Soutěsky Kamenice (Hřensko)

Soutěsky Kamenice nedaleko Hřenska jsou hluboké kaňony ve strmých pískovcových skalách, vysokých místy až 90 metrů. Za Dolským mlýnem soustava soutěsek začíná Ferdinandovou soutěskou, dalšími jsou Divoká a Edmundova soutěska. Prochází tudy turistická značená cesta a v neschůdných úsecích je v provozu převoz na pramicích.

Edmundova soutěska - Tichá soutěska

Edmundova soutěska se za socialismu od 60. let nazývala Tichou soutěskou. Dnes se opět jmenuje podle svého zakladatele. Edmund Clary-Aldringen zahájil výstavbu stezky včetně tunelů ve skalách a četných lávek koncem 19. století, plavbu nepřístupným úsekem umožňoval jez, který zadržoval ke splouvání potřebné množství vody. Na náročné stavbě pracovalo 200 dělníků pod vedením italských mistrů. Slavnostní zahájení provozu proběhlo v květnu 1890. Byla tu otevřena i restaurace. V letech 1964 – 65 proběhla rozsáhlá rekonstrukce soutěsky za přispění vojska Československé lidové armády.

Divoká soutěska a Divoká rokle

Divoká soutěska na Edmundovu soutěsku navazuje u Mezního můstku. Ta byla veřejnosti zpřístupněna po 8 letech od otevření Edmundovy (Tiché) soutěsky. Mezi Divokou soutěskou a Kostelním dolem u Dolského mlýnu se nachází tzv. Divoká rokle, přezdívaná též Ve Strži, která je nepřístupná veřejnosti.

Ferdinandova soutěska

Ferdinandova soutěska je jedinou z této soustavy soutěsek, kde není zakázán pohyb mimo značené cesty. Od roku 1881 tu byly v provozu plavby na člunech, byl to tehdy nejdelší úsek plavby v kamenických soutěskách – zhruba 2 km. Tehdejší plavba byla poměrně zvláštní a namáhavá – turisté vzhledem k silnému proudu projížděli zhruba 30 minut na dřevěných pramicích s příčnými lavičkami a převozníci po ukončení plavby museli čluny dopravovat zpět do horního přístaviště velmi obtížně. Turistické plavby však v roce 1939 přerušilo znečištění říčky Kamenice místními papírnami.

Hana Kozáková a obec Hřensko

Zajímavostí je, že od roku 1993 plavbu provozovala jistá paní Hana Kozáková, která dle rozhodnutí soudu pozměnila zápis ze schůze zastupitelstva v době, kdy pracovala na obecním úřadu. Deset let trvající soudní spor nakonec prohrála a provoz soutěsky připadll obci Hřensko. V roce 2009 neznámý pachatel rozřezal a podkopal zařízení na spouštění umělého vodopádu, opakovaně přeštípal telefonní kabel k pokladnám a opakovaně poškodil jez udržující splavnou hladinu v Divoké soutěsce. Hana Kozáková se od všech těchto poškození distancovala.

V červnu 2010 se po silné bouřce a průtrži mračen rozvodnila Česká Kamenice, voda dosahovala úrovně 130 leté vody. Bylo poškozeno několik hrází a zařízení v Edmundově soutěsce. Plavby loděk byly obnoveny již po 3 dnech.

Des jsou plavby lodí stabilně v provozu, je zde v pohybu 6 - 8 lodí pro 25 osob, součástí projížďky je i umělý vodopád spouštěný převozníkem pomocí skrytého ocelového lanka. 

 

Provozní doba a ceník, tak, jak je uvádí oficiální webové stránky hrensko.cz:

 

Edmundova soutěska, je otevřena  denně
od 9,00 - 18,00 hod.    v období od 14.4. 2017  až 1.10. 2017
od 9.00 - 17.00 hod.  v období od 2.10. 2017 až 31.10.2017
PLAVBA NA LODIČKÁCH SE NEOBJEDNÁVÁ!!!                              Kapacita jedné lodičky: 25 osob 
 
Ceník vstupného v Edmundově soutěsce 
dospělí 80,- Kč
děti (od 3 do 15 let) 40,- Kč
důchodci 40,- Kč
invalidé (po předložení průkazu ZTP-P zdarma) 40,- Kč
pes (pouze s náhubkem) 40,- Kč
Upozornění: Kočárky zdarma, jízdní kola se nepřepravují. 
V Edmundově soutěsce poslední loď jezdí směr Hřensko v 18,00 hod. a směr Mezná v 17,30 hod.
Od 02.10. 2017 jsou pak poslední odjezdové časy o jednu hodinu kratší, směr Hřensko 17.00 hod,
směr Mezná 16.30 hod. 
 
Divoká soutěska, je otevřena  denně  
od 9,00 - 17,00 hod.  v období od 14.4. 2017   až 1.10. 2017
od 9.00 - 16.00 hod.  v období od 2.10. 2017 až 31.10. 2017
PLAVBA NA LODIČKÁCH SE NEOBJEDNÁVÁ!!!                              Kapacita jedné lodičky: 25 osob 
Ceník vstupného v Divoké soutěsce 
dospělí 60,- Kč
děti (od 3 do 15 let) 30,- Kč
důchodci 30,- Kč
invalidé (po předložení průkazu ZTP-P zdarma) 30,- Kč
pes (pouze s náhubkem) zdarma
Upozornění: Kočárky zdarma, jízdní kola se nepřepravují. 
V Divoké soutěsce poslední loď jezdí směr Hřensko v 17,00 hod. a směr Mezní Louka v 16,30 hod.
Od 02.10. 2017 jsou pak poslední odjezdové časy o jednu hodinu kratší, směr Hřensko 16.00 hod,
směr Mezní Louka 15.30 hod.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Hřensko 

Místa v okolí

Hřensko - Voda z řeky Kamenice, která Hřenskem protéká, sloužila k pohonu řady technických zařízení. Díky kvetoucímu obchodu se dřívím v obci Hřensko na počátku 18.století prosperovaly 4 pily.
Vzdálenost: 2km
Janov u Hřenska - V obci Janov nedaleko Hřenska žije přibližně 250 obyvatel. Jednou z významných pamětihodností je bývalý větrný mlýn z roku 1844. Je postaven z pískovcových kvádrů, tedy z materiálu v blízkém okolí velmi rozšířeného.
Vzdálenost: 2km
Tichá soutěska - pokladna 2 - Druhé přístaviště v Tiché (Edmundově) soutěsce, které leží nedaleko Hřenska. Na řece Kamenici, vedle pokladny, je udělán "přechod" pro lososy.
Vzdálenost: 2km
Větrný mlýn Janov - Větrný mlýn Janov pravděpodobně pochází z roku 1844.
Vzdálenost: 2km
Tichá soutěska - pokladna 1 - První přístaviště v Tiché (Edmundově) soutěsce, které leží nedaleko obce Mezná (1,5 km od vchodu do soutěsek), kde Vás nalodí a provezou mezi Tichou soutěskou. Na lodi je člověk, který loď řídí a komentuje okolní krajinu a pověsti spjaty s ní.
Vzdálenost: 3km
Mezná u Hřenska - Vesnice, která slouží turistům jako výchozí bod při cestě k Divoké a Tiché soutěsce.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km

Nová místa

+ přidat
Císařská alej Liberec - V roce 1908 byla při příležitosti oslav šedesátileté vlády císaře Františka Josefa I. vysázena alej javorů klenů, javorů mléče a jasanů ztepilých.
Alej Machnín - V Machníně na Liberecku se nachází památné stromořadí, chráněné státem.
Alenčina třešňová alej - Alenčina alej v České Lípě vznikla v roce 2016, vybudovalo ji město, čímž přispělo k návratu dávné tradice sázet ovocné stromy podél silnic.
Lavička Petra Červenky - Lavička Petra Červenky. Komunikace mezi spoluobčany. Dříve to bývalo součástí každého domu, a nahrazovalo dnešní sociální sítě. Návrat ku tradici. Petr Červenka.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.