Tichá (Edmundova) soutěska

Dříve než byl romantický kaňon říčky Kamenice zpřístupněn turistům, vládlo zde většinou nerušené ticho. Lidé soutěsku navštěvovali jen vyjímečně, ale rozhodně ne pro její přírodní krásy. Občas do soutěsky zavítali lovci, dřevorubci nebo rybáři.

Velký význam měla Kamenice pro plavení dříví, oplývala i bohatstvím ryb. Překročení úzké rokle s divokou říčkou bylo možné pouze na několika málo místech. Nejschůdnější z nich bylo u Dolského mlýna, kde se případně dalo projet i s povozem. Níže po proudu býval další přechod. Zde stával masivní klenutý most, přes který vedla stará kostelní stezka z Vysoké Lípy do Růžové. Další kostelní stezka vedla do Růžové z Mezné. Říčku překračovala v místech Mezního můstku. Obce Vysoká Lípa a Mezná patřily k farnosti Růžová, o niž je zmínka již z roku 1352. Z obou obcí se po kostelních stezkách chodilo přes kamenickou soutěsku na nedělní bohoslužby, nosily se tu děti ke křtu i nebožtíci na hřbitov.

S rozmachem turistického ruchu a zpřístupňováním romantických oblastí přišly na řadu i soutěsky Kamenice. První projížďky na člunech zavedl roku 1881 Franz Fiedler. Na loďky se nastupovalo u někdejší pily v Srbské Kamenici a plavba k jezu u Dolanského mlýna trvala necelých třicet minut. Provoz na této soutěsce, zvané Ferdinandova, byl zastaven kolem roku 1940.

Historie zpřístupňování soutěsky u Hřenska začala dobrodružnou plavbou několika mladých lidí v roce 1877. U Dolanského mlýna si vyrobili plavidlo z klád (vor), s kterým projeli obávaným úsekem mezi skalami až do Hřenska. Po první objevné plavbě následovaly další a zájem o sjíždění a zhlédnutí kdysi tajuplné soutěsky vzrůstal. Když došlo k provizornímu zpřístupnění rokle z místní iniciativy, rozhodl se majitel panství vyhovět Horského spolku a na vlastní náklady soutěsku otevřel pro širokou veřejnost.

Během zimy 1889-1890 italští dělníci s soutěsce vylámali a vystříleli stezky a tunely nebo vybudovali lávky nad vodou. Jez, postavený na místě staré vodní zdrže, zadržoval vodu asi 900 metrů dlouhého "Claryho jezera" až k srubové restauraci. Slavnostní otevření se uskutečnilo 4. května 1890. Od té doby s přírodních krás Edmundovy (dnes Tiché) a Divoké soutěsky (otevřena 1898) každoročně těší zástupy návštěvníků.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Hřensko 

Místa v okolí

Hřensko - Voda z řeky Kamenice, která Hřenskem protéká, sloužila k pohonu řady technických zařízení. Díky kvetoucímu obchodu se dřívím v obci Hřensko na počátku 18.století prosperovaly 4 pily.
Vzdálenost: 2km
Janov u Hřenska - V obci Janov nedaleko Hřenska žije přibližně 250 obyvatel. Jednou z významných pamětihodností je bývalý větrný mlýn z roku 1844. Je postaven z pískovcových kvádrů, tedy z materiálu v blízkém okolí velmi rozšířeného.
Vzdálenost: 2km
Tichá soutěska - pokladna 2 - Druhé přístaviště v Tiché (Edmundově) soutěsce, které leží nedaleko Hřenska. Na řece Kamenici, vedle pokladny, je udělán "přechod" pro lososy.
Vzdálenost: 1km
Větrný mlýn Janov - Větrný mlýn Janov pravděpodobně pochází z roku 1844.
Vzdálenost: 2km
Tichá soutěska - pokladna 1 - První přístaviště v Tiché (Edmundově) soutěsce, které leží nedaleko obce Mezná (1,5 km od vchodu do soutěsek), kde Vás nalodí a provezou mezi Tichou soutěskou. Na lodi je člověk, který loď řídí a komentuje okolní krajinu a pověsti spjaty s ní.
Vzdálenost: 2km
Mezná u Hřenska - Vesnice, která slouží turistům jako výchozí bod při cestě k Divoké a Tiché soutěsce.
Vzdálenost: 3km
Mezní můstek - Rozcestník u řeky Kamenice. Na který narazíte při cestě z obce Mezná do Divoké soutěsky.
Vzdálenost: 3km

Nová místa

+ přidat
Císařská alej Liberec - V roce 1908 byla při příležitosti oslav šedesátileté vlády císaře Františka Josefa I. vysázena alej javorů klenů, javorů mléče a jasanů ztepilých.
Alej Machnín - V Machníně na Liberecku se nachází památné stromořadí, chráněné státem.
Alenčina třešňová alej - Alenčina alej v České Lípě vznikla v roce 2016, vybudovalo ji město, čímž přispělo k návratu dávné tradice sázet ovocné stromy podél silnic.
Lavička Petra Červenky - Lavička Petra Červenky. Komunikace mezi spoluobčany. Dříve to bývalo součástí každého domu, a nahrazovalo dnešní sociální sítě. Návrat ku tradici. Petr Červenka.

Nové ubytování

+ přidat
Chata Orion - Srdečně Vás zveme do naší zrekonstruované roubené Chaty Orion, která se nachází v oblíbené lyžařské obci Velká Úpa, patřící k městu Pec pod Sněžkou v Krkonoších.
Lašské chalupy - Dopřejte si příjemnou dovolenou v jedné z prostorných chalup, které jsou obklopeny nádhernou přírodou a nabízejí veškeré zázemí pro fantastický pobyt. Vychutnejte si klidné ráno, nadechněte se čerstvého horského vzduchu v Beskydech a užijte si společné chvíle s těmi, které máte nejraději. Díky ideální poloze v podhorské obci Kunčice pod Ondřejníkem budete mít nekonečné možnosti pro výlety a turistiku.
Chata U Koníků - Plánujete vyrazit do Krušných hor? Zveme Vás do naší Chaty U Koníků, která se nachází v klidné části obce Moldava, nedaleko hranic s Německem. Její poloha potěší všechny nadšence turistiky, cyklistiky, pohodové rekreace uprostřed přírody i milovníky zimních sportů.
Chaty Diana - Chaty Diana, které najdete v obci Doksy na jihu okresu Česká Lípa, jsou ideálním místem pro pohodovou letní dovolenou zejména pro milovníky vody.

Nové restaurace

+ přidat
Restaurace Podháj - Restaurace Podháj - Modřišice
Zámecká restaurace - Restaurace Pivovar a Penzion GRASEL
Hostinec a kemp na Slapnici - Hostinec a kemp Na Slapnici leží v hezké krajině nedaleko soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky mezi obcemi Skryje a Čilá, kousek od okouzlující přírodní rezervace Skryjská jezírka. Je to malý, klidný a čistý kemp, ideální pro rodiny s dětmi.
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.