Mezná u Hřenska - místa v okolí
Pravčická brána
- Pravčická brána je nejznámější a nejnavštěvovanější přírodní památka Českosaského Švýcarska. Tento zázrak přírody byl nominován na 7. div světa.
Mezní louka
- Vesnice, která slouží turistům jako výchozí bod k Pravčické bráně. Ve vesnici se nachází stánek s turistickými informacemi, nedaleko je také placené parkoviště.
Tichá soutěska - pokladna 1
- První přístaviště v Tiché (Edmundově) soutěsce, které leží nedaleko obce Mezná (1,5 km od vchodu do soutěsek), kde Vás nalodí a provezou mezi Tichou soutěskou. Na lodi je člověk, který loď řídí a komentuje okolní krajinu a pověsti spjaty s ní.
Penzion Na Vyhlídce
- Nabízíme ubytování a gurmánskou kuchyni uprostřed národního parku České Švýcarsko. Nově druhý penzion Nad Soutěskami cca 30m daleko. Dětské hřiště, nekuřácká restaurace, panoramatická terasa, wi-fi internet zdarma, vlastní parkoviště (i pro autobus).
Mezní můstek
- Rozcestník u řeky Kamenice. Na který narazíte při cestě z obce Mezná do Divoké soutěsky.
Tip na výlet - Pravčická brána
- Výlet na Pravčickou bránu, která se nachází v Národním parku Česko Švýcarsko...
Rozhledna Růženka
- Rozhledna Růženka stojí na vrcholu hory s názvem Pastevní vrch, v oblasti Českého a Saského Švýcarska.
Tichá soutěska - pokladna 2
- Druhé přístaviště v Tiché (Edmundově) soutěsce, které leží nedaleko Hřenska. Na řece Kamenici, vedle pokladny, je udělán "přechod" pro lososy.
Rozhledna Janov u Děčína
- V roce 2013 nechal mobilní operátor vztyčit poblíž obce Janov ocelový stožár.
Janov u Hřenska
- V obci Janov nedaleko Hřenska žije přibližně 250 obyvatel. Jednou z významných pamětihodností je bývalý větrný mlýn z roku 1844. Je postaven z pískovcových kvádrů, tedy z materiálu v blízkém okolí velmi rozšířeného.
Tichá (Edmundova) soutěska
- Dříve než byl romantický kaňon říčky Kamenice zpřístupněn turistům, vládlo zde většinou nerušené ticho. Lidé soutěsku navštěvovali jen vyjímečně, ale rozhodně ne pro její přírodní krásy. Občas do soutěsky zavítali lovci, dřevorubci nebo rybáři.
Větrný mlýn Růžová
- Větrný mlýn holandského typu v obci Růžová pochází z roku 1864.
Větrný mlýn Janov
- Větrný mlýn Janov pravděpodobně pochází z roku 1844.
Soutěsky Kamenice (Hřensko)
- Soutěsky Kamenice nedaleko Hřenska jsou hluboké kaňony ve strmých pískovcových skalách, vysokých místy až 90 metrů. Za Dolským mlýnem soustava soutěsek začíná Ferdinandovou soutěskou, dalšími jsou Divoká a Edmundova soutěska. Prochází tudy turistická značená cesta a v neschůdných úsecích je v provozu převoz na pramicích.
Větrný mlýn Arnoltice
- Větrný mlýn holandského typu v Arnolticích pochází z roku 1830. Svému původnímu účelu sloužil 47 let a poté byl přebudován pro obytné účely.
Růžovský vrch
- Růžovský vrch zvaný též Růžák neboli Děčínská Fujijama získal svůj název podle svého zajímavého tvaru komolého kuželu tvořeného čedičovou horninou. Je to pozůstatek vulkanické činnosti z období třetihor a jisté je, že horu jen tak v reliéfu terénu nepřehlédnete.
Dolský mlýn
- Dolský mlýn najdete v Národním parku České Švýcarsko u soutoku říček Jetřichovská Bělá a Kamenice. Kdysi býval funkční stavbou, a to dokonce se třemi mlýnskými koly, dnes z něj zbylo jen torzo. Objevil se v některých českých pohádkách, nejznámější z nich je Pyšná princezna z roku 1952.
Hřensko
- Voda z řeky Kamenice, která Hřenskem protéká, sloužila k pohonu řady technických zařízení. Díky kvetoucímu obchodu se dřívím v obci Hřensko na počátku 18.století prosperovaly 4 pily.