdy jezuité přijali pozvání Ferdinanda I. Habsburského a přišli do Prahy.
Vzdálenost: 1km

Nová místa

+ přidat
Rybník Velká Ohrazenice - Rybník Velká Ohrazenice vznikl v 16. století zásluhou pánů z Hradce, kteří zde budovali po vzoru českých rybníkářů umělé vodní plochy.
Rybník Starý u Soběslavi - Rybník s názvem Starý u Soběslavi patří do soustavy čtyř vodních ploch (Lickov, Poloboží, Velký). 
Velký řečický rybník - Na okraji Kardašovy Řečice se nachází vodní plocha s ostrůvkem s názvem Velký řečický rybník. 
Rybník Ptačí Blato - Rybník Ptačí Blato se nachází nedaleko Lomnice nad Lužnicí, v těsném sousedství rybníka Krčín. Stavěl se současně s ním, v 16. století a jeho rozloha byla zhruba o polovinu větší, než ta dnešní.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Maxant - Hotel Maxant je rodinný wellness hotel ve Frymburku na Lipně, který kromě ubytování nabízím i široký výběr wellness služeb.V restauraci si můžete pochutnat nejenom na tradiční české kuchyni, ale i čerstvých rybách. Odpolední kávu si můžete dát v hotelové cukrárně.
Penzion Hastrman - Penzion pro max 12 hostů ( 4 pokoje s koupelnami) stojí na břehu soukromého rybníka uprostřed rozlehlé 8 000m2 parkově upravené zahradě s lávkou a altánkem. Zajišťuje apsolutní soukromí hostů. Vlastní stravování v domě či výborná kuchyně Choltického zámku.
Chalupa Květinka Ohnišov - Nová stylová roubenka se saunou, kachlovými kamny a veškerým komfortem
Chalupa Sluníčko - K pronájmu nová luxusní roubenka, stylově vybavená, se saunou, bazénem a veškerým komfortem. Jedná se o chalupu, která se nachází v klidné části obce Ohnišov v Orlických horách.

Nové restaurace

+ přidat
Dream food Bistro - Dream Food Bistro je místem, kde se spojuje moderní gastronomie a příjemná atmosféra, místem, kam se prostě budete rádi vracet. V moderním bistru s otevřenou kuchyní a vlastní pekárnou vám nabízíme po celý den pokrmy té nejvyšší kvality. Při jejich přípravě ctíme pravidla moderní gastronomie.
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.