Růžovský vrch

Růžovský vrch zvaný též Růžák neboli Děčínská Fujijama získal svůj název podle svého zajímavého tvaru komolého kuželu tvořeného čedičovou horninou. Je to pozůstatek vulkanické činnosti z období třetihor a jisté je, že horu jen tak v reliéfu terénu nepřehlédnete.

Svahy hory Růžovský vrch jsou pokryty smíšeným lesem, který je chráněn v rámci Nárdní přírodní rezervace Růžák. Jde o vzácný ekosystém charakteru pralesa s výskytem významných druhů rostlin a živočichů.

Na vrcholu kdysi stála kaple Panny Marie a později vojenská pozorovatelna a trigonometrický bod. Zajímavostí je, že do roku 1931 byla část vrcholku majetkem šlechtického rodu Kinských a Clary-Aldringenů, po znárodnění připadl jejich majetek Československé republice.

Od roku 1881 tu stála zásluhou hraběte Edmunda Clary-Aldringena dřevěná rozhledna vysoká 14 metrů a hostinec. O 10 let později objekt vyhořel po zásahu blesku, další vyhlídková věž byla postavena v roce 1893, ale ta opět po 10 letech byla stržena vichřicí. Již v příštím roce tu však stála třetí rozhledna, kterou financoval syn bývalého majitele. Ta tu vydržela do roku 1915.

Později byly snahy vybudovat čtvrtou rozhlednu zmařeny vyvlastněním majetku v bouřlivé době 30. let a bývalé turistické objekty byly strženy již v roce 1936 pro jejich havarijní stav. Dnes tu zůstaly pouze zbytky základů.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 22.4.2021
Polojasno
8°C
5°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1020.7hPa
Vítr: 4.9m/s
z západo-severo-západu
Zítra
Pátek 23.4.
Zataženo
6°C
4°C
Sobota
24.4.2021
Polojasno
9°C
3°C
Neděle
25.4.2021
Jasno
9°C
1°C
Pondělí
26.4.2021
Skoro jasno
11°C
2°C

Kontakt

Adresa:
Růžová 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vysoká Lípa - Vesnice nedaleko Jetřichovic. Poblíž vesnice se nachází skalní hrad Šaunštejn, Malá Pravčická brána a Dolský mlýn.
Vzdálenost: 4km
Pod Šaunštejnem - Rozcestí pod skalním hradem Šaunštejnem je vzdálené přibližně 0,5km od samotného hradu. U rozcestníku je připraven stojan na kola, která na hrad kvůli zákazu nemohou.
Vzdálenost: 5km
Mezní louka - Vesnice, která slouží turistům jako výchozí bod k Pravčické bráně. Ve vesnici se nachází stánek s turistickými informacemi, nedaleko je také placené parkoviště.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Lidové sady - Rozhledna Lidové sady v Liberci pochází z roku 1901. Sloužila veřejnosti až do poloviny 50. let minulého století.
Rozhledna Liberecká výšina - Rozhledna Liberecká výšina pochází z roku 1901. V roce 2013 byla podrobena rozsáhlé rekonstrukci a dnes je přístupná veřejnosti.
Rozhledna Čebínka - Rozhledna Čebínka je 35 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů, postavený v roce 2002.
Rozhledna Ostrá Horka - Rozhledna Ostrá horka byla postavena v roce 2008.

Nové ubytování

+ přidat
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště
Plasy - Nabízíme ubytování ve čtyřlůžkovém apartmá s kuchyňkou koupelnoua WC, Vybavení: Televize + satelit + Wi-Fi , zahrádka s posezením, ohniště a gril. Parkování na vlastním pozemku nebo v uzamčené garáži. Ve městě veškerá občanská vybavenost. Několik restaurací.
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.