Jihočeský kraj - Vodní plochy
celá ČRKačležský rybník
- Kačležský rybník patří k nejvýše položeným rybníkům v rybníkářské krajině jižních Čech. Byl vybudován nedaleko Jindřichova Hradce na rozhraní Třeboňské pánve a České Kanady.
Vodní nádrž Lipno II
- Vodní nádrž Lipno II je přehradní nádrž, která slouží jako vyrovnávací bod odtoku z elektrárny v přehradě Lipno I. Lipenská přehrada je největší vodní plocha v České republice.
Vodní nádrž Kořensko
- Přehrada Kořensko na řece Vltavě je známým vodním dílem, které řeku přepažilo v polovině 80. let současně s Hněvkovickou přehradou, nedaleko Temelína. Kořensko a Hněvkovice byly vybudovány speciálně pro potřeby jaderné elektrárny Temelín.
Vodní nádrž Košín
- Vodní nádrž Košín na Košínském potoce zaujímá rozlohu přibližně 18 hektarů. Vzdutí přhrady je poměrně dlouhé, zhruba 2 kilometry.
Pramen Vltavy
- Pramen Vltavy vyvěrá zhruba 5,5 kilometru od Kvildy na Šumavě, nedaleko hranice s Německem. Pramen jedné z našich nejkrásnějších a nejznámějších řek je dobře přístupný po modré turistické značce nebo po cyklotrase 1041. Uváděný pramen Vltavy je však pouze symbolickým místem, skutečných pramenů této významné řeky je více – nachází se v těžko přístupném terénu na jihovýchodním svahu Černé hory.
Přehrada na Černé (Soběnovská přehrada)
- Přehrada na Černé, též nazývána jako Soběnovská přehrada nebo vodní nádrž Hradiště nedaleko města Kaplice je nejstarší přehradou jižních Čech. Byla dostavěna v roce 1925.
Rybník Káňov
- Rybník Káňov byl založen na konci 15. století a v letech 1515 a 1564 byla zpevňována a zvýšena jeho hráz. Zasloužily se o to tři generace rybníkářů - Štěpánek Netolický, Mikuláš Ruthard z Malešova a Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Ten byl zároveň posledním stavitelem, který rybník uváděl do původního stavu po ničivé povodni.
Rybnik Hejtman (Planá nad Lužnicí)
- Rybník Hejtman naleznete v Jihočeském kraji hned dvakrát. Jeden v těsném sousedství Chlumu u Třeboně a druhý poblíž Plané nad Lužnicí.
Dračice
- Dračice je pravostranným přítokem řeky Lužnice, jedná se o říčku, která pramení poblíž obce Kunžak v oblasti zvané Česká Kanada. Říčka přitom tvoří pomyslnou osu tohoto přírodního parku.
Rybník Polom
- Rybník Polom je součástí Lásenické rybniční soustavy. Byl založen na konci 15. století, jeho netypický název vznikl v souvislosti s větrnou smrští, která se v 90. letech 15. století prohnala v těchto místech a způsobila značné škody na lesním porostu.
Staňkovský rybník
- Staňkovský rybník vznikl již v roce 1550, zakladatelem byl Mikuláš Ruthard z Malešova. Mělo jít původně o ochrannou (retenční) vodní plochu před povodňovými vlnami na Koštěnickém potoce.
Záblatský rybník
- Záblatský rybník se nachází v okrese Jindřichův Hradec a jedná se o šestý největší rybník v Jihočeském kraji.
Rybník Vítek
- Rybník Vítek naleznete nedaleko obce Stará Hlína. Navazuje na největší český rybník Rožmberk. Jeho vznik také s Rožmberkem souvisí, protože byl až do roku 1879 jeho součástí. V tomto roce došlo k vybudování severozápadní hráze a k oddělení obou vodních ploch.
Mydlovarský rybník (Mydlák)
- Mydlovarský rybník, známý též pod názvem rybník Mydlák, je vyhlášeným přírodním koupalištěm nedaleko obce Zliv u Českých Budějovic.
Selibovský rybník
- Selibovský rybník se nachází v těsném sousedství s Tálinským rybníkem, který byl námětem známé jihočeské lidové písně.
Rybník Dehtář
- Rybník Dehtář je desátý největší rybník v České republice (sedmý největší v Jihočeském kraji, třetí největší v okrese České Budějovice).
Rybník Vajgar
- Bez rybníka Vajgar si mnozí z nás nedovedou vůbec představit město Jindřichův Hradec. Podobně, jako Tábor bez Lužnice nebo České Budějovice bez řeky Vltavy.
Nový rybník u Tchořovic
- Nový rybník v okrese Strakonice, nedaleko obce Tchořovice, oválného tvaru napájí potok Kopřivnice a umělý přivaděč Hradišťského potoka.
Rybník Koclířov
- Rybník Koclířov je jednou z nejstarších umělých vodních ploch v České republice. Nachází se nedaleko Lomnice nad Lužnicí. Uprostřed rybníka vyčnívá malý ostrůvek, kde hnízdí racek chechtavý.
Metelský rybník
- Metelský rybník patří k největším vodním plochám v okolí Blatné, objem zadržované vody činí přes 700 tisíc kubíků. Jeho název souvisí s obcí, která se nachází v jeho blízkosti. Napájí jej stejnojmenný Metelský potok.