Mezná u Hřenska

Vesnice, která slouží turistům jako výchozí bod při cestě k Divoké a Tiché soutěsce.

Obec patřila původně k panství hradu Ostrý. Postupným dělenín najetku se stala součástí panství Bynovec, jehož majitelé byli Clary-Aldringenové. Roku 1583 měla Mezná šest hospodářství, žili zde sedláci i zahradníci. Během přechodu k režijnímu hospodáření zde byl postaven panský dům, sídlo panského posĺesného. K obci patřily rozsáhlé lesy,sahající od hranic se Saskem ve Velkém kozím dole a Zadních Jetřichovic až po Dolský mlýn. Kromě těžby dřeva byla v lesích také získávána smůla. K polesí mezné patřila i řeka Křinice.

Místní lesy byly využívány i k honitbě. Pro tyto účely byly v minulosti vybudovány na skalách nad Hlubokým dolem dvě lovecké chaty. Časově starší byl tzv. Dolní Karlštejn v Blízkosti České silnice, který je datován pouze hmotnými archeologickými prameny. Roku 1711 vyrostl blíže k Větrovci jiný lovecký domek, zvaný Horní Karlštejn. I tento objekt časem zaniknul. Skalní masiv, na kterém chata stála se jmenoval Carlshaus. Na konci 2. světové války byl na kraji jeho masivu postaven pamětní kříž na syna majitele panství Hieronyma Clary-Aldringena.

Dnes je obec Mezná výchozím bodem pro návštěvníky soutěsek řeky Kamenice a prochází tudy naučná stezka. Na začátku obce stojí u silnice zbytky sousoší sv. Jana Nepomuckého, Václava a Floriána. Při pěší stezce ke kamenici se nachází dvě výklenkové kaple. Clarova kaple pochází z 19. století a dole u řeky kaple z roku 1856, u níž bývala krátká pobožnost při pohřebních průvodech z Mezné. Ve vsi je zachována řada památek lidové architektury.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Pondělí 25.5.2020
Deštivo
12°C
9°C
Srážky: 3.5mm
Tlak: 1025.8hPa
Vítr: 4m/s
z severo-západu
Zítra
Úterý 26.5.
Polojasno
14°C
9°C
Středa
27.5.2020
Zataženo
18°C
12°C
Čtvrtek
28.5.2020
Skoro jasno
16°C
9°C
Pátek
29.5.2020
Polojasno
17°C
10°C

Kontakt

Adresa:
Hřensko 

Místa v okolí

Mezní louka - Vesnice, která slouží turistům jako výchozí bod k Pravčické bráně. Ve vesnici se nachází stánek s turistickými informacemi, nedaleko je také placené parkoviště.
Vzdálenost: 2km
Tichá soutěska - pokladna 1 - První přístaviště v Tiché (Edmundově) soutěsce, které leží nedaleko obce Mezná (1,5 km od vchodu do soutěsek), kde Vás nalodí a provezou mezi Tichou soutěskou. Na lodi je člověk, který loď řídí a komentuje okolní krajinu a pověsti spjaty s ní.
Vzdálenost: 1km
Penzion Na Vyhlídce - Nabízíme ubytování a gurmánskou kuchyni uprostřed národního parku České Švýcarsko. Nově druhý penzion Nad Soutěskami cca 30m daleko. Dětské hřiště, nekuřácká restaurace, panoramatická terasa, wi-fi internet zdarma, vlastní parkoviště (i pro autobus).
Vzdálenost: 1km
Mezní můstek - Rozcestník u řeky Kamenice. Na který narazíte při cestě z obce Mezná do Divoké soutěsky.
Vzdálenost: 1km
Tichá soutěska - pokladna 2 - Druhé přístaviště v Tiché (Edmundově) soutěsce, které leží nedaleko Hřenska. Na řece Kamenici, vedle pokladny, je udělán "přechod" pro lososy.
Vzdálenost: 2km
Janov u Hřenska - V obci Janov nedaleko Hřenska žije přibližně 250 obyvatel. Jednou z významných pamětihodností je bývalý větrný mlýn z roku 1844. Je postaven z pískovcových kvádrů, tedy z materiálu v blízkém okolí velmi rozšířeného.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Boží vyhlídka (Boží Dar) - Nepříliš vysoká stavba miniaturní rozhledny na Božím Daru s názvem Boží vyhlídka, ve tvaru, který se nápadně podobá zápalkové krabičce, je umístěna na jednom z nejkrásnějších vyhlídkových míst v Krušných horách. 
Rozhledna Máminka - Dřevěná rozhledna jménem Máminka měří 33 metrů, vyhlídková plošina se nachází o 12 metrů níže. Věž byla postavena v roce 2015. Na jejím místě stával dříve dřevěný triangulační bod.
Rozhledna Maják - Rozhledna Maják nedaleko Lednicko-valtického areálu vznikla v roce 2012. Je postavena ze dřeva a oceli, k vyhlídkové plošině ve výšce 21 metrů vede točité ocelové schodiště.
Rozhledna Haniperk - Rozhledna Haniperk patří k větším vyhlídkovým věžím. Její výška je 25 metrů a vyhlídková plošina se nachází o 4 metry níže. 

Nové ubytování

+ přidat
Hotel U Splavu, Kostelec nad Orlicí - Celoroční ubytování v 1 - 3 lůžkových pokojích a apartmánech s vlastním sociálním zařízením s možností snídaní a polopenze v rekreační oblasti města Kostelce nad Orlicí. Přímo na břehu řeky Divové Orlice. V sousedství koupaliště, tenisové kurty a půjčovna lodí. Bezprostředně kolem hotelu vedou turistické a cykloturistické stezky.
Ubytování České Budějovice - Ubytování České Budějovice patří mezi kvalitní levné penziony se snídaní, nedaleko centra města. Penzion České Budějovice akceptuje pobyt se psem po dohodě s recepcí, bezproblémová dopravní dostupnost, snadné parkování před objektem, nebo na parkovišti.
Hotel Zámek Čechtice - Zámek Čechtice se ideálně hodí jak pro víkendové pobyty a rodinnou dovolenou tak pro soukromé oslavy, setkání, svatby nebo semináře s kapacitou dvou set osob.Zámecká restaurace nabízí převážně pokrmy klasické české kuchyně připravované z čerstvých surovin od místních dodavatelů.
Statek ,,Hofje,, - Historický statek z r. 1877, renovovaný,útulný. Velká zahrada, možnost grilování i pokud spadne pár kapek deště, místo je zastřešené , velký , zastřešený bazén 10m x 5 m x 150 cm.Ubytování ve čtyřech dvoulůžkových pokojích s vlastní koupelnou a WC. Kapacita v létě 16 osob, v zimě 12 osob, včetně přistýlek. Plně zařízená kuchyně,jídelna, obývací pokoj, herna pro děti.WI-FI, TV .

Nové restaurace

+ přidat
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.
Pivnice U Karla IV. - Pivnice U Karla IV. se nachází na Praze 2 nedaleko hradu Vyšehrad. Pivnici dokresluje útulný interiér s možností využítí sklepních prostor pro soukromé a firemní akce. Pivnice mimo dobré pivo, nabízí i známá česká jídla, ale i mezinárodní kuchyni.
Vinný sklípek v srdci Slovácka - Navštivte náš nový reprezentační vinný sklípek ve Vracově, v srdci Slovácka. Sklípek se nachází v malebné vinařské uličce Cihelná přímo pod vinohrady. Představuje tak znamenitou příležitost poznat kvalitu vín Vinařství pánů z Lipé v jeho nejpřirozenějším prostředí.
Zámecká fara Vidžín - Zámecká fara Vidžín nabízí: ubytování, restauraci, zámecké prohlídky a kulturní akce.