Česká republika - Vodní plochy
celá ČRVodní nádrž Všechlapy
- Vodní nádrž Všechlapy na potoce Bouřlivec byla pojmenována podle vedlejší obce v teplickém okrese. Je pod správou Povodí Ohře.
Novozámecký rybník
- Novozámecký rybník nedaleko obce Zahrádky v okrese Česká Lípa se rozkládá na území Ralské pahorkatiny. Rozloha vodní plochy je přibližně 240 hektarů, z toho ovšem zhruba 200 hektarů pokrývá rákosí. Jde o největší vodní plochu porostlou rákosím v České republice.
Vodní nádrž Kacabaja
- Vodní nádrž Kacabaja nedaleko obce Hodslavice zadržuje zhruba 46 tisíc kubíků vody. Přehradní sypaná zemní hráz je vysoká 7 metrů, dlouhá 175 metrů a v koruně je široká 3,5 metru.
Vodní nádrž Nechranice
- Nechranická vodní nádrž zaujímá plochu 1338 hektarů a je pátou největší přehradou v České republice. Může se zároveň pochlubit nejdelší sypanou hrází ve střední Evropě, její délka činí 3280 metrů.
Vodní nádrž Kořensko
- Přehrada Kořensko na řece Vltavě je známým vodním dílem, které řeku přepažilo v polovině 80. let současně s Hněvkovickou přehradou, nedaleko Temelína. Kořensko a Hněvkovice byly vybudovány speciálně pro potřeby jaderné elektrárny Temelín.
Žernosecké jezero
- Žernosecké jezero vzniklo průsakem říční vody v bývalé pískovně, kde se dříve těžil štěrkopísek. Těžba probíhala v letech 1952 – 1977. Žernosecký pásek byl použit pro výstavbu přehrad Vltavské kaskády (Slapské přehrady, Orlické a Vrané nad Vltavou).
Luhačovická přehrada
- Luhačovická přehrada byla postavena v letech 1913 - 1930. Dnes slouží pro výrobu elektřiny (turbogenerátor o výkonu 0,015 - 0,027 MW), jako ochrana před povodněmi a také pro rekreační účely (koupání, vodní sporty, loďky a šlapadla, rybolov). Přehradní hráz je vysoká 17 metrů.
Přehrada Morávka
- Přehrada Morávka na stejnojmenné řece v Moravskoslezských Beskydech vznikla v letech 1961 – 1967. Důvodem výstavby přehrady byla ochrana před povodněmi na řece Morávce a zároveň vytvoření zásobárny pitné vody pro zdejší region. Z tohoto důvodu zde také není povolen rybolov, koupání, vodní sporty, a do blízkosti přehrady je vstup zakázán v rámci ochrany I. hygienického pásma.
Hromnické jezírko
- Hromnické jezírko, někdy též nazývané Červené jezírko, vzniklo zavalením odvodňovací štoly na konci 16. století, krátce po ukončení těžby břidlice. Je široké 130 metrů, dlouhé 190 metrů a hluboké místy až 18 metrů. Od roku 1975 je jezírko a jeho blízké okolí přírodní památkou na ploše zhruba 12 hektarů.
Mechové jezírko
- Mechové jezírko nad Kotelními jámami v Krkonošském národním parku je jediné jezírko ledovcového původu na naší (české) straně Krkonoš. Nachází se v nadmořské výšce 1060 m.
Pramen Labe
- Pramen Labe je pouze symbolické označení přibližného prameniště naší nejvydatnější a druhé nejdelší řeky. Skutečný pramen Labe, a tedy i hranice rozvodí, se nachází přibližně 250 metrů odtud v nejvyšší zóně ochrany přírody a je veřejnosti nepřístupný.
Vodní nádrž Boskovice
- Vodní nádrž Boskovice byla postavena v letech 1985 – 1989. Jedná se o záložní zdroj pitné vody a je zde vyhlášeno ochranné pásmo vodního zdroje. Vstup do blízkosti přehrady není možný.
Vodní dílo Stráž pod Ralskem
- Vodní dílo Stráž pod Ralskem je také někdy označováno jako Horecký rybník. Původně se jednalo o rybník, který za mnoho desítek let prošel několika úpravami. V současné době slouží k regulaci průtoku vody v řece Ploučnici a také k rekreaci.
Přehrada Myslivny
- Přehrada Myslivny v Krušných horách nedaleko Božího Daru přijala jméno podle malé zaniklé osady. Stejně, jako je Boží Dar nejvýše položeným městem v ČR, tak je přehrada Myslivny na našem území nejvýše položenou vodní nádrží s vodárenským ochranným pásmem.
Velký Bolevecký rybník
- Oblíbené místo k rekreaci, koupání a vodním sportům najdete na okraji západočeské metropole. Nachází se poblíž několika malých přírodních parků, nedaleko odtud protéká řeka Berounka a u Dolanského mostu bývá počáteční místo k jejímu splouvání.
Vodní nádrž Strž
- Vodní nádrž Strž je součástí vodárenské soustavy Želivka. Vznikla zvýšením hráze původního rybníka, který je napájen Stržským potokem.
Vodní nádrž Košín
- Vodní nádrž Košín na Košínském potoce zaujímá rozlohu přibližně 18 hektarů. Vzdutí přhrady je poměrně dlouhé, zhruba 2 kilometry.
Turyňský rybník
- Turyňský rybník, někdy také nazývaný jako Záplavy, nedaleko Kladna zaujímá plochu 51 hektarů. Největší hloubka je 3 metry.
Ivaniny rybníčky
- Ivaniny rybníčky je přírodní památka vyhlášená v září roku 1994. Najdete ji nedaleko obce Proseč pod Křemešníkem v pelhřimovském okrese.
Vodní nádrž Pastviny (Pastvinská přehrada)
- Vodní nádrž Pastviny neboli Pastvinská přehrada je významným vodním dílem na Divoké Orlici.