Hromnické jezírko

Hromnické jezírko, někdy též nazývané Červené jezírko, vzniklo zavalením odvodňovací štoly na konci 16. století, krátce po ukončení těžby břidlice. Je široké 130 metrů, dlouhé 190 metrů a hluboké místy až 18 metrů. Od roku 1975 je jezírko a jeho blízké okolí přírodní památkou na ploše zhruba 12 hektarů.

Jezírko je zvláštní tím, že voda je v podstatě slabý roztok kyseliny sírové a je tudíž naprosto bez života. Červená barva vody je způsobena oxidy železa rozpuštěnými v kyselině sírové.

Břidlice se zde těžila na konci 16. století, těžba je písemně zmiňována ještě v roce 1578. Břidlice se používala k výrobě kamence a ten jak známo využívala textilní výroba jako bělicí prostředek.

Od roku 1807 se zde začal zpracovávat tzv. oleum, což je roztok oxidu sírového v kyselině sírové. Oleum se odtud získávalo rozdrcením břidlice uložené ve velkých kamenných haldách na jílové podkladové vrstvě, přičemž byly kamenné haldy zkrápěny vodou kvůli urychlení chemické reakce. Do vody se uvolňoval síran železitý a síran hlinitý a tekutina se jímala do kádí. Oleum, neboli dýmavá kyselina sírová, se tehdy využívala jako rozpouštědlo rostlinného barviva indigo a toto jezírko bylo jediným zdrojem výroby olea na světě, čehož využívaly britské a německé továrny. Oleum se používalo i pro produkci čistého fosforu a pro očistu minerálních olejů. Teprve v roce 1896 výroba olea v jezírku skončila, kdy se v Anglii začaly vyrábět oleje levnějším způsobem.

V první polovině 20. století měla sloužit zdejší lokalita jako skladiště odpadu, ale nakonec v roce 1975 bylo jezírko vyhlášeno přírodní památkou.

Mapa okolí

zvětšit

Kontakt

Adresa:
Hromnice 

Místa v okolí

Vzdálenost: 1km
Vzdálenost: 3km
Vzdálenost: 4km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 5km
Vzdálenost: 6km

Nová místa

+ přidat
Rozhledna Novogotický Templ - Rozhledna Novogotický Templ je oficiálně nejstarším vyhlídkovým objektem v České republice.
Rozhledna Funpark Most - Zábavní park ve městě Most na vrchu Šibeník v sobě zahrnuje 3D třípatrové bludiště, lanové centrum, dětské hřiště a vyhlídkovou věž s vnitřním točitým ocelovým schodištěm.
Rozhledna Třemšín (zaniklá) - Na vrchu Třemšín byla v roce 1888 postavena dřevěná rozhledna, která musela být po zásahu bleskem a následně kvůli neutěšenému technickému stavu po 27 letech demontována. V období od konce druhé světové války až do 70. let tu stála triangulační věž, kterou nahradila další dřevěná vyhlídková věž.
Rozhledna Vrškamýk - Rozhledna Vrškamýk je vyhlídková stavba z dřevěných trámků, vysoká 11 metrů, která se stala součástí rekreačního areálu v blízkosti zříceniny hradu Kamýk.

Nové ubytování

+ přidat
Hotelový resort Zámek Ratměřice - Zámek Ratměřice - to je stylové ubytování uprostřed přírody, špičková gastronomie v restauraci Sequoia a místo plné zážitků! Pořádáme svatby, společenské a firemní akce. Odložte na chvíli starosti stranou a nechejte se u nás hýčkat.
U Cisare hotel - Hotel U Císaře najdete na Mělníku . www.ucisare.cz
autokemp-ubytovna SK Mšeno - Nabídka ubytování v autokempu SK Mšeno ( Kokořínsko) ve zděné budově, chatkách, stálých karavanech, ale i kempu na třech rovných travnatých stání s možností napojení na elektřinu a odběru pitné vody. Kokořínsko plné skalních pískovcových útvarů. roklin, hradů a zámků.
Kralovice- Ubytování - Ubytování Kralovice - Rodinný domek na okraji města v klidné části parku. Nemovitost je určena pro 7 osob + 1x možnost přistýlky. Dvě ložnice, koupelna, WC, Kuchyně. Televize +satelit Wi-FI, Parkování na vlastním pozemku v okolí několik restaurací a koupaliště

Nové restaurace

+ přidat
Restaurant Sequoia - Restaurace Sequoia je součástí hotelového resortu Zámek Ratměřice. Vynikajícímu renomé se těší především díky nabídce česko-slovenských gastro klasik v nové svěží podobě.
Restaurace Krčma - Restaurace Krčma se nachází v areálu Hradu Červený Újezd a nabízí českou kuchyni ve stylovém prostředí. Otevírací doba je od čtvrtka do neděle po celý rok. Více informací najdete na www.hrad-cervenyujezd.cz
Hospůdka U Lucyka - Malebná hospůdka ve které se můžete najíst. Tato hospůdka má svou tradici. Je v blízkosti hradu Kokořín.
Kavárna v Království času Protivín - Odpočinek pro dospělé, zábava pro děti.