Rozhledny
zobrazit v mapěKopcovitý charakter naší vlasti ke stavbě těchto objektů přímo nabádá. První rozhledny ať ze dřeva či z kamene se začaly objevovat v české kotlině již v 19. století - snahou bylo zprostředkovat turistovi pohled do větší dálky a šíře krajiny. Ve 20. stol. se s rozvojem komunikace přidal faktor stavby různých radiovysíláčů a přijímačů, které tento pohled také umožnovaly.
Rozhledna Radošov
- Rozhledna Radošov je 16 metrů vysoká dřevěná konstrukce s ocelovým vnitřním točitým schodištěm, z roku 2014.
Rozhledna Eliška
- Rozhledna Eliška je dřevěná stavba z roku 2014, vysoká 24 metrů. Vyhlídková plošina se nachází o 4 metry níže.
Rozhledna Sylván
- Vyhlídková věž Sylván slouží zároveň jako vysílač mobilního operátora T-mobile. Byla postavena v roce 2001 nedaleko západočeské metropole Plzeň, přístupná veřejnosti byla však až od roku 2003.
Rozhledna Rožmitál pod Třemšínem
- Rozhledna v Rožmitálu pod Třemšínem je bývalá trafostanice, která se nachází v objektu bývalého socialistického zemědělského podniku Agrostroj Rožmitál.
Radniční věž Olomouc
- Městská radniční věž v Olomouci pochází z první poloviny 15. století, na počátku 17. století prošla renesanční úpravou a zároveň byla zvýšena.
Rozhledna Salingburg
- Rozhledna Salingburg, pojmenovaná podle minerálních pramenů, byla postavena v roce 1906, při příležitosti pětistého výročí prvních dochovaných písemných záznamů o nálezech minerálních pramenů v oblasti Františkových Lázní.
Rozhledna Stratenec
- Rozhledna Stratenec je jednou z nejvýše položených rozhleden na Slovensku. Byla postavena v roce 2008 na stejnojmenném vrchu, na slovensko-české státní hranici v Trenčínském kraji.
Rozhledna Strupčice
- Rozhledna Strupčice, nazývaná též Maják, byla postavena v rekordním čase 10 dnů a slavnostně otevřena pro veřejnost 24. července 2012.
Rozhledna Kanihůra u Bílova
- Kanihůra byla postavena společností T-mobile v roce 2005. Kochejte se výhledem po zdolání 137 schodů.
Rozhledna Háčkovaná věž
- Rozhledna Háčkovaná věž je neobvyklý projekt postavený při příležitosti výstavy Restart, která probíhala v roce 2015 uvnitř bývalého depa plzeňského dopravního podniku.
Rozhledna Šťastná věž
- Rozhledna Šťastná věž ve Spáleném Poříčí vznikla unikátním způsobem. Je postavena na vrcholku bývalé budovy skladu nábytkářské společnosti.
Rozhledna Na skále
- Rozhledna Na skále u obce Železný Újezd je ocelová konstrukce telekomunikačního stožáru mobilních operátorů, která tu byla vztyčena v roce 2001.
Rozhledna Dobrá voda
- Rozhledna Dobrá Voda u Horní Plané je ocelový stožár, který je součástí obnovy Stifterova parku.
Rozhledna Vestec u Chocerad
- Na okraji obce Vestec, nedaleko Chocerad v okrese Benešov, byla postavena v roce 2012 menší dřevěná vyhlídka. K vyhlídkové zastřešené plošině ve výšce necelých 6 metrů nad zemí vede 28 schodů, rozhlednička je vysoká 8 metrů.
Rozhledna Rubín
- Rozhledna Rubín získala jméno podle kopce, na jehož vrcholu stojí. Byla postavena v roce 2018.
Rozhledna Babina
- Rozhledna Babina se nachází za městskou částí Tábor - Čelkovice na Babí hoře a poskytuje nádherný výhled na město Tábor. Rozhledna je v provozu od 15.5.2015.
Rozhledna Maruška
- Zlaté české (valašské) ruce opět prokázaly svou šikovnost a zbudovaly dřevěnou vyhlídkovou věž s netradičním názvem Maruška.
Rozhledna Vyšicko u Mutěnic
- Jedna z nejmladších rozhleden v České republice (rok 2018) se nachází na vrchu jménem Vyšicko. Původně zde byl postaven triangulační bod, z toho důvodu se také přezdívá současné stavbě příznačně "Tringl".
Rozhledna Čebínka
- Rozhledna Čebínka je 35 metrů vysoký ocelový stožár telefonních operátorů, postavený v roce 2002.
Rozhledna Velký Kosíř
- Rozhledna Velký Kosíř pochází z roku 2013.