Mezná u Hřenska

Vesnice, která slouží turistům jako výchozí bod při cestě k Divoké a Tiché soutěsce.

Obec patřila původně k panství hradu Ostrý. Postupným dělenín najetku se stala součástí panství Bynovec, jehož majitelé byli Clary-Aldringenové. Roku 1583 měla Mezná šest hospodářství, žili zde sedláci i zahradníci. Během přechodu k režijnímu hospodáření zde byl postaven panský dům, sídlo panského posĺesného. K obci patřily rozsáhlé lesy,sahající od hranic se Saskem ve Velkém kozím dole a Zadních Jetřichovic až po Dolský mlýn. Kromě těžby dřeva byla v lesích také získávána smůla. K polesí mezné patřila i řeka Křinice.

Místní lesy byly využívány i k honitbě. Pro tyto účely byly v minulosti vybudovány na skalách nad Hlubokým dolem dvě lovecké chaty. Časově starší byl tzv. Dolní Karlštejn v Blízkosti České silnice, který je datován pouze hmotnými archeologickými prameny. Roku 1711 vyrostl blíže k Větrovci jiný lovecký domek, zvaný Horní Karlštejn. I tento objekt časem zaniknul. Skalní masiv, na kterém chata stála se jmenoval Carlshaus. Na konci 2. světové války byl na kraji jeho masivu postaven pamětní kříž na syna majitele panství Hieronyma Clary-Aldringena.

Dnes je obec Mezná výchozím bodem pro návštěvníky soutěsek řeky Kamenice a prochází tudy naučná stezka. Na začátku obce stojí u silnice zbytky sousoší sv. Jana Nepomuckého, Václava a Floriána. Při pěší stezce ke kamenici se nachází dvě výklenkové kaple. Clarova kaple pochází z 19. století a dole u řeky kaple z roku 1856, u níž bývala krátká pobožnost při pohřebních průvodech z Mezné. Ve vsi je zachována řada památek lidové architektury.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 19.1.2021
Sněžení
1°C
4°C
Srážky: 5.3mm
Tlak: 1013.3hPa
Vítr: 4.5m/s
z jiho-jiho-západu
Zítra
Středa 20.1.
Zataženo
3°C
1°C
Čtvrtek
21.1.2021
Polojasno
2°C
2°C
Pátek
22.1.2021
Zataženo
3°C
-4°C
Sobota
23.1.2021
Polojasno
1°C
-1°C

Kontakt

Adresa:
Hřensko 

Místa v okolí

Mezní louka - Vesnice, která slouží turistům jako výchozí bod k Pravčické bráně. Ve vesnici se nachází stánek s turistickými informacemi, nedaleko je také placené parkoviště.
Vzdálenost: 2km
Tichá soutěska - pokladna 1 - První přístaviště v Tiché (Edmundově) soutěsce, které leží nedaleko obce Mezná (1,5 km od vchodu do soutěsek), kde Vás nalodí a provezou mezi Tichou soutěskou. Na lodi je člověk, který loď řídí a komentuje okolní krajinu a pověsti spjaty s ní.
Vzdálenost: 1km
Penzion Na Vyhlídce - Nabízíme ubytování a gurmánskou kuchyni uprostřed národního parku České Švýcarsko. Nově druhý penzion Nad Soutěskami cca 30m daleko. Dětské hřiště, nekuřácká restaurace, panoramatická terasa, wi-fi internet zdarma, vlastní parkoviště (i pro autobus).
Vzdálenost: 1km
Mezní můstek - Rozcestník u řeky Kamenice. Na který narazíte při cestě z obce Mezná do Divoké soutěsky.
Vzdálenost: 1km
Tichá soutěska - pokladna 2 - Druhé přístaviště v Tiché (Edmundově) soutěsce, které leží nedaleko Hřenska. Na řece Kamenici, vedle pokladny, je udělán "přechod" pro lososy.
Vzdálenost: 2km
Janov u Hřenska - V obci Janov nedaleko Hřenska žije přibližně 250 obyvatel. Jednou z významných pamětihodností je bývalý větrný mlýn z roku 1844. Je postaven z pískovcových kvádrů, tedy z materiálu v blízkém okolí velmi rozšířeného.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Maják (Strupčice) - Osm metrů vysoká dřevěná stavba s vyhlídkovou plošinou postavenou o tři metry níže má velmi neobvyklý vzhled. Byla postavena v roce 2012 za pouhých deset dnů.
Rozhledna Lucemburkův kopec - Celodřevěná rozhledna Lucemburkův kopec je vysoká 14 metrů a o tři metry níže se nachází krytá vyhlídková plocha.
Rozhledna Letná (Královská výšina) - Rozhledna Letná v Teplicích je jednou z nejstarších kamenných staveb tohoto druhu v Česku. Její vznik se datuje do roku 1897, vznikla při příležitosti třicátého výročí panování habsburského císaře Františka Josefa I.
Rozhledna Kohout - Rozhledna Kohout patří sice k menším, ale nejstarším stavbám vyhlídkových věží v Česku. Její vznik se datuje do roku 1908 a zasloužil se o ni Spolek německých turistů.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.