Mezná u Hřenska

Vesnice, která slouží turistům jako výchozí bod při cestě k Divoké a Tiché soutěsce.

Obec patřila původně k panství hradu Ostrý. Postupným dělenín najetku se stala součástí panství Bynovec, jehož majitelé byli Clary-Aldringenové. Roku 1583 měla Mezná šest hospodářství, žili zde sedláci i zahradníci. Během přechodu k režijnímu hospodáření zde byl postaven panský dům, sídlo panského posĺesného. K obci patřily rozsáhlé lesy,sahající od hranic se Saskem ve Velkém kozím dole a Zadních Jetřichovic až po Dolský mlýn. Kromě těžby dřeva byla v lesích také získávána smůla. K polesí mezné patřila i řeka Křinice.

Místní lesy byly využívány i k honitbě. Pro tyto účely byly v minulosti vybudovány na skalách nad Hlubokým dolem dvě lovecké chaty. Časově starší byl tzv. Dolní Karlštejn v Blízkosti České silnice, který je datován pouze hmotnými archeologickými prameny. Roku 1711 vyrostl blíže k Větrovci jiný lovecký domek, zvaný Horní Karlštejn. I tento objekt časem zaniknul. Skalní masiv, na kterém chata stála se jmenoval Carlshaus. Na konci 2. světové války byl na kraji jeho masivu postaven pamětní kříž na syna majitele panství Hieronyma Clary-Aldringena.

Dnes je obec Mezná výchozím bodem pro návštěvníky soutěsek řeky Kamenice a prochází tudy naučná stezka. Na začátku obce stojí u silnice zbytky sousoší sv. Jana Nepomuckého, Václava a Floriána. Při pěší stezce ke kamenici se nachází dvě výklenkové kaple. Clarova kaple pochází z 19. století a dole u řeky kaple z roku 1856, u níž bývala krátká pobožnost při pohřebních průvodech z Mezné. Ve vsi je zachována řada památek lidové architektury.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Hřensko 

Místa v okolí

Mezní louka - Vesnice, která slouží turistům jako výchozí bod k Pravčické bráně. Ve vesnici se nachází stánek s turistickými informacemi, nedaleko je také placené parkoviště.
Vzdálenost: 2km
Tichá soutěska - pokladna 1 - První přístaviště v Tiché (Edmundově) soutěsce, které leží nedaleko obce Mezná (1,5 km od vchodu do soutěsek), kde Vás nalodí a provezou mezi Tichou soutěskou. Na lodi je člověk, který loď řídí a komentuje okolní krajinu a pověsti spjaty s ní.
Vzdálenost: 1km
Penzion Na Vyhlídce - Nabízíme ubytování a gurmánskou kuchyni uprostřed národního parku České Švýcarsko. Nově druhý penzion Nad Soutěskami cca 30m daleko. Dětské hřiště, nekuřácká restaurace, panoramatická terasa, wi-fi internet zdarma, vlastní parkoviště (i pro autobus).
Vzdálenost: 1km
Mezní můstek - Rozcestník u řeky Kamenice. Na který narazíte při cestě z obce Mezná do Divoké soutěsky.
Vzdálenost: 1km
Tichá soutěska - pokladna 2 - Druhé přístaviště v Tiché (Edmundově) soutěsce, které leží nedaleko Hřenska. Na řece Kamenici, vedle pokladny, je udělán "přechod" pro lososy.
Vzdálenost: 2km
Janov u Hřenska - V obci Janov nedaleko Hřenska žije přibližně 250 obyvatel. Jednou z významných pamětihodností je bývalý větrný mlýn z roku 1844. Je postaven z pískovcových kvádrů, tedy z materiálu v blízkém okolí velmi rozšířeného.
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna na Hladkém vrchu - Z rozhledny na Hladkém vrchu je nádherný výhled na panorama slovenských hor.
Rozhledna Na Borové - Tvrdošín - Nad městem Tvrdošín, nedaleko Oravské přehrady, vyrostla dřevěná rozhledna.
Rozhledna Bačův stolec - Nedaleko od hráze přehrady Liptovská Mara, v okrese Dolný Kubín, byla postavena dřevěná rozhledna.
Rozhledna Pavčina Lehota - Nedaleko přehrady Liptovská Mara, nad obcí Pavčina Lehota, byla postavena pěkná dřevěná rozhledna.

Nové ubytování

+ přidat
Hotel Perla Jizery - Stylový Hotel Perla Jizery *** se nachází v malebné vesničce Josefův Důl v Jizerských horách a rozhodně neunikne pozornosti ani náhodných turistů. Nadšení vzbudí už jeho poloha. Romantické zákoutí v horní části obce, kopce, lesy a řeka Kamenice přímo za hotelem. Sjezdovka a lyžařský vlek pro začínající i pokročilé lyžaře je od hotelu vzdálen pouhých 150 metrů!
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.