Mezná u Hřenska

Vesnice, která slouží turistům jako výchozí bod při cestě k Divoké a Tiché soutěsce.

Obec patřila původně k panství hradu Ostrý. Postupným dělenín najetku se stala součástí panství Bynovec, jehož majitelé byli Clary-Aldringenové. Roku 1583 měla Mezná šest hospodářství, žili zde sedláci i zahradníci. Během přechodu k režijnímu hospodáření zde byl postaven panský dům, sídlo panského posĺesného. K obci patřily rozsáhlé lesy,sahající od hranic se Saskem ve Velkém kozím dole a Zadních Jetřichovic až po Dolský mlýn. Kromě těžby dřeva byla v lesích také získávána smůla. K polesí mezné patřila i řeka Křinice.

Místní lesy byly využívány i k honitbě. Pro tyto účely byly v minulosti vybudovány na skalách nad Hlubokým dolem dvě lovecké chaty. Časově starší byl tzv. Dolní Karlštejn v Blízkosti České silnice, který je datován pouze hmotnými archeologickými prameny. Roku 1711 vyrostl blíže k Větrovci jiný lovecký domek, zvaný Horní Karlštejn. I tento objekt časem zaniknul. Skalní masiv, na kterém chata stála se jmenoval Carlshaus. Na konci 2. světové války byl na kraji jeho masivu postaven pamětní kříž na syna majitele panství Hieronyma Clary-Aldringena.

Dnes je obec Mezná výchozím bodem pro návštěvníky soutěsek řeky Kamenice a prochází tudy naučná stezka. Na začátku obce stojí u silnice zbytky sousoší sv. Jana Nepomuckého, Václava a Floriána. Při pěší stezce ke kamenici se nachází dvě výklenkové kaple. Clarova kaple pochází z 19. století a dole u řeky kaple z roku 1856, u níž bývala krátká pobožnost při pohřebních průvodech z Mezné. Ve vsi je zachována řada památek lidové architektury.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Čtvrtek 20.6.2019
Déšť
26°C
18°C
Srážky: 1.9mm
Tlak: 1011hPa
Vítr: 2m/s
z západo-severo-západu
Zítra
Pátek 21.6.
Deštivo
22°C
18°C
Sobota
22.6.2019
Zataženo
23°C
17°C
Neděle
23.6.2019
Jasno
24°C
15°C
Pondělí
24.6.2019
Jasno
25°C
16°C

Kontakt

Adresa:
Hřensko 

Místa v okolí

Mezní louka - Vesnice, která slouží turistům jako výchozí bod k Pravčické bráně. Ve vesnici se nachází stánek s turistickými informacemi, nedaleko je také placené parkoviště.
Vzdálenost: 2km
Tichá soutěska - pokladna 1 - První přístaviště v Tiché (Edmundově) soutěsce, které leží nedaleko obce Mezná (1,5 km od vchodu do soutěsek), kde Vás nalodí a provezou mezi Tichou soutěskou. Na lodi je člověk, který loď řídí a komentuje okolní krajinu a pověsti spjaty s ní.
Vzdálenost: 1km
Penzion Na Vyhlídce - Nabízíme ubytování a gurmánskou kuchyni uprostřed národního parku České Švýcarsko. Nově druhý penzion Nad Soutěskami cca 30m daleko. Dětské hřiště, nekuřácká restaurace, panoramatická terasa, wi-fi internet zdarma, vlastní parkoviště (i pro autobus).
Vzdálenost: 1km
Mezní můstek - Rozcestník u řeky Kamenice. Na který narazíte při cestě z obce Mezná do Divoké soutěsky.
Vzdálenost: 1km
Tichá soutěska - pokladna 2 - Druhé přístaviště v Tiché (Edmundově) soutěsce, které leží nedaleko Hřenska. Na řece Kamenici, vedle pokladny, je udělán "přechod" pro lososy.
Vzdálenost: 2km
Janov u Hřenska - V obci Janov nedaleko Hřenska žije přibližně 250 obyvatel. Jednou z významných pamětihodností je bývalý větrný mlýn z roku 1844. Je postaven z pískovcových kvádrů, tedy z materiálu v blízkém okolí velmi rozšířeného.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Vyšicko u Mutěnic - Jedna z nejmladších rozhleden v České republice (rok 2018) se nachází na vrchu jménem Vyšicko. Původně zde byl postaven triangulační bod, z toho důvodu se také přezdívá současné stavbě příznačně "Tringl".
Rozhledna Ledvice - Víte, která rozhledna v České republice je nejvyšší? Je to vyhlídková plošina s proskleným ochozem na jedné z věží elektrárny Ledvice. Nachází se ve výšce 144 metrů nad zemí.
Rozhledna u Sosnové - Rozhledna nedaleko obce Sosnová na Anenském vrchu je dřevěná stavba se sedmi patry a vrcholovou plošinou krytou dřevěnou stříškou. Byla postavena na konci roku 2018.
Rozhledna Růženka - Rozhledna Růženka stojí na vrcholu hory s názvem Pastevní vrch, v oblasti Českého a Saského Švýcarska.

Nové ubytování

+ přidat
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - RODINNÝ PENZION V KRUŠNÝCH HORÁCH Pension v Údolí Králů leží v obci Háj pod Klínovcem, 150m od hotelu NÁSTUP a zároveň u sedačkové lanovky. Směrem na Háje po pravé straně, s šedočervenou fasádou s nápise u Janičky.
Vila FILIP - Rodinný dům využívají rodiny s dětmi v létě k rekreaci. Je prostorný, kompletně vybavený, kapacita 7 ložnic s 20ti lůžky. Vlastní zahrada a zapuštěný bazén 8x4 m. Obsazuje se celý, nebo nabízí dva samostatné apartmány. Lze ubytovat i pracovníky firem.
Domek Smrž - Zděný domek v zahradě je využíván rekreanty, příležitostně slouží pro ubytování pracovníků firem. Kapacita 10 lůžek. Je kompletně vybavený, k dispozici bazén 5x3 m, zahrada, krytá osvětlená pergola. Vzhledem ke své poloze nabízí klid a soukromí.
Penzion U Kohoutka - Penzion U Kohoutka

Nové restaurace

+ přidat
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.
Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou
Brdská restaurace - Nově zrekonstruovaná rodinná restaurace s celoročním provozem zasazená na okraji města Dobříše. Ideální místo pro aktivní či pasivní odpočinek se zodpovědným přístupem k našim zákazníkům.Preferujeme domácí kuchyni, zdravou úpravu pokrmů a čerstvost surovin.