Růžovský vrch

Růžovský vrch zvaný též Růžák neboli Děčínská Fujijama získal svůj název podle svého zajímavého tvaru komolého kuželu tvořeného čedičovou horninou. Je to pozůstatek vulkanické činnosti z období třetihor a jisté je, že horu jen tak v reliéfu terénu nepřehlédnete.

Svahy hory Růžovský vrch jsou pokryty smíšeným lesem, který je chráněn v rámci Nárdní přírodní rezervace Růžák. Jde o vzácný ekosystém charakteru pralesa s výskytem významných druhů rostlin a živočichů.

Na vrcholu kdysi stála kaple Panny Marie a později vojenská pozorovatelna a trigonometrický bod. Zajímavostí je, že do roku 1931 byla část vrcholku majetkem šlechtického rodu Kinských a Clary-Aldringenů, po znárodnění připadl jejich majetek Československé republice.

Od roku 1881 tu stála zásluhou hraběte Edmunda Clary-Aldringena dřevěná rozhledna vysoká 14 metrů a hostinec. O 10 let později objekt vyhořel po zásahu blesku, další vyhlídková věž byla postavena v roce 1893, ale ta opět po 10 letech byla stržena vichřicí. Již v příštím roce tu však stála třetí rozhledna, kterou financoval syn bývalého majitele. Ta tu vydržela do roku 1915.

Později byly snahy vybudovat čtvrtou rozhlednu zmařeny vyvlastněním majetku v bouřlivé době 30. let a bývalé turistické objekty byly strženy již v roce 1936 pro jejich havarijní stav. Dnes tu zůstaly pouze zbytky základů.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 18.4.2019
Jasno
18°C
10°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1027.8hPa
Vítr: 4.1m/s
z jiho-východu
Zítra
Pátek 19.4.
Jasno
19°C
9°C
Sobota
20.4.2019
Polojasno
18°C
11°C
Neděle
21.4.2019
Skoro jasno
18°C
8°C
Pondělí
22.4.2019
Jasno
19°C
10°C

Kontakt

Adresa:
Růžová 

Místa v okolí

Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km
Vysoká Lípa - Vesnice nedaleko Jetřichovic. Poblíž vesnice se nachází skalní hrad Šaunštejn, Malá Pravčická brána a Dolský mlýn.
Vzdálenost: 4km
Pod Šaunštejnem - Rozcestí pod skalním hradem Šaunštejnem je vzdálené přibližně 0,5km od samotného hradu. U rozcestníku je připraven stojan na kola, která na hrad kvůli zákazu nemohou.
Vzdálenost: 5km
Mezní louka - Vesnice, která slouží turistům jako výchozí bod k Pravčické bráně. Ve vesnici se nachází stánek s turistickými informacemi, nedaleko je také placené parkoviště.
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km

Nová místa

+ přidat
Jelení hora - Jelení hora je jedna z krkonošských tisícovek nedaleko Malé Úpy. 
Orel (hora) - Orel je název jedné z šumavských tisícovek, najdete ji nedaleko horského střediska Kvilda.
Chlum (hora) - Chlum je název jedné ze šumavských tisícovek. Nachází se uvnitř areálu vojenského újezdu Boletice. Zároveň se jedná o šestý nejvyšší vrchol v okrese Český Krumlov.
Lysečina - Lysečina je hora na Česko-polském pomezí, je zároveň nejvyšším vrcholkem Pomezního hřebenu v Krkonoších. Najdete ji nedaleko Pomezních Bud.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion U Kohoutka - Penzion U Kohoutka
Turistická ubytovna Porta Bohemica - Provozujeme turistickou ubytovnu s celkovou kapacitou 21 míst v centru Litoměřické vinařské oblasti, ležící přímo na Labské cyklostezce. K dispozici jsou čtyř, sedmi a desetilůžkové pokoje. Ubytovna slouží výhradně cyklistům, turistům, rybářům apod. K dispozici je sociální zařízení, vybavená kuchyňka, úschovna kol, ohniště.
Apartmány Vlčková - ubytování Zlín - Ubytování nedaleko města Zlín v soukromých luxusně vybavených apartmánech a 4km od Zoo Lešná v obci Vlčková.
Chalupa Krkonoše - lenné ubytování - ubytování v soukromí

Nové restaurace

+ přidat
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.
Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou
Brdská restaurace - Nově zrekonstruovaná rodinná restaurace s celoročním provozem zasazená na okraji města Dobříše. Ideální místo pro aktivní či pasivní odpočinek se zodpovědným přístupem k našim zákazníkům.Preferujeme domácí kuchyni, zdravou úpravu pokrmů a čerstvost surovin.
Rodinná kavárna Zanzík - Kavárna je uzpůsobena pro rodiny s dětmi. Snažili jsme se vytvořit MÍSTO, : kde si děti můžou hrát a přitom se i rozvíjet, něco se naučit, rády se vrací za „tetou“, která má přátelský přístup kde kojenci mají svůj koutek, ohrádku, lehátka kde si můžu v klidu povídat s přáteli, mít obchodní schůzku, pracovat nebo si jen tak číst