Hromnické jezírko

Hromnické jezírko, někdy též nazývané Červené jezírko, vzniklo zavalením odvodňovací štoly na konci 16. století, krátce po ukončení těžby břidlice. Je široké 130 metrů, dlouhé 190 metrů a hluboké místy až 18 metrů. Od roku 1975 je jezírko a jeho blízké okolí přírodní památkou na ploše zhruba 12 hektarů.

Jezírko je zvláštní tím, že voda je v podstatě slabý roztok kyseliny sírové a je tudíž naprosto bez života. Červená barva vody je způsobena oxidy železa rozpuštěnými v kyselině sírové.

Břidlice se zde těžila na konci 16. století, těžba je písemně zmiňována ještě v roce 1578. Břidlice se používala k výrobě kamence a ten jak známo využívala textilní výroba jako bělicí prostředek.

Od roku 1807 se zde začal zpracovávat tzv. oleum, což je roztok oxidu sírového v kyselině sírové. Oleum se odtud získávalo rozdrcením břidlice uložené ve velkých kamenných haldách na jílové podkladové vrstvě, přičemž byly kamenné haldy zkrápěny vodou kvůli urychlení chemické reakce. Do vody se uvolňoval síran železitý a síran hlinitý a tekutina se jímala do kádí. Oleum, neboli dýmavá kyselina sírová, se tehdy využívala jako rozpouštědlo rostlinného barviva indigo a toto jezírko bylo jediným zdrojem výroby olea na světě, čehož využívaly britské a německé továrny. Oleum se používalo i pro produkci čistého fosforu a pro očistu minerálních olejů. Teprve v roce 1896 výroba olea v jezírku skončila, kdy se v Anglii začaly vyrábět oleje levnějším způsobem.

V první polovině 20. století měla sloužit zdejší lokalita jako skladiště odpadu, ale nakonec v roce 1975 bylo jezírko vyhlášeno přírodní památkou.

Mapa okolí

zvětšit

Počasí

yr.no
Dnes Úterý 19.1.2021
Sněžení
0°C
3°C
Srážky: 2.9mm
Tlak: 1016.3hPa
Vítr: 4.9m/s
z jiho-západu
Zítra
Středa 20.1.
Zataženo
3°C
1°C
Čtvrtek
21.1.2021
Polojasno
4°C
-1°C
Pátek
22.1.2021
Polojasno
5°C
1°C
Sobota
23.1.2021
Polojasno
3°C
2°C

Kontakt

Adresa:
Hromnice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Maják (Strupčice) - Osm metrů vysoká dřevěná stavba s vyhlídkovou plošinou postavenou o tři metry níže má velmi neobvyklý vzhled. Byla postavena v roce 2012 za pouhých deset dnů.
Rozhledna Lucemburkův kopec - Celodřevěná rozhledna Lucemburkův kopec je vysoká 14 metrů a o tři metry níže se nachází krytá vyhlídková plocha.
Rozhledna Letná (Královská výšina) - Rozhledna Letná v Teplicích je jednou z nejstarších kamenných staveb tohoto druhu v Česku. Její vznik se datuje do roku 1897, vznikla při příležitosti třicátého výročí panování habsburského císaře Františka Josefa I.
Rozhledna Kohout - Rozhledna Kohout patří sice k menším, ale nejstarším stavbám vyhlídkových věží v Česku. Její vznik se datuje do roku 1908 a zasloužil se o ni Spolek německých turistů.

Nové ubytování

+ přidat
Kemp a hostinec na Slapnici - Kemp a hostinec Na Slapnici se nachází na území Křivoklátska, 800m od soutoku Zbirožského potoka a řeky Berounky, mezi obcemi Skryje a Čilá. Jedinečná přírodní rezervace Skryjská jezírka je vzdálena jen 20 minut chůze. V krajině obklopující kemp jsou trasy pro turistiku a náročnější cyklistiku. Ubytovat se v kempu můžete v 8 chatách, jejichž celková kapacita je 37 osob a v 8-10 stanech i 1-2 karavanech. www.kempnaslapnici.cz
Penzion Sova - Ubytování v soukromí , www.sova.unas.cz
Ubytování BRLOH Sedloňov v O.h. - Nabízíme sportovně koncipované ubytování v srdci Orlických hor s všudepřítomnou přírodou. Přes léto ideální místo na turistiku a cyklistiku, v zimě v bezprostřední blízkosti sjezdovek. Ideální ubytování pro rodiny s dětmi, partu turistů, nebo třeba sportovní kluby.
Kemp Řevnice - Kemp Řevnice - ubytování v chatkách a maringotkách. Vhodné pro rodiny s dětmi, turisty a cykloturisty.

Nové restaurace

+ přidat
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.
Hostinec U Dudka - Hostinec U Dudka www.ududka.cz je rodinná restaurace s odpoledním provozem a zaměřením na grilované speciality a kvalitu obsluhy. Našim cílem je, aby se u nás hosté cítili příjemně. Provozní doba je od 15 hodin a gril od 17 hodin každý den.
Pizzeria Einstein - V Pizzeria Einstein v ulici Šmeralova každý den připravují lahodnou a křupavou pizzu z nejčerstvějších surovin.