Mezná u Hřenska

Vesnice, která slouží turistům jako výchozí bod při cestě k Divoké a Tiché soutěsce.

Obec patřila původně k panství hradu Ostrý. Postupným dělenín najetku se stala součástí panství Bynovec, jehož majitelé byli Clary-Aldringenové. Roku 1583 měla Mezná šest hospodářství, žili zde sedláci i zahradníci. Během přechodu k režijnímu hospodáření zde byl postaven panský dům, sídlo panského posĺesného. K obci patřily rozsáhlé lesy,sahající od hranic se Saskem ve Velkém kozím dole a Zadních Jetřichovic až po Dolský mlýn. Kromě těžby dřeva byla v lesích také získávána smůla. K polesí mezné patřila i řeka Křinice.

Místní lesy byly využívány i k honitbě. Pro tyto účely byly v minulosti vybudovány na skalách nad Hlubokým dolem dvě lovecké chaty. Časově starší byl tzv. Dolní Karlštejn v Blízkosti České silnice, který je datován pouze hmotnými archeologickými prameny. Roku 1711 vyrostl blíže k Větrovci jiný lovecký domek, zvaný Horní Karlštejn. I tento objekt časem zaniknul. Skalní masiv, na kterém chata stála se jmenoval Carlshaus. Na konci 2. světové války byl na kraji jeho masivu postaven pamětní kříž na syna majitele panství Hieronyma Clary-Aldringena.

Dnes je obec Mezná výchozím bodem pro návštěvníky soutěsek řeky Kamenice a prochází tudy naučná stezka. Na začátku obce stojí u silnice zbytky sousoší sv. Jana Nepomuckého, Václava a Floriána. Při pěší stezce ke kamenici se nachází dvě výklenkové kaple. Clarova kaple pochází z 19. století a dole u řeky kaple z roku 1856, u níž bývala krátká pobožnost při pohřebních průvodech z Mezné. Ve vsi je zachována řada památek lidové architektury.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Neděle 18.8.2019
Skoro jasno
25°C
21°C
Srážky: 0mm
Tlak: 1008.6hPa
Vítr: 5.5m/s
z jiho-jiho-západu
Zítra
Pondělí 19.8.
Silný déšť
21°C
15°C
Úterý
20.8.2019
Zataženo
22°C
16°C
Středa
21.8.2019
Skoro jasno
21°C
15°C
Čtvrtek
22.8.2019
Jasno
23°C
15°C

Kontakt

Adresa:
Hřensko 

Místa v okolí

Mezní louka - Vesnice, která slouží turistům jako výchozí bod k Pravčické bráně. Ve vesnici se nachází stánek s turistickými informacemi, nedaleko je také placené parkoviště.
Vzdálenost: 2km
Tichá soutěska - pokladna 1 - První přístaviště v Tiché (Edmundově) soutěsce, které leží nedaleko obce Mezná (1,5 km od vchodu do soutěsek), kde Vás nalodí a provezou mezi Tichou soutěskou. Na lodi je člověk, který loď řídí a komentuje okolní krajinu a pověsti spjaty s ní.
Vzdálenost: 1km
Penzion Na Vyhlídce - Nabízíme ubytování a gurmánskou kuchyni uprostřed národního parku České Švýcarsko. Nově druhý penzion Nad Soutěskami cca 30m daleko. Dětské hřiště, nekuřácká restaurace, panoramatická terasa, wi-fi internet zdarma, vlastní parkoviště (i pro autobus).
Vzdálenost: 1km
Mezní můstek - Rozcestník u řeky Kamenice. Na který narazíte při cestě z obce Mezná do Divoké soutěsky.
Vzdálenost: 1km
Tichá soutěska - pokladna 2 - Druhé přístaviště v Tiché (Edmundově) soutěsce, které leží nedaleko Hřenska. Na řece Kamenici, vedle pokladny, je udělán "přechod" pro lososy.
Vzdálenost: 2km
Janov u Hřenska - V obci Janov nedaleko Hřenska žije přibližně 250 obyvatel. Jednou z významných pamětihodností je bývalý větrný mlýn z roku 1844. Je postaven z pískovcových kvádrů, tedy z materiálu v blízkém okolí velmi rozšířeného.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Járy Cimrmana Březová nad Svitavou - V roce 2007 byla slavnostně uvedena do provozu rozhledna Járy Cimrmana v Březové nad Svitavou. Její oficiální název zní "Dobře utajená rozhledna Járy Cimrmana", a to z toho důvodu, že po trase naučné stezky, odkud je přístupná, není z dálky prakticky vůbec viditelná.
Rozhledna Březinka - V Bernarticích v okrese Tachov byla na vrcholu kopce s názvem V březinkách vztyčena v roce 2001 ocelová konstrukce telekomunikační věže. 
Rozhledna Hláska - Růžový vrch - Hora sv. Kateřiny - V roce 1902 byla na Růžovém vrchu postavena kamenná válcová věž s dřevěnou nástavbou, která se v roce 2001 podrobila rozsáhlé rekonstrukci.
Morava Camp - Ubytování v rekreačním a volnočasovém areálu v srdci Moravy - malebném městečku Mohelnice.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Zlatý Zajíc - Rodinný hotel se nachází v centru Libochovic.Pořádáme akce,svatby,večírky.Stravování je pouze pro hotelové hosty dle přání zákazníka.Jsme schopni nabídnout bezlepkovou dietu,kompletní cukrářský sortiment pro svatby i oslavy.Kapacita hotelu je až 28 lůžek.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - RODINNÝ PENZION V KRUŠNÝCH HORÁCH Pension v Údolí Králů leží v obci Háj pod Klínovcem, 150m od hotelu NÁSTUP a zároveň u sedačkové lanovky. Směrem na Háje po pravé straně, s šedočervenou fasádou s nápise u Janičky.
Vila FILIP - Rodinný dům využívají rodiny s dětmi v létě k rekreaci. Je prostorný, kompletně vybavený, kapacita 7 ložnic s 20ti lůžky. Vlastní zahrada a zapuštěný bazén 8x4 m. Obsazuje se celý, nebo nabízí dva samostatné apartmány. Lze ubytovat i pracovníky firem.
Domek Smrž - Zděný domek v zahradě je využíván rekreanty, příležitostně slouží pro ubytování pracovníků firem. Kapacita 10 lůžek. Je kompletně vybavený, k dispozici bazén 5x3 m, zahrada, krytá osvětlená pergola. Vzhledem ke své poloze nabízí klid a soukromí.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace U Svahu - Nově zrekonstruovaná nekuřácká restaurace v Olešnici na Moravě s kapacitou až 55 míst se nachází v lyžařském areálu, je zde možnost pořádat firemní večírek, školení, rodinná oslava, třídní sraz, malá svatba či jen venkovní grilování. K dispozici je i venkovní terasa.
Penzion a restaurace U Janičky Háj - Klínovec - Restaurace:Kousek Klínovec a Boží Dar 25 míst v restauraci, venkovní posezení 30 míst. Hosté mohou navštívit Naší horskou restauraci s domácí kuchyní. Dále pořádáme svatby, večírky v soukromí,školení atd. restaurace cca 30lidí vše na dohodě.
Středověká krčma Písek - Zažijte středověk. Unikátní místo v Jižních Čechách ve kterém se čas zastavil. Hodovat a chlastat zde můžete co hrdlo ráčí. Naše šenkýřky v dobových kostýmech se postarají o vaše bachory. Pivo z našich sudů vždy teče proudem. Hostina u nás je vždy vskutku královská a zábava bujará.
Hrad Sovinec - občerstvení - Hrad Sovinec - hradní občerstvení na 1. nádvoří s letní zahrádkou